Jak zablokować numer telefonu w Play, T-mobile, Orange, Plus

Jak wynika ze statystyk, niemalże każdy Polak spotkał się z uciążliwymi telefonami od nieznanych numerów, które usilnie, nawet kilka razy dziennie próbują sprzedać swoje usługi. Niekiedy niechcianym numerem staje się również osoba, która jeszcze niedawno należała do grupy znajomych. Niezależnie od pobudek i intencji, uporczywe telefony mogą skutecznie zirytować, uniemożliwiając tradycyjne użytkowanie swojego telefonu. Zamiast więc wyciszać dzwonek połączeń przychodzących, czyścić co kilka dni pocztę głosową, każdy użytkownik telefonu może zdecydować się na bardziej radykalne, a zarazem najskuteczniejsze rozwiązanie, jakim jest blokada niepożądanego numeru.

Zablokowanie konkretnych połączeń może odbywać się na kilku płaszczyznach. Najprostszym sposobem jest wykonanie odpowiednich czynności na poziomie własnego smartfona, inną metodą jest blokada numerów bezpośrednio u operatora. Przed zablokowaniem nieznanego numeru warto sprawdzić, kto dzwonił. Coraz częściej jednak słyszy się o specjalnych aplikacjach, umożliwiających pozbycie się problemu w kilka sekund. Poniżej zamieszczony zostaje krótki poradnik, dzięki któremu każdy użytkownik, może raz a pożądanie rozprawić się z natarczywą osobą i jej telefonami.

Blokada numeru na telefonie z Androidem

Każdy smartfon bazujący na Androidzie ma możliwość samodzielnej blokady niechcianych połączeń i smsów od konkretnych numerów. Uniemożliwienie niechcianej osobie bezpośredniego kontaktu telefonicznego jest banalnie proste i zajmuje tylko kilka chwil. Co należy zrobić, gdy po raz kolejny na ekranie urządzenia pojawia się ten sam, tak bardzo niechciany numer?

Pierwszym krokiem jest wejście w historię połączeń i odszukanie numeru, który ma zostać zablokowany. Jego wybór umożliwia dostęp do dodatkowego menu (bądź ustawień), na którego liście pojawia się wiele możliwości, w tym opcja blokowania/odblokowywania numeru. Należy jednak pamiętać, iż sama zakładka może różnić się nazwą, w zależności od producenta danego smartfona. W niektórych telefonach będzie więc przycisk „blokowanie numeru”, w innych „dodaj do zablokowanych”. Niezależnie od nazwy, efekt pozostaje ten sam.

Po wyborze wspomnianych zmiennych pojawia się komunikat dający wybór pomiędzy blokadą samych połączeń głosowych, jak i krótkich wiadomości tekstowych. Po zaznaczeniu właściwych opcji dany numer zostanie automatycznie zablokowany, a tym samym jakiekolwiek próby kontaktu przez niechcianą osobę nie dojdą do skutku. Niestety, nie wszystkie starsze smartfony (posiadające Androida innego niż 7.0 Nougat) posiadają specjalną nakładkę w standardowym wyposażeniu. Gdy dane urządzenie nie ma możliwości założenia blokady, wówczas zostaje przekierowywanie niechcianych połączeń bezpośrednio na pocztę głosową, co można uczynić poprzez wybór w widoku kontaktu opcji „przekierowanie na pocztę głosową’. Oczywiście nie jest to tak wygodna forma, jak całkowita blokada numeru, pozwala jednak na chwilę oddechu nękanemu użytkownikowi. 

Blokowanie numeru na telefonie z systemem iOS

Użytkownicy smartfonów z iOS mają wygodną opcję szybkiej i skutecznej blokady niepożądanych rozmówców. Rozpoczynając od wersji iOS 7.0, każdy posiadacz telefonu ma taką możliwość, bo stanowi ona standardową opcję systemową. Blokada numerów jest więc i w tym przypadku banalnie prosta.

Wystarczy tylko wejść w listę połączeń i odnaleźć numer, który ma stracić zdolność łączenia się z numerem użytkownika. Obok niechcianego kontaktu znajduje się ikonka informacji (małe i w kółeczku), która po naciśnięciu otwiera kolejny widok z całą listą zadań. Na samym dole znajduje się pozycja „blokuj tę osobę”, która po kliknięciu z automatu blokuje wybranego użytkownika. Co więcej, samodzielna, systemowa blokada działa w ten sam sposób zarówno w przypadku połączeń głosowych, jak i krótkich wiadomości tekstowych bądź połączeń Face Time.

