Dwaj czołowi operatorzy w Polsce oferują średnią wartość przesyłu na poziomie 27 Mb/s, co stanowi wynik niezły, ale względem poprzednich miesięcy tempo rozwoju hamuje. Badając rankingi związane z pomiarami, trzeba zwrócić uwagę, że to, co dostarcza nam operator, nie jest jedynym czynnikiem wyniku rzeczywistego pomiaru. Istotna jest technologia, w jakiej przesyłamy dane. 

Internet mobilny bez limitu to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku gdy często podróżujesz i potrzebujesz stałego dostępu do internetu. Sprawdzi się także w przypadku gdy w Twojej okolicy nie ma światłowodu. Jeśli zaś chcesz mieć niezawodny internet w miejscu zamieszkania, to sprawdź nasz ranking internetu stacjonarnego. Możesz zawsze skorzystać z obu opcji, ponieważ operatorzy często oferują usługi łączone w atrakcyjnej cenie.

1. Internet mobilny 5G od Netii

Netia oferuje w tym momencie dwa pakiety internetu mobilnego i trzy typy umów (dla nowych klientów, dla obecnych klientów i ofertę bez zobowiązań.

Pierwszą opcją jest Internet 5G z pakietem danych 500 GB. Koszt usługi to 130 zł miesięcznie. Drugą opcją jest oferta z pakietem aż 1000 GB. Jej koszt to 200 zł miesięcznie. W ramach umowy klient otrzymuje Router Huawei 5G CPE Pro 2.

W szczegółach umowy na internet mobilny w Netii podawana jest wartość pobierania danych na poziomie do 50 Mb/s i pięć razy wolniejszej wysyłki, zaznacza się jednak, że osiągnięcie tych prędkości może nie być ze względów technicznych możliwe. I faktycznie nawet mobilne Wi-Fi w grudniu to wartości 31,36 Mbps dla pobierania, 13,84 Mbps dla wysyłki i ping na poziomie 32 ms (test 14 684 osób).

Skorzystaj z oferty Netii

2. nju mobile

Internet mobilny od nju mobile cieszy się sporym zainteresowaniem z uwagi na niski koszt miesięczny i duży pakiet danych. W ramach oferty za 29 zł miesięcznie otrzymujemy 60 GB internetu. Wraz z upływem czasu, pakiet się zwiększa. Po pół roku otrzymujemy 120 GB.

Skorzystaj z oferty nju mobile

3. Nielimitowany internet mobilny — Orange internet bezprzewodowy od 9,99 zł — najtańszy mobilny internet

Użytkowanie Internetu w Polsce wyniosło 81% i osoby korzystające z usług internetu Orange miały w tym na pewno spory udział. Sieć Orange prężnie pracuje nad rozwojem 5G, uruchamiając, wraz z firmą Ericsson, testowe stacje w Warszawie, m.in. na Ochocie. Stacje bazowe, według komunikatu, miały zostać skomunikowane łączami optycznymi o przepustowości 10 Gb/s.

Najciekawszym z ostatnich wydarzeń pod kątem jakości sieci Orange i ich internetu było jednak wzmocnienie w paśmie 2100 MHz dla 4G LTE oraz warstwie nośnej w paśmie 900 MHz w 3G, na odcinku pierwszej linii Warszawskiego Metra. W kategorii pobierania danych dla LTE 4G między grudniem a styczniem Orange zmniejszył dystans do lidera i zwiększył prędkość z 25,33 Mbps do 26,88 Mbps.

Minimalnie, ale jednak zwiększyła się dysproporcja w 3G, obecnie wynosi 4,74 Mbp, czyli niby tylko o 0,03 mniej niż w grudniu; w przeciągu tego miesiąca jednak T-Mobile poszło o 0,1 do przodu. Wysyłka danych natomiast zachodzi z prędkością 15,05 Mbps i 2,74 Mbps, zostawiając konkurencję daleko w tyle.

