Doładowanie telefonu na kartę – o ile przedłuża ważność konta?

Współcześnie, praktycznie każdy z nas korzysta z telefonu komórkowego. Usługi stacjonarne wciąż są dostępne, ale stają się coraz mniej popularne z oczywistych względów – najbardziej znaczącym jest oczywiście mobilność urządzeń komórkowych.

Operatorzy sieci komórkowych dwoją się i troją, aby pozyskać nowych użytkowników i tym samym oferują coraz ciekawsze oferty, mające zwrócić uwagę konsumenta i zachęcić do wybrania właśnie ich oferty.

Nowy użytkownik staje nie tylko przed dylematem, jakiego wybrać operatora, ale również musi podjąć decyzję; czy oferta abonamentowa na czas określony, ze stałą opłatą i najczęściej nowym urządzeniem, którego cena zostanie rozłożona na raty i doliczona do abonamentu, a może jednak oferta mniej zobowiązująca; bez urządzenia, ale i koniecznych stałych opłat, gdzie znaczenie ma doładowanie telefonu na kartę, aby przedłużyć ważność konta. Wybór zależy od naszych możliwości i preferencji. Jeśli posiadamy już urządzenie mobilne i nie zależy nam na otrzymaniu go od operatora lub wolimy telefon kupić osobno, i jeśli nie lubimy określać z góry, czy na pewno chcemy opłacać abonament przez najbliższe 12/24 lub 36 miesięcy – najlepszym wyborem dla nas będzie telefon na kartę.

Czy telefon na kartę zawsze trzeba rejestrować?

Od 1 lutego 2017 roku, karty, które nie zostały zarejestrowane przestały działać. Numery telefonów dopisane do danej karty przestały być aktywne. Nie można było wykonywać z nich połączeń wychodzących ani odbierać połączeń przychodzących.

Każdy nowo zakupiony starter należy zarejestrować. W tym celu należy udać się fizycznie do punktu stacjonarnego operatora danej sieci lub dokonać rejestracji w punkcie, w którym dokonano zakupu – bardzo często jest taka możliwość.

Dane, które należy podać w przypadku rejestracji nowego startera to imię, nazwisko oraz PESEL.

Jak doładować telefon na kartę?

Prepaidy należy cyklicznie ładować. Ładowanie telefonu na kartę ma na celu uzupełnienie środków na koncie, które można przeznaczyć na wykonywanie połączeń, wysyłanie SMS-ów, korzystanie z internetu w swoim telefonie lub wykupieniu usługi, która umożliwi nam za większą opłatą, korzystanie ze wszystkich wyżej wspomnianych usług w ramach jednej większej opłaty.

Kolejnym powodem, dla którego musimy pamiętać o doładowaniu telefonu, jest ważność konta. Każdy operator informuje, do kiedy musimy dokonać doładowania, aby móc wykonywać połączenia wychodzące, a także, aby móc odbierać połączenia od innych.

Czy można doładować telefon na kartę przez Internet?

Jedną z podstawowych usług w punktach stacjonarnych operatorów komórkowych, jest możliwość doładowania telefonu. Minimalna kwota doładowania telefonu jest zależna od danego operatora – ceny zaczynają się już od 5 złotych. Wysokość kwoty doładowania ma wpływ na okres ważności konta.

Doładowanie telefonu jest jak najbardziej możliwe poza punktem operatora. Usługa doładowania konta telefonu jest na tyle powszechna, iż możemy się z nią spotkać zarówno w punktach prasowych, urzędach pocztowych, jak i sklepach spożywczych i wielu innych miejscach. Doładowanie telefonu jest możliwe również przez terminal płatniczy oraz bankomat.

Telefon na kartę oczywiście można naładować i bez konieczności wychodzenia z domu. Ważność konta możemy przedłużyć, ładując telefon przez stronę internetową naszego operatora, aplikację na smartfonie lub inne strony świadczące różne usługi, przy okazji umożliwiające doładowanie telefonu – przykładowo, aplikacja naszego banku powinna udostępniać możliwość doładowania swojego numeru na wybraną kwotę.

Doładowanie telefonu – o ile przedłuża ważność konta?

W przypadku telefonu na kartę nie musimy przejmować się koniecznością regularnego opłacania abonamentu w okresie zobowiązania. Musimy jednak pamiętać o doładowaniu telefonu w czasie, kiedy zbliża się koniec ważności konta – w przeciwnym razie, możemy zostać zaskoczeni sytuacją, w której nie możemy wykonać połączenie wychodzącego.

Najczęściej, czas ogólny ważności konta jest dłuższy, niż czas, który mamy na wykonywanie połączeń wychodzących. O ile dokładnie doładowanie telefonu przedłuży ważność konta, zależy od kwoty, jaką konto doładujemy oraz od operatora. Dodatkowo warto pamiętać, że operatorzy mogą mieć różne usługi na kartę i np. w zależności od tego; czy telefon jest na kartę przeznaczoną do internetu mobilnego (z której możemy korzystać jak z karty telefonicznej), czy ma to być karta dla osoby, która chce z niej korzystać w telefonie – taryfy mogą się tutaj różnić.

Zasadniczo: im wyższa kwota doładowania telefonu, tym dłuższa ważność środków na koncie. Średnio kwoty 25/30 zł wydłużają ważność konta o miesiąc. Wyższe kwoty przedłużają ważność środków na koncie o kwartał/pół roku czy rok.

W sytuacji, kiedy przestaniemy doładowywać nasz telefon, kolejno: stracimy możliwość dzwonienia i SMS-owania, a po jakimś czasie konto zostanie wyłączone i stracimy nasz numer telefonu.