Bardzo wielu rodziców pozwala dzieciom na korzystanie ze smartfona. Jest to dla nich po prostu ogólnodostępne. Niejednokrotnie jednak robią to, pomimo iż nie znają się na takich urządzeniach. Grozi to tym, że usuną nam jakieś cenne dane lub informacje, które mamy zapisane w pamięci smartfona lub wejdą na strony nieprzeznaczone dla młodych odbiorców. Aby temu zapobiec, warto wprowadzić kontrolę rodzicielską. Pamiętajmy, że mamy możliwość sprawdzenia gdzie jest dziecko za pomocą ustawień w systemie Android, iOS oraz za pomocą aplikacji.
Blokada nieodpowiednich treści – jak je zablokować na smartfonie?
Kontrolę rodzicielską w naszym smartfonie możemy uruchomić na kilka prostych sposobów podobnie jak w przypadku blokowania niechcianych połączeń.
Jeśli korzystamy z Androida wystarczy wejść w ”Ustawienia”, następnie wybrać pozycję ”Użytkownicy”, po czym dodać nowego użytkownika. Teraz musimy już tylko wybrać ”Profil z ograniczonym dostępem”, a następnie wybrać rodzaj zabezpieczenia.
Do wyboru mamy wzór lub kod. Jeśli klikniemy nowy profil mamy możliwość nadania mu dowolnej nazwy. Naszym oczom ukarze się lista programów. W tym kroku musimy wybrać, do których programów dziecko nie może mieć dostępu, a których będzie mogło korzystać bez ograniczeń.
Przykładowo, jeśli nie zaznaczymy żadnej z przeglądarek, wtedy nasze dziecko nie będzie mogło korzystać z internetu. Warto pamiętać o tym, że udostępniając dziecku korzystanie z Google Play, możemy w samej aplikacji również włączyć kontrolę rodzicielską, aby zapobiec pobieraniu na telefon niepożądanych aplikacji. Jeśli chcemy to zrobić, musimy wejść w sklep, a następnie w ustawieniach wybieramy pozycję ”menu”. Znajduje się tam pole ”kontrola rodzicielska”. Musimy ją włączyć i gotowe.
Jedyne co musimy zrobić to ustawienie kodu PIN, dzięki czemu nasze dziecko nie wyłączy ustawień. Możemy wybrać kategorię wiekową odpowiednią dla naszego dziecka, przez co będą wyświetlane jedynie te aplikacje, które są w tym przedziale wiekowym. Warto wiedzieć, że w przypadku innych systemów operacyjnych taka konfiguracja wygląda bardzo podobnie.
Blokada rodzicielska — aplikacje
Co w sytuacji, gdy w naszym telefonie nie ma możliwości aktywowania kontroli rodzicielskiej? Takie sytuacje też się zdarzają, a alternatywą są specjalne aplikacje. Każda z nich działa na praktycznie tej samej zasadzie, czyli wybieramy te aplikacje, z których dziecko może korzystać, a z których nie.
Jedną z aplikacji w kategorii blokada rodzicielska jest Kiddoware Kids Place. Dzięki niej możemy stworzyć dodatkowy pulpit dla naszego dziecka, na którym znajdować się będą jedynie dozwolone aplikacje. Ponadto mamy możliwość zablokowania wykonywania połączeń.
Druga polecana aplikacja to Whisper Arts Kid’s Shell. Jest ona podobna do poprzedniej, bo mamy w niej do dyspozycji dodatkowy pulpit, ale ciekawym rozwiązaniem jest wprowadzanie zabezpieczenia na poszczególne aplikacje. Może to być odcisk palca, kod PIN czy zadanie matematyczne do rozwiązania. Możemy, dzięki niej także zainstalować aplikacje dedykowane dla dzieci.