Jaki internet na wsi? Wybierz najlepszy internet poza miastem

W Polsce na co dzień z internetu korzysta około 28 milionów osób. Przeciętny internauta znad Wisły spędza przeciętnie w sieci około 2 godzin i 5 minut. To dużo, jednak są kraje w Europie, gdzie z internetu korzysta się znacznie więcej. Wpływ na to może mieć jakość połączenia, która na wielu polskich wsiach dalej jest przeciętna. Jeśli właśnie wybierasz się poza miasto lub planujesz stałą przeprowadzkę na prowincję, to zobacz, jaki internet wybrać na wsi.

Światłowód na wsi coraz bardziej powszechny

Czasy się zmieniają, dzięki czemu osoby, które obecnie zamieszkują tereny podmiejskie, już nie muszą być wykluczone cyfrowo. Operatorzy oferują coraz więcej rozwiązań, gwarantujących szybkie połączenie internetowe, nawet na obszarach wiejskich.

Jednym z takich rozwiązań jest światłowód, czyli łącze internetowe wykorzystujące fale świetlne. To obecnie najszybszy ze znanych sposobów przesyłu informacji. Nie może więc dziwić rosnące zainteresowanie światłowodem, zwłaszcza wśród mieszkańców wsi i mniejszych miasteczek.

Za światłowodami przemawia kilka faktów. Przede wszystkim tego typu połączenia gwarantują większą szybkość przesyłu danych, niż internet stacjonarny, o mobilnym już nie wspominając. Dodatkowo takie łącza są dużo mniej awaryjne. To ważny argument przede wszystkim dla osób, które wykorzystują internet na co dzień – na przykład ucząc się lub pracując zdalnie. Przez pandemię COVID-19 takich osób jest obecnie znacznie więcej niż wcześniej.

Szybsza jakość łącza to również lepsza jakość obrazu. Skorzystają więc fani seriali oraz gier internetowych

Warto jednak wiedzieć, że nie wszędzie jest możliwe skorzystanie ze światłowodu. W okolicy musi być wykonana specjalna instalacja, dzięki której możliwe jest doprowadzenie łącza bezpośrednio do domu klienta.

Żeby zobaczyć, czy w Twojej okolicy można skorzystać ze światłowodu, wejdź na stronę jednego z dostawców:

  • Orange
  • Netia
  • INEA

Internet po kablu na wsi

To popularna opcja wśród właścicieli gospodarstwa domowych, którzy mieszkają poza miastem. Często korzystają oni z internetu, który przesyłany jest za pomocą linii telefonicznej – technologia ta nazywa się xDSL.

Plusem tego rozwiązania jest duża dostępność. W zasadzie każdy mieszkaniec wsi może z niej skorzystać. Dodatkowo nie powinien on specjalnie narzekać na jakość takiego internetu – średnia prędkość pobierania osiąga wyniki na poziomie kilkudziesięciu Mb/s.

Nie jest to jednak rozwiązanie tak szybkie i niezawodne jak światłowód. Warto jednak rozważyć skorzystanie z niego, gdy nie ma w okolicy opcji skorzystania z szybkiego łącza.

Internet mobilny na wsi – czy to dobre rozwiązanie?

Osoby mieszkające na wsi mogą skorzystać z połączenia internetowego w technologii internetu mobilnego 4G LTE. Dostarczany jest on za pomocą sieci radiowej, dzięki czemu dostęp do tej opcji ma w zasadzie 99% mieszkańców Polski.

Internet mobilny zapewnia wysoką prędkość pobierania, która może przekraczać 200 Mb/s. Taka wartość w zupełności wystarcza do szybkiego ściągania plików, czy też oglądania filmów i seriali w wysokiej rozdzielczości.

Warto jednak wiedzieć, że jakość funkcjonowania tego typu łącza uzależniona jest od kilku czynników. Niestety mogą one negatywnie wpływać na prędkość internetu:

  • odległość od nadajnik radiowego,
  • liczba osób, które korzystają z internetu w tym samym momencie,
  • warunki atmosferyczne,
  • kształt terenu,
  • gęstość zabudowy.

Internet satelitarny na wsi

Alternatywą dla internetu radiowego jest internet satelitarny. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się tam, gdzie połączenie LTE nie gwarantuje satysfakcjonującej szybkości. Warto jednak wiedzieć, że satelitarny internet ma również swoje ograniczenia.

Najważniejszym z nich jest oczywiście niższa prędkość pobierania danych, która zazwyczaj nie przekracza 50 Mb/s. Dodatkowo należy liczyć się z pewnymi limitami w samych pakietach – największe dostępne na polskim rynku oferują jedynie 100 GB miesięcznie.

Dla wielu osób może to być bardzo mało – szczególnie jeśli wykonuje się pracę zdalną. Dodatkowym problemem może być tutaj szybkość samego łącza. Jest ono nawet o kilkadziesiąt procent wolniejsze niż alternatywne rozwiązania. Może się więc okazać, że na wczytanie strony będzie trzeba trochę poczekać.

O ile nie przeszkadza to przy standardowych przeszukiwaniu internetu, o tyle będzie to mocno uciążliwe dla fanów gier online lub seriali.

Internet satelitarny nie broni się również pod względem cenowym, ponieważ jest to opcja zdecydowanie najdroższa. Należy z niej korzystać tylko wtedy, gdy wszystkie inne możliwości są niedostępne.

Internet na wsi – podsumowanie

Coraz mniej na mapie Polski jest miejsc, które można uznać za cyfrowo wykluczone. Operatorzy łączy internetowych oferują coraz bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania, dzięki którym z szybkiego łącza mogą korzystać nawet gospodarstwa domowe na wsi, czy też w strefie podmiejskiej.

Najlepszym z nich jest światłowód, który zapewnia szybkie i bezawaryjne łącze. Wybierając internet na wsi, warto w pierwszej kolejności zapytać o jego dostępność na danym terenie.