Pobieranie z YouTube. Jak ściągać filmy i muzykę z YT?

5 miliardów filmików i 300 godzin nowych video dodawanych przez użytkowników co minutę. Oto YouTube, absolutny król hostingu filmów online i część firmy Google. Do tej platformy darmowy dostęp ma każda osoba, która korzysta z internetu. Nieważne, czy na smartfonie, czy na domowym komputerze stacjonarnym, treści opublikowane na YT oglądać możemy zawsze, kiedy tylko mamy na to ochotę. Pod jednym warunkiem. Musimy niestety być online.

Pobieranie z YouTube w opcji Premium

Każdy, kto próbował ściągnąć sobie film w jakości fullHD z YouTube na domowym internecie, a potem obejrzeć w samolocie, autobusie, czy na wycieczce, w miejscu, gdzie komórka traci zasięg, spotkał się z tym samym kłopotem. YouTube nigdy i nikomu nie oferował możliwości pobierania swoich treści na posiadane urządzenia. Niejakim rozwiązaniem tego powszechnego problemu jest płatny dostęp do YouTube Premium.

Prócz możliwości pobierania filmów YouTube Premium daje ma kilka innych zalet w tym:

  • odtwarzanie filmów i muzyki w tle,
  • dostęp do filmów bez reklam,
  • dostęp do YT Music.

Niestety, nie jest to rozwiązanie idealne. Po pierwsze, nie każdy może sobie pozwolić na abonament w wysokości 24 zł miesięcznie. Po drugie, ściągać w ten sposób treści z YT możemy jedynie do mobilnej aplikacji na naszym tablecie, czy smartfonie. Nie da się więc potem na przykład takich pobranych filmików nikomu udostępnić.

Czy pobieranie filmów i muzyki z YouTube jest legalne?

Chociaż pobieranie filmów z serwisów internetowych jest jak najbardziej legalne na użytek własny, YouTube, który na rynku hostingu video jest absolutnym monopolistą, może dyktować warunki i stwierdzać, że choć coś z reguły jest dozwolone, to na jego platformie już nie.

Regulamin serwisu YouTube jest w tej sprawie bardzo jednoznaczny i nie zezwala użytkownikom na korzystanie z żadnych programów, umożliwiających zapisywanie filmów znajdujących się na YouTube. Na szczęście każdy ma pod ręką mnóstwo narzędzi do tego, by treści dostępne na YT zapisać na swoim urządzeniu i odtwarzać, jak i gdzie tylko chce.

Programy do pobierania z YouTube

Bez względu na to, z jakiego programu zamierzamy skorzystać, warto pamiętać o bezpieczeństwie. Aplikacje pozwalające na ściąganie filmów z YouTube są bardzo często pełne niespodzianek. W najlepszym wypadku, po prostu wszechobecnych reklam, jednak łatwo także narazić się na niebezpieczeństwo pobrania “pasażera na gapę” w postaci wirusa. Dlatego najlepiej korzystać ze sprawdzonych programów do pobierania z You Tube, przetestowanych i polecanych przez internautów.

VLC Media Player – Najpopularniejszy program do pobierania z YT

Zaczynamy od aplikacji, którą zna chyba każdy użytkownik systemu Windows. W czasach, kiedy inne odtwarzacze wideo radziły sobie jedynie z niektórymi formatami filmów, VLC odtwarzał wszystko, jak leci. Do dzisiaj jest jednym z najczęściej wybieranych programów tego typu. Program jest także dostępny na urządzenia Apple.

Niewiele osób wie natomiast, że potrafi on także zapisywać filmy z YouTube. Nie jest to niestety czynność bardzo intuicyjna. Należy najpierw wybrać opcję Network Stream (Ctrl+N), skopiować adres filmu z YT, potem wybrać Tools > Codec Information, w zakładce Source znaleźć kolejny adres www, przekopiować go do przeglądarki i z jej poziomu ściągnąć film na komputer. Jest to nieco skomplikowane, ale działa. Niestety, maksymalna rozdzielczość zapisywanych plików to tylko 1080p.

