Jaka jest rzeczywista prędkość internetu 5G w Polsce?

Internet 5G to bez wątpienia rewolucja, ponieważ tego typu łącze jest nie tylko szybkie, ale również stabilne. Jaka jest w tej chwili rzeczywista prędkość internetu 5G w Polsce? Co może spowalniać łącze? odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym jest Internet 5G?

Poruszając temat realnej prędkości Internetu 5G w Polsce warto wyjaśnić to, czym jest w ogóle ta technologia. Otóż, Internet 5G to sieć komórkowa piątej generacji, która działa dokładnie w ten sam sposób, co swój poprzednik, czyli sieć 4G/LTE. Zapewnia ona jednak zdecydowanie wyższą przepustowość, co przekłada się na o wiele wyższą prędkość Internetu, która w teorii może sięgać nawet 20 GB/s (w przypadku 4G max to 300 Mb/s). Jest to możliwe, ponieważ sieć 5G docelowo będzie działała na 3 częstotliwościach, a mianowicie:

  • 3,4–3,8 GHz (nazywana 3,6 GHz), która zapewni większą przepustowość niż 4G LTE,
  • 700 MHz, zapewniającej zasięg 5G na terenach niezurbanizowanych,
  • 26 GHz (24,25–27,5 GHz), która zapewni jeszcze większą przepustowość niż częstotliwość 3,6 GHz – uzyskiwane na niej prędkości będą porównywalne z prędkościami osiąganymi przez światłowód, czyli najszybszy internet przewodowy.

Jaka jest realna prędkość Internetu 5G w Polsce?

Maksymalna prędkość Internetu 5G może sięgnąć nawet 20 GB/s. Warto jednak mieć świadomość, że obecnie tego typu wartości są jedynie teorią, a realna szybkość łącza jest zdecydowanie niższa. Jak szybki jest zatem obecnie Internet 5G w Polsce? Testy przeprowadzone w październiku tego toku pokazują, że średnia prędkość pobierania wynosi od niespełna 70 do około 140 Mb/s. Najszybszy obecnie Internet 5G w Polsce oferuje Plus, jednak warto zwrócić uwagę na to, że testy wykazały najniższą prędkość wysyłania u tego operatora, która wyniosła jedynie 18,3 Mb/s. Najszybsze wysyłanie oferuje natomiast Orange, ponieważ w badaniu uzyskano rezultat 27,1 Mb/s.

Co może spowalniać działanie Internetu 5G?

Internet 5G to sieć mobilna w związku z czym na wydajność łącza może wpływać zasięg. Oczywiście wraz z rozwojem infrastruktury problem ten powinien zniknąć, jednak wymaga to oczywiście czasu. Co jeszcze może spowalniać działanie Internetu 5G? Między innymi mało wydajne urządzenia, czego przykładem może być router o zbyt niskiej przepustowości. Łącze mogą obciążać także programy działające w tle, które mogą w danej chwili pobierać aktualizacje, czy łączyć się z siecią (np. program antywirusowy). Problemem może okazać się także wirus, który zainfekował dane urządzenie, ponieważ złośliwe oprogramowanie jest w stanie zakłócać jego prawidłowe działanie. W przypadku wolnego działania Internetu 5G warto zatem wykonać speedtest oraz skorzystać z porad, które można znaleźć na blogu nano.komputronik.pl.

Podsumowując należy stwierdzić, że Internet 5G to sieć, która zapewni nie tylko zdecydowanie wyższą prędkość łącza, ale również stabilność. Warto jednak mieć świadomość, że rozwój Internetu nowej generacji wymaga czasu, a obecnie oferowane prędkości są znacznie niższe od maksymalnych.