Apple iPhone XS vs Samsung Galaxy Note 9

Flagowe modele, stanowiące niejednokrotnie dylemat współczesnych użytkowników.. Smartfony znanych i lubianych producentów, na które warto zwrócić uwagę. Apple iPhone XS czy Samsung Galaxy Note 9 – krótka recenzja, zestawiająca oba telefony pod względem najważniejszych parametrów.

Cechy fizyczne telefonów Apple iPhone XS i Samsung Galaxy Note 9

Pod względem wielkości ekranu Samsung Galaxy Note 9 deklasuje przeciwnika. Model Apple posiada wyświetlacz wielkości 5,8 cala (OLED), podczas gdy smartfon Samsung oddaje do dyspozycji użytkownikowi aż 10% więcej (6,4 cala – super AMOLED). Ciężar urządzeń przeważa z kolei na korzyść iPhone’a. Popularne „Jabłuszko” waży 177g a Samsung 12% więcej, czyli 201g. Na pozór mało istotne parametry, przyczyniają się do swobody obsługi smartfonów oraz wygody trzymania ich w ręku. Pod względem pojemności baterii warto skoncentrować się na Note 9 – Apple udostępnia niewymienną baterię wielkości 2660 mAh, stanowiącą połowę tego, co wspomniany powyżej Samsung. Ma to bezpośrednie przełożenie na prowadzenie rozmów, oglądanie filmów czy korzystanie z Internetu – wybierając Note’a użytkownik rzadziej musi ładować baterię ( w przypadku rozmów różnica wynosi nawet 75%). Atutem Samsunga jest również obecność slotu karty micro SD, którego zabrakło w iPhonie.

Podzespoły i aparat fotograficzny

Podstawową różnicą omawianych smartfonów są podzespoły. Apple stawia na procesor A12 Bionic z pamięcią RAM 4096 MB i 64 GB pamięci wbudowanej. Z kolei Samsung oferuje Samsung Exynos 9810 o 6144 MB RAM-u i 128 GB pamięci wewnętrznej. Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia systemu operacyjnego. iPhone standardowo bazuje na iOS12, a Galaxy Note 9 na Androidzie 8.1 – kwestia oprogramowania jest jednak sporna, gdyż wśród użytkowników znajdują się fani zarówno jednego, jak i drugiego systemu.

Różnice w aparatach fotograficznych są znikome, bo oba modele wyposażono w tylną kamerę o wielkości 12 Mpx oraz lampę błyskową LED. Czepliwi zauważą jednak, iż przedni aparat w przypadku Samsunga jest nieco większy. W praktyce różnica ta nie jest widoczna na zdjęciach. Minusem może być obecność jednego złącza Lightning w przypadku XSki, choć jak podkreślają użytkownicy iPhone’a to kwestia przyzwyczajenia. Note wyposażono w złącze słuchawkowe oraz USB typu C.

Apple iPhone XS vs Samsung Galaxy Note 9 – Cena i dodatkowe funkcje

Porównywane urządzenia posiadają dużą funkcjonalność, nieodbiegająca za bardzo od siebie. Miłośników „gadżetów” ucieszy obecność czujnika Halla, czytnika linii papilarnych czy skanera tęczówki oka w Samsungu, o czym fani Apple’a mogą zapomnieć. Różnica pojawia się z kolei w cenie smartfonów. iPhone na rynku oscyluje w granicach 4599 – 4799 zł, przy czym Galaxy Note 9 jest ponad tysiąc złotych tańszy. Jego cena rynkowa waha się od 2999 do 3449 zł.

Sprawdź inne smartfony dzięki porównywarce telefonów.