Ping dla 4G – 42,13 ms, dla 3G – 59,25 ms, nie stanowi to złego wyniku, nie da się jednak ukryć, że są lepsi. Obecnie pomiarów dokonuje się w 92% na LTE czwartej generacji i z pewnością jeszcze chwilę zajmie zbadanie prawdziwego potencjału 5G, dotychczasowe osiągi jednak sugerują, że warto poczekać.

W ofercie internetu mobilnego od Orange znajdziemy 3 plany taryfowe:

 • Internet Mobilny Podstawowy za 9,99 zł
 • Internet Mobilny Optymalny za 39,99 zł
 • Internet Domowy 4G za 59,99 zł

Skorzystaj z oferty Orange

Orange internet mobilny opinie

4. Play internet mobilny od 20 zł

W styczniu 2023 roku w Polsce odnotowano 51,84 mln aktywnych planów komórkowych, w zestawieniu po III kwartale 2019 roku sieć Play wykazała 15,1 mln raportowanych użytkowników. Przy założeniu, że kilka osób może mieć wiele kart SIM, można powiedzieć, że Play jest siecią dominującą w Polsce. Operator stawia od 2018 roku na rozwój w sektorze infrastruktury, rozbudowując swoją sieć nadajników. Wraz z Huawei testował również w ubiegłym roku możliwości sieci 5G na terenie Torunia, w wyniku czego ogłosił się siecią 5G Ready.

Mimo podważania jakości sieci i sprowadzania jej do LTE-A rozgłos pomógł w promocji Play. Obecnie możemy liczyć na pobranie danych, za pomocą 4G LTE z prędkością 25,3 Mbps a 3,91 Mbps w 3G, co daje w obu przypadkach trzecią lokatę. Szybkość wysyłki dla 4G to również trójka – 13,86 Mbps. Kiedy przechodzimy do 3G jednak w ogóle, sobie nie radzi i zostaje na szarym końcu pomiarów z wartością 1,49 Mbps. Sprawdzanie protokołu opóźnienia – 40,23 ms i 67,03 ms. Rozwój idzie w dobrą stronę, ale potrzeba na niego jeszcze trochę czasu.

Opinie o Play

5. UPC internet mobilny

UPC zmierzał do końca 2019 roku konsekwentnie, podnosząc prędkość oferowanego klientom Internetu światłowodowego. Mówimy o wzroście na poziomie 16 Mb/s i 8 tysiącach nowych użytkowników, względem II kwartału. Connect Box osiągnął poziom 676 150 odbiorców, co daje 55% dla całości usług internetowych. Deklarowaną wartością pobierania w najniższym pakiecie jest 500 Mb/s, wysyłania natomiast 20 Mb/s. Jeśli weźmiemy pod uwagę tylko grudzień, gdzie liczba testów to 111 9992, wyniki realne będą wynosić odpowiednio 113,43 i 18,73 oraz 21 ms dla Ping.

W standardzie Wi-Fi można liczyć na pobieranie plików z prędkością 77,46 Mb/s, ale mając na uwadze opóźnienie – 24 ms. Firma UPC z takimi wynikami w rankingach prędkości plasuje się na trzecim miejscu w Polsce. Jeśli chodzi o usługi mobilne wprowadzone w zeszłym roku, są one świadczone za pośrednictwem infrastruktury sieci Play Communications. W zależności od pakietu ilość danych waha się między 5 a 50 GB, a po jego wykorzystaniu przepustowość to 32 kb/s do 1 Mb/s.

W związku z tym, że operator UPC dopiero w lipcu 2019 roku wprowadził usługi mobilne, nie ma jeszcze miarodajnych wyników pod kątem tych usług.

