Jak działa czytnik linii papilarnych w smartfonie?

Czytnik linii papilarnych stosowany jest w znacznej większości współczesnych smartfonów. Jak działa czytnik linii papilarnych w smartfonie i czy naprawdę jest tak dużym udogodnieniem? Właśnie na tym chciałbym się skupić w poniższym artykule.

Zasada działania czytnika linii papilarnych w telefonie

Zacznijmy od tego, że każdy z nas posiada unikalną kompozycję linii papilarnych na dłoniach i są one nie do podrobienia. Warto wiedzieć, że czytnik linii papilarnych do poprawnego działania potrzebuje prawidłowego zeskanowania naszego odcisku palca. Właśnie dlatego, gdy konfigurujemy nasz telefon od podstaw, musimy zazwyczaj kilkukrotnie przyłożyć nasz palec w odpowiednie miejsce. Tym samym w pamięci telefonu zapisuje się pełny obraz naszego palca i jego linii papilarnych. Kiedy dotykamy skaner telefon nam się odblokowuje w niemal sekundę. Podstawową zasadą jest jednak to, że odcisk musi zostać odpowiednio odczytany. W przeciwnym razie nie uzyskamy dostępu do naszego urządzenia.

Jak telefon czyta linie papilarne?

Ciekawą sprawą jest to, że urządzenie nie analizuje całego zapisanego odcisku, gdyż trwałoby to zbyt długo i w pewnym sensie dość mocno obciążałoby to nasz telefon. Dokładnie polega to na porównywaniu kilku charakterystycznych i indywidualnych cech odcisków palca. Są to zakończenia linii papilarnych czy rozgałęzienia. W ten sposób system daje komendę do odblokowania lub zablokowania urządzenia. Ponadto warto wiedzieć, że zazwyczaj wystarczy tylko 40 procent zgodności powyższych cech, aby telefon został odblokowany.

Rodzaje czytników linii papilarnych w smartfonach

Obecnie na rynku stosowanych jest kilka rodzajów czytników linii papilarnych. Najczęściej te wykorzystywane w smartfonach to czytniki pojemnościowe. Sam odczyt polega na zmianie pojemności kondensatora. Gdy tak się stanie następuje odblokowanie smartfona.

Czytniki linii papilarnych są bardzo proste w użyciu, a przede wszystkim dużo szybsze niż wpisanie kodu na klawiaturze. Ponadto jest to bezpieczniejsza opcja, ponieważ nikt nie zobaczy jakiego hasła używamy, a raczej mało prawdopodobne jest to, że ktoś zobaczy jakie mamy linie papilarne.

Czytniki linii papilarnych i ich szerokie zastosowanie w telefonach

Czytniki linii papilarnych wykorzystywane są nie tylko do blokowania telefonów, ale też do logowania się do bankowości Internetowych czy zatwierdzania płatności na telefonie. Jest to bezpieczniejsze niż inne metody, ponieważ nie istnieją dwie osoby o takim samym układzie linii papilarnych.

Jak widać tego typu rozwiązanie jest niezwykle proste, a co za tym idzie bardzo praktyczne. Potrafi zadbać o bezpieczeństwo nasze i plików, które przechowujemy na urządzeniu. Na ten moment czytniki linii papilarnych dostępne są w droższych urządzeniach, ale zważając na to, że technologia idzie szybko do przodu zapewne już niedługo będą także w tych tańszych modelach.