Dzięki fotografii mobilnej, najważniejsze, czy najśmieszniejsze chwile możemy zatrzymać przy sobie na zawsze. Od niemal 20 lat komórki sprzedawane w Polsce wyposażone są w aparaty fotograficzne, jednak jeszcze kilka lat temu jakość wykonywanych nimi zdjęć była nie najlepsza. Dzisiaj sytuacja wygląda zgoła inaczej.

Wydaje się, że każda kolejna premiera flagowych smartfonów przybliża nas do chwili, gdy aparaty w telefonach komórkowych będą w stanie zaoferować jakość porównywalną z kompaktami. Faktycznie, jeśli chodzi o fotografię komórkową, ostatnie lata były okresem gwałtownego skoku, zarówno jeśli chodzi o jakość (zdjęć), jak i ilość (obiektywów w smartfonie). Dodając do tego coraz częstsze zapisywanie zdjęć w formie plików RAW, które umożliwiają późniejszą profesjonalną ich obróbkę, topowy telefon komórkowy w kieszeni to dzisiaj wystarczająco wiele, bo robić fenomenalne zdjęcia różnym tematom i w różnych warunkach.

Po co w smartfonie tyle obiektywów? Przede wszystkim po to, by użytkownicy byli zadowoleni z efektów swojego fotografowania. Przy pomocy standardowego, pojedynczego szkła nie da się uzyskać choćby popularnego w portretach rozmycia tła, czy objąć szerokiego planu.

Za efekty naciskania przycisku na telefonie komórkowym nie są odpowiedzialne jednak wyłącznie obiektywy, czy matryce. Równie duże znaczenie mają aplikacje, które przetwarzają światło wpadające przez migawkę na obrazek, który możemy następnie oglądać. To one odpowiadają za optymalne ustawienia aparatów, są nawet w stanie poprawiać ludzkie błędy.

Liczba megapikseli matrycy głównego aparatu może zrobić wrażenie, ale tylko na kimś, kto nie do końca wie, jak działa fotografia cyfrowa. O wiele większe znaczenie ma choćby wartość przysłony, czyli liczba znajdująca się po f/. Obecnie za topową uznaje się f/1.8 i taką właśnie najczęściej znajdziemy we flagowych produktach Samsunga, Huawei, czy Apple. Kolejna niezmiernie ważna rzecz, to stabilizacja obrazu. Występuje ona w dwóch wariantach, optycznej, używającej skrótu OIS oraz elektronicznej, EIS.

W tym zestawieniu prezentujemy trzy najlepsze, naszym zdaniem pod względem jakości fotografii i wideo smartfony. Warto zaznaczyć także, że pod uwagę bierzemy najważniejsze aparaty, czyli te na tylnych obudowach, nie zaś szkła przeznaczone do selfie oraz wideorozmów.


1. iPhone 11 Pro – Telefon z najlepszym aparatem

Apple zdecydowało się nie iść w kierunku ogromnej matrycy, liczonej w dziesiątkach megapikseli. Wszystkie trzy aparaty w telefonie, jakie znajdziemy na wyspie, na tylnym panelu najnowszego flagowca z Cupertino, mają po 12 Mpix. To aparat główny, którego przysłona wynosi f/1.8, teleobiektyw o świetle f/2.0 oraz ultra szeroki kąt o przysłonie f/2.2. Znajdziemy tu także stabilizację optyczną OIS.

Zestaw ten doskonale radzi sobie z każdym rodzajem fotografii, od portretowej, przez krajobrazy, po zdjęcia nocne. Szczególnie za te ostatnie iPhone 11 Pro zasłużył na ogromną pochwałę. Sztuczna inteligencja aplikacji foto potrafi w warunkach mniejszego natężenia światła trzymać otwartą przysłonę nieco dłużej, a także skorygować błędy po stronie fotografującego, na przykład poruszenie dłoni trzymającej smartfona.

