Kryteria rekrutacji programistów w branży IT

Umiejętność programowania to podstawa

Rekrutacja IT przebiega według ściśle określonych procedur. Zdecydowanie najważniejszym kryterium, które muszą spełnić wszystkie osoby aspirujące do piastowania stanowiska programisty, jest umiejętność programowania. W jaki sposób nauczyć się programowania? Podobne pytania zadaje sobie wiele osób chcących rozpocząć karierę w branży IT. To, w jakim czasie pozyskamy niezbędne umiejętności do wykonywania tego zawodu, zależy od wielu czynników.

Najważniejsze są predyspozycje danej osoby, jej kompetencje i poziom zaangażowania. Jeśli osoba chcąca zostać programistą będzie maksymalnie zmotywowana do nauki i poświęci na to bardzo dużo czasu, wówczas powinna opanować podstawy programowania stosunkowo szybko. Ile trwa nauka programowania od zera? Zazwyczaj potrzebne jest minimum kilka lub kilkanaście tygodni. Wiele osób decyduje się na udział w wyspecjalizowanych kursach i szkoleniach, tzw. bootcampach, w trakcie których można pozyskać szeroką wiedzę niezbędną do rozpoczęcia kariery w branży IT. 

Realizacja własnych projektów

W wielu ogłoszeniach o pracę w IT powtarza się jeden z wymogów, jakim jest doświadczenie w realizacji własnych projektów. W ten sposób firma zyskuje pewność, że osoba rozpoczynająca pracę posiada zarówno wiedzę teoretyczną jak i praktyczną, co w tej branży ma ogromne znaczenie. Mimo iż realizacja projektów dla osób początkujących może być problematyczna, warto spróbować, ponieważ w ten sposób znacznie zwiększamy swoje szanse na znalezienie wymarzonej pracy.

Znajomość konkretnych technologii programistycznych

Ogłoszenia o pracę dla specjalistów IT zawierają też jasno sprecyzowane wytyczne dotyczące tego, jakie technologie programistyczne powinni znać kandydaci. Z tego powodu każdy początkujący specjalista IT już na starcie swojej zawodowej kariery powinien dokładnie zastanowić się, w jakiej technologii chciałby się specjalizować. 

Warto postawić na te technologie, które cieszą się największą popularnością. W tym gronie znajduje się m.in. JavaScript. Java oraz C++.

Cechy i predyspozycje cenione przez rekruterów

Gdy przejrzymy oferty pracy IT, zauważymy, że zdecydowana większość pracodawców stawia określone wymagania pod względem cech i predyspozycji potencjalnych kandydatów. Wobec osób chcących pracować jako programista stawia się szereg wymogów w tym zakresie. Kandydat na programistę powinien:

  • umieć logicznie myśleć,
  • być komunikatywny oraz potrafić pracować w grupie,
  • być zdolny do nieustannego poszerzania zasobu swojej wiedzy,
  • być cierpliwy,
  • być dokładny i sumienny,
  • znać język angielski.