Blokada numeru iOS

Oczywiście producent daje sposobność wycofania się z decyzji blokady, poprzez wejście w Ustawienia i odszukanie Listy zablokowanych numerów. Aby usunąć numer z tych niepożądanych, wystarczy tylko wejść w Blokowanie i identyfikację połączeń, następnie wejść w edycję i wybrać konkretny numer, który znalazł się na Czarnej liście przez pomyłkę.

Blokada numeru u operatora Orange, Play, Plus, T-mobile

W przypadku chęci zablokowania konkretnego numeru bezpośrednio u operatora, w większości przypadków użytkownik „odbija się od ściany”. Niestety największe firmy niechętnie podchodzą do takich, indywidualnych próśb, przez co bardzo często klient zostaje pozostawiony sam sobie. Ich pomoc przydatna jest tylko w niektórych sytuacjach, jak np. prośba o blokadę wiadomości SMS, należących do tzw. grupy PREMIUM.

W sytuacji blokowania połączeń głosowych, operator najchętniej pomoże zakładając blokadę na wszystkie połączenia pochodzące z numerów zastrzeżonych, jednak gdy mowa o pojedynczym przypadku, tutaj użytkownik musi radzić sobie sam.

O ile posiada telefon z Androidem czy systemem iOS, sytuacja nie jest zła. Nieco gorzej ma się w przypadku użytkowników z telefonami bazującymi na Windows Phone. Najnowsze wersje Microsoftu pozwalają na wyszukanie w ustawieniach Filtru Połączeń i wpisaniu do niego niechcianego numeru. Starsze wersje systemowe nie posiadają właściwie żadnych możliwości, dających sposobność na pozbycie się natarczywych połączeń czy niechcianych smsów. Takim użytkownikom pozostaje zatem szukanie właściwych aplikacji.

Aplikacje pozwalające na swobodne blokowanie niechcianych numerów

Calls Blacklist – aplikacja dostępna w Google Play

Calls Blacklist - blokada niechcianych połączeń

Przydatna aplikacja, która pozwala na blokowanie konkretnych numerów, a w razie potrzeby wszystkie przychodzące połączenia spoza listy kontaktów. Co więcej, jej możliwości dają sposobność również blokowania niechcianych smsów. Przydatną funkcją jest także opcja pozwalająca na blokowanie połączeń przychodzących i wiadomości tekstowych w konkretne dni i o określonych godzinach.

Dzięki rozbudowanej funkcjonalności każdy użytkownik samodzielnie definiuje czarną, jak i białą listę numerów.

Call Blocker

Call Blocker - blokada niechcianych połączeńSzybko działająca i intuicyjna aplikacja dedykowana jest wszystkim użytkownikom szukającym prostoty i podstawowych funkcji. Dzięki niej osoba zainteresowana może blokować numery w różnych konfiguracjach – np. wszystkie znajdujące się na czarnej liście, dopuszczać kontakty wyłącznie dla numerów z białej listy czy też blokować wszystkie połączenia przychodzące. Choć nie wygląda atrakcyjnie, aplikacja sprawdza się w 100% i jest jedną, z najczęściej wybieranych propozycji umożliwiających blokowanie numerów. 

Truecaller

Blokada niechcianych połączeń - TruecallerPropozycja Truecaller jest aplikacją, która w sieci zyskuje miliony pozytywnych komentarzy. Przeznaczona jest do blokowania każdego rodzaju telefonicznego spamu.

Co ważniejsze, True caller automatycznie rozpoznaje niechciane połączenia i smsy. Co prawda jej użytkowanie wymaga rejestracji i zalogowania, jednak osoby korzystające polecają ją na różnego rodzaju forach i portalach.

Aplikacja jest prosta w obsłudze, dając spory zakres możliwości jak chociażby identyfikacja osób w niektórych komunikatorach jak Viber, Telegram bądź WhatsApp. Zaletą programu jest opcja tworzenia kopii zapasowej.

Aplikacja Odebrać telefon?

Odebrać telefon? Should I answer?To jedna z najbardziej popularnych, a zarazem najskuteczniejszych aplikacji, umożliwiających samodzielne blokowanie połączeń od niepożądanych numerów. Prosty interfejs, brak jakichkolwiek reklam czy konieczności rejestrowania konta zdecydowanie przemawia na jej korzyść. Jest programem, który korzysta ze sporej bazy, umożliwiając precyzyjne wykrycie i zablokowanie telefonów od natrętów czy telemarketerów. Swoją wiedzą można dzielić się z innymi użytkownikami aplikacji.

Rozwiązanie to działa także w trybie off-line, bowiem wszystkie niezbędne informacje zapisane są w pamięci telefonu. Jak widać, opcji umożliwiających pozbycie się uciążliwych połączeń czy niechcianych smsów jest naprawdę wiele. Każdy może więc wybrać koncepcję odpowiadającą oczekiwaniom i wymaganiom.