UPC opinie

6. Plus internet mobilny od 30 zł

Od 2018 roku Plus zdecydowanie przestał wieść prym w kategorii usług LTE. Plany dotyczące wdrożenia TDD w częstotliwości 2600 MHz spełzły raczej na niczym, głównie z powodu uruchomienia naprawdę niewielu stacji bazowych. Ten brak inwestowania w infrastrukturę powoduje, że nielimitowany dostęp do danych w tej sieci jest tylko teorią. Jeśli użytkownik pobierze ich zbyt dużo, prędkość zostanie obniżona, tak aby zostało mocy przesyłowej dla innych. Oczywiście w dużym uproszczeniu. Prędkość pobierania danych w 4G LTE plasowała się na poziomie 22,98 Mbps, co stanowi stratę do lidera o 4,35. W 3G straty są bardziej znaczące, Plus osiąga prędkość 2,63 Mbps a królujący T-Mobile 5,42 Mbps.

Dużo bardziej problematyczną kwestią dla operatorów jest wysyłka danych i tutaj Plus wypada akurat lepiej, zajmując drugą pozycję z prędkością 14,22 Mbps dla LTE 4G oraz trzecią lokatę dla 3G – 2,37 Mbps. W kategorii sprawdzenia protokołu TCP/ITP wszystko leci jednak na łeb na szyję i wartości dla Ping to 43,71 ms i 68,35 ms, opóźnienia są więc znaczne.

Plus opinie

7. Plush internet mobilny od 25 zł

Plush podlega pod polską spółkę telekomunikacyjną Polkomtel i istnieje na rynku od 2014 roku, obecnie mając około 2 milionów abonentów. Można go określić jako młodzieżową submarkę sieci Plus.

W swoich ofertach internetu mobilnego Plush wychodzą od 1 GB limitu danych pakietowych, nie wliczając w to korzystania z Facebooka. W trzeciej ofercie pula ta rośnie do limitu 15 GB miesięcznie. Głównymi atutami internetu mobilnego w Plushu dla potencjalnego klienta jest brak zobowiązań dla kilku intratnych wersji planów pakietowych i niska cena. Obie zasady wraz ze sporymi nagrodami za lojalność i staż dotyczą również wersji domowej. Jednak marce Plush zdarza się jednak nieco zapomnieć o prędkości. Według speedtest.pl w styczniu ubiegłego roku prędkość pobierania wynosiła 14,9 Mb/s. W związku ze współdzieleniem infrastruktury przesyłowej i mniejszą ilością nadajników sieć ma o wiele trudniejsze zadanie, jeśli chodzi o zapewnienie stabilnego i jednocześnie szybkiego połączenia, mimo że działa oczywiście w technologii LTE.

Plush opinie

Co wpływa na jakość internetu mobilnego?

Często można zauważyć, że nie zwraca się uwagi na współczynniki, które mają wpływ na odbiór internetu mobilnego:

 • rzeźba terenu,
 • potencjalna odległość od najbliższego nadajnika,
 • stopień urbanizacji,
 • obciążenie sieci,
 • warunki pogodowe.

A już zupełnie, użytkownicy nie dopuszczają do siebie możliwości, że prędkość internetu bezprzewodowego jest różna w zależności od tego, czy wysyłamy, czy pobieramy, jakim urządzeniem dysponujemy oraz czy posiadamy oprogramowanie antywirusowe.

W styczniu tego roku odnotowano 4,54 bilionów użytkowników Internetu na świecie, z tego 30,63 miliony to osoby przebywające na terytorium naszego kraju. Ludzie spędzają w sieci nieco ponad jedną czwartą doby.

Głównymi aktywnościami są:

 • oglądanie treści wideo (deklaruje 95% osób),
 • vlogów (41%)
 • słuchanie muzyki (55%)

Jesteśmy więc głównie odbiorcami, a nie nadawcami, dlatego tak ważne jest dla nas, w jakim tempie materiał, jakiego potrzebujemy, zostanie pobrany. 19 milionów z nas korzysta również regularnie z mediów społecznościowych, wśród których prym wiedzie YouTube i Facebook oraz należący do niego Messenger. 55% wybiera komunikację z siecią za pomocą urządzenia mobilnego, co przekłada się na 28,55 mln osób korzystających z Internetu od operatorów komórkowych. Najpopularniejszym odbiornikiem internetu mobilnego jest smartfon, korzysta z niego 92% odbiorców, głównie wyposażony w system Android.

Zostaw komentarz