Harmony OS – nowy system od Huawei

W sieci i innych źródłach informacji już jakiś czas temu mogliśmy przeczytać o nowym systemie operacyjnym, który planuje wydać firma Huawei. Były to tylko plany – dzisiaj jednak taka nowość na rynku stała się faktem. W tym artykule chciałbym bliżej przedstawić HarmonyOS. System ten jest już po premierze, która to miała miejsce podczas Huawei Developers Conference 2019.

Według jednego z pracowników chińskiego Huawei prace na tym systemem miały miejsce od 2017 roku, jednak niektórzy twierdzą, że trwało to dłużej. Krążą pogłoski, że czas przygotowania systemu został przyspieszony przez konflikty polityczne, jednak nie są to potwierdzone informacje.

HarmonyOs jako alternatywa dla dzisiejszych systemów?

Co jeszcze wiemy o HarmonyOs? System ten ma być ewentualną alternatywą dla Androida i na samym początku nie pojawi się w telefonach Huawei czy Honor. Jego przeznaczenie to nie tylko telefony, ale także tablety, telewizory, a nawet pojazdy. Jak widać, ma on mieć nieco szersze zastosowanie niż popularny Android, jednak dopóki nie zostanie to sprawdzone w praktyce, nie można potwierdzić takich informacji.

Harmony Os spółpracuje z HTML5, Androidem i Linuxem

W kwestiach technicznych możemy przeczytać, że oprogramowanie ma wykorzystywać projekt mikrojądra (micro kernel), dzięki któremu korzystanie ma być bardziej bezpieczne, a także zapewnić użytkownikom niskie opóźnienia. Według zapowiedzi jest to system współpracujący z aplikacjami zgodnymi z HTML5, Androidem oraz Linuxem.

HarmonyOS w telewizorze

Należy uznawać go za platformę open-source. Nowe urządzenia sterowane HarmonyOS pojawiły się na rynku bardzo szybko, bo już teraz możemy przetestować telewizor, na którym zainstalowano właśnie Harmony OS. Więcej urządzeń z tym systemem ma ukazać się na rynku w przyszłym roku.

Co dalej z Androidem w Huawei?

Jak na razie system Android ma być nadal normalnie wykorzystywany, jednak Huawei zapewnia, iż w razie konieczności jest w stanie poradzić sobie samodzielnie. Na pewno nowy system operacyjny jest pewnego rodzaju przełomem, jeśli chodzi o rynek urządzeń, jednak czy uda mu się dorównać takim systemom jak Windows czy Android? O tym przekonamy się w najbliższych latach.