iPhony cieszą się ogromną popularnością wśród użytkowników smartfonów na całym świecie. Maksymalna funkcjonalność i minimalistyczny design sprawiają, że wielu z nas każdego roku czeka na premierę kolejnego modelu. Planujesz zakup telefonu? Nie jesteś pewien, czy warto zaczekać na premierę nowego? W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, czym różnią się iPhone 14 i 15.

iPhone 15 – design i obudowa

Jedną z głównych różnic we wzornictwie obu telefonów będą krawędzie. iPhone 15 zostanie wyposażony w nowoczesną obudowę z aluminium lotniczego o delikatnie zaokrąglonych krawędziach, w przeciwieństwie do iPhone 14 wyposażonego w ostre krawędzie. Na uwagę zasługuje także tył urządzenia. Najnowszy model będzie wyróżniać się matowym szkłem, w przeciwieństwie do błyszczącego wykończenia 14.

Zarówno iPhone 14, jak i 15 dostępne są w kilku wariantach kolorystycznych. Pierwszego z nich możemy dostać w odcieniach czerni, bieli, czerwieni, niebieskiego, fioletu i żółcieni. 15 produkowane będą w kolorze czarnym, niebieskim, czerwonym, koralowym oraz żółtym. Warto pamiętać o tym, że barwy mogą różnić się w zależności od wariantu. iPhone 15 będzie jednocześnie minimalnie grubszy. W tym przypadku możemy mówić o różnicy na poziomie 7,81 mm i 7,79 mm w 14. Warto zatem przed zakupem porównać komfort użytkowania obu telefonów. Sam rozmiar telefonu pozostanie jednak taki sam. Każdy z nich dostępny jest przy tym w czterech wariantach.

Jak zmieniło się ładowanie w iPhone 14 i 15?

Jedną z największych zmian w nadchodzącym iPhone 15 będzie zmiana portu Lightning na standardowe USB-C. Zmiana ta podyktowana jest koniecznością dostosowania urządzenia do norm obowiązujących w całej Unii Europejskiej. Jednocześnie urządzenia w wersji Pro będą wyposażone w szybszy transfer danych w porównaniu ze standardową prędkością USB 2.0. Z tego powodu zakup bardziej zaawansowanego technicznie modelu może okazać się doskonałym pomysłem.

iPhone 15 będzie odznaczać się także szybszym ładowaniem przewodowym i bezprzewodowym Qi2 w porównaniu do Qi w 14 Pro. Innowacja pozwoli na zmianę prędkości ładowania bez użycia kabla z 7,5 W w 14 Pro do 15 W w iPhone 15. W przypadku korzystania z tradycyjnej ładowarki prędkość ta wzrośnie z 27 W do 35 W. Smartfon zastępuje Ci aparat? Najnowszy iPhone 15 Pro Max wyposażony zostanie w teleobiektyw peryskopowy, pozwalający na nawet 6-krotny zoom optyczny. iPhone 14 Pro oferuje tymczasem jedynie 3-krotny zoom. Warto pamiętać, że zmiana ta dotyczy jedynie najbardziej zaawansowanego modelu Pro Max. Pozostałe iPhone 15 będą posiadać taki sam obiektyw jak ubiegłoroczny model.

iPhone 15 – czy warto na niego zaczekać?

iPhone 15 może okazać się doskonałym rozwiązaniem dla osób poszukujących maksymalnej wydajności urządzenia. Na uwagę każdego użytkownika zasługuje bowiem bardziej wydajny procesor. Standardowe modele 15 i Plus wyposażone zostaną w czip A16 Bionic, który teraz dostępny jest w modelach 14 Pro. W przypadku 15 Pro i Pro Max będziemy mówić natomiast o procesorze A17 Bionic. Wielu ekspertów podkreśla jednak, że zmiany te mogą nie być aż tak drastyczne. Oba rozwiązania gwarantują bowiem maksymalny komfort użytkowania. Wielu sugeruje tym samym zakup starszej wersji urządzenia lub czekanie z wymianą na kolejne modele. Warto jednak pamiętać o tym, że podstawowa wersja 15 dostanie wiele dodatkowych funkcjonalności i udogodnień, do których należy między innymi dynamiczna wyspa w ekranie zamiast standardowego wcięcia.