Pobieranie z YT VLC

4K Video Downloader – Pobieranie filmów z YT w 8K

Ten program pozwala na ściąganie wszystkiego, co tym znaleźć możemy na YT. Poradzi sobie nawet z filmami w jakości 8K, trójwymiarowymi oraz 360 stopni, a także z całymi playlistami. W przeciwieństwie do VLC nie wymaga on na szczęście mnóstwa klikania. Podobnie jak VLC, jest też darmowy.

Wielkim plusem 4KVD jest możliwość nagrywania video z innych, poza YouTube portali, między innymi z Vimeo, a nawet Facebooka.

4K Video Downloader

Tube Mate – Aplikacja do ściągania filmów

Aplikacja Tube Mate jest równie popularna, co dwie wcześniejsze. Żeby jednak móc korzystać z niej możliwości, trzeba pobrać ją na urządzenie z Androidem poza Google Play Store, warto więc uważać, bo wirusy są wszędzie, a takie działanie czasem może być po prostu zapraszaniem ich do siebie. Aplikacja pozwala na wybór jakości pobieranego z YouTube filmu, a na dodatek jest bardzo prosty w użytkowaniu i intuicyjny.

1Click YouTube Video Download – Szybkie pobieranie z YouTube

1Click YouTube Video Download to kolejny lekki, łatwy i przyjemny sposób na pobieranie treści z serwisu YT. Za pomocą tego programu można przeszukiwać zasoby tej platformy z filmami, a po znalezieniu tego, o co nam chodzi, wystarczy, że przeciągniemy tytuł na logo appki, by zacząć pobieranie. Możemy także wkleić do programu adres www filmu, który chcemy mieć zapisany na swoim urządzeniu.

MacX YouTube Downloader – Łatwe pobieranie na iOS

Na liście najlepszych sposobów na pobieranie filmów z YouTube nie mogło zabraknąć także propozycji dla tych, którzy preferują środowisko Apple. Ta aplikacja, jak wskazuje sama jej nazwa, przeznaczona jest dla systemów iOS oraz MacOS i świetnie radzi sobie ze ściąganiem filmów z YT. Podobnie jak większość opisanych tu programów, MacX YouTube Downloader jest bardzo intuicyjny, a korzystanie z niego nie powinno nikomu sprawić trudności.

Strony do pobierania filmów z YT

Alternatywą dla wszystkich tych, którzy nie chcą korzystać z zewnętrznych aplikacji, czy to ze względów bezpieczeństwa, czy z innych, są strony internetowe. Także za pomocą serwisów online można bowiem pobierać na swoje urządzenia treści z YouTube. Przykładem takiej strony może być bardzo popularny Vidpaw.com, czy nie mniej słynny Keepvid.ch.

Z podobnymi serwisami są jednak dwa problemy. Po pierwsze, często znikają, na przykład na skutek pozwów ze strony YouTube o naruszenie ich praw. Po drugie, zdarza się, że nagle z użytecznych zmieniają się w bombardujące reklamami, kiedy ich właściciele stwierdzą, że czas zacząć zarabiać większe pieniądze. Oczywiście, tak samo, jak w przypadku aplikacji, korzystając ze stron www, należy mieć oczy dookoła głowy i po pierwszej sugestii problemów ze strony programu antywirusowego, po prostu nigdy więcej na nie nie wracać.

Serwis YouTube nie bez powodu jest jedną z najbardziej popularnych stron w sieci. Treści publikowane tam dotyczą niemal wszystkiego, od rozrywki, przez poradniki, po publicystykę i dokumenty. A ponieważ wersja Premium nie jest w zasięgu każdej osoby ze względu na cenę, warto wiedzieć, że przy pomocy opisanych wyżej programów i stron internetowych można bardzo łatwo zapisać każdy dostępny na YT film do późniejszego obejrzenia.

Zostaw komentarz