Niezależnie od użytego obiektywu, kolory są niemal idealnie odwzorowane, a detale zachwycające. iPhone 11 Pro to model, który wyjmujesz z kieszeni i od razu robisz świetne zdjęcia. Filmowanie “jedenastką” Pro to także bajka, za sprawą jakości 4K (czyli 2160p) oraz nagrywania z maksymalną prędkością 60 klatek na sekundę.
Czy ten model ma jakieś minusy? Oczywiście, choćby brak trybu manualnego w standardowej aplikacji. Jednak przede wszystkim, niezwykle wygórowaną cenę, przez którą sporo potencjalnie zainteresowanych możliwościami tego smartfona wybierze tańszą konkurencję.



2. Huawei P30 Pro

Współpraca chińskiej firmy Huawei z niemieckim producentem aparatów fotograficznych i obiektywów Leica, zainicjowana w 2016 roku premierą modelu P9, otworzyła koncernowi z Państwa Środka drogę na szczyt, gdzie zajmuje drugie pod względem ilości sprzedawanych smartfonów miejsce, po Samsungu.

Model P30 Pro charakteryzuje się potrójnym aparatem: szerokokątnym 40 Mpix, f/1.6, z OIS, ultra szerokim kątem, 20 Mpix, o świetle f/2.2, a także teleobiektywem 8 Mpix, f/3.4, z OIS. Ten ostatni dysponuje rzadkim w fotografii mobilnej zoomem optycznym (bez utraty jakości) x5. Dodatkowo posiada również sensor Time-Of-Flight (TOF), nadający zdjęciom głębię ostrości.

Aplikacja aparatu daje możliwość stosowania ustawień ręcznych, czego nie ma iPhone 11 Pro. Legendarna niemal jest też praca P30 Pro w warunkach nocnych. Huawei przegrywa z flagowcem Apple natomiast jeśli chodzi o jakość zdjęć, rywal ma więcej detali oraz lepszą ostrość. Podobnie jak iPhone 11 Pro, Huawei P30 Pro może filmować w jakości 2160p, czyli 4K, jednak ustępuje konkurentowi prędkością, ponieważ oferuje przy tym ustawieniu jedynie 30 klatek na sekundę.

Zapowiadana na lada dzień premiera P40 Pro zapewne zmieni układ sił i nowy Huawei może nawet pokonać zwycięzcę tego rankingu, jednak na razie, model P30 Pro uplasował się na drugiej pozycji.


3. Google Pixel 4 XL

Mało znany w Polsce model Pixel 4 XL, produkcji koncernu Google odstaje od smartfonów z dwóch pierwszych miejsc, ponieważ na jego tylnym panelu znajdujemy zaledwie dwa obiektywy. Pierwszy z nich ma rozdzielczość 12,2 Mpix, jest to szeroki kąt o przesłonie f/1.7 ze stabilizacją optyczną OIS, drugi zaś to teleobiektyw z matrycą 16 Mpix, światłem f/2.4, posiadający także OIS.

Aparaty te robią bardzo dobre zdjęcia przy oświetleniu dziennym i sztucznym, dając soczyste, nasycone kolory oraz dużo detali. Nieco gorzej sprawdzają się w warunkach fotografii nocnej, gdzie często na zdjęciach pojawia się ziarno. Google Pixel 4 XL nadrabia natomiast opcją Astro, przy pomocy której można robić zdjęcia nocnego nieba, aparat ustawiony na statywie może “trzymać” otwartą migawkę przez nawet 4 minuty. Tak samo jak Huawei P30 Pro, także flagowiec Google oferuje możliwość filmowania w jakości 4K (2160p), z prędkością 30 fps. Model ten znalazł się na trzecim miejscu, mimo “zaledwie” 2 aparatów, ponieważ prezentuje bardzo dobrą jakość fotografii oraz posiada tryb Astro, dzięki któremu jest unikatem na rynku.

Każdy z prezentowanych w tym zestawieniu smartfonów jest absolutnym liderem w dziedzinie fotografii, a różnice między nimi będą zauważalne głównie dla profesjonalistów. Osoby szukające wysokiej jakości, ale jednocześnie preferujące zwykłą, codzienną fotografię, mogą kierować się w 100% cenach ceną i z każdego z tych trzech modeli będą z pewnością bardzo zadowolone.