Nowoczesne smartfony są urządzeniami, wykorzystywanymi na wiele sposobów. Poza klasycznym wykonywaniem połączeń, czy wysyłaniem wiadomości tekstowych, pozwalają na gromadzenie i przechowywanie różnorodnych danych, korzystanie z internetu czy użytkowanie wielu, zróżnicowanych aplikacji. Podobnie, jak tradycyjne komputery, narażone są jednak na wiele zanieczyszczeń, które spowalniają ich działanie i skutecznie zanieczyszczają system. Warto więc korzystać z aplikacji, usprawniających procesy i pozwalających na pozbycie się szkodliwych informacji. Poniżej prezentujemy kilka sprawdzonych aplikacji, dzięki którym wasze urządzenia będą mogły bezproblemowo działać.

Wypróbuj antywirus TotalAV. Sprawdź >>>

Usprawnienie działania telefonu nie jest skomplikowane. Należy jednak pamiętać o pobieraniu aktualizacji oprogramowania, co jest dostępne w formie automatycznej i ręcznej. Takie regularne działanie pozwala uwolnić urządzenie od nieustannego sprawdzania, czy dostępny jest update dla danej aplikacji. Praktycznym krokiem jest również pozbycie się niepotrzebnych, wcześniej zainstalowanych aplikacji czy też wyłączanie okien animacji, które również potrafią skutecznie spowolnić działanie systemu. Co ważniejsze, systematyczne czyszczenie urządzenia nie tylko usprawnia jego działanie, ale również zapewnia maksymalne bezpieczeństwo.

AVG Ultimate

AVG Ultimate jest kompleksowym programem, dzięki któremu skutecznie zabezpieczymy telefon przez niepożądanymi problemami z jego funkcjonowaniem i  oczyścimy go z niepotrzebnych plików. Rozwiązanie nie tylko pomoże w oczyszczaniu systemu, ale pozwoli na korzystanie z dodatkowych funkcji, jak np. zablokowanie karty SIM w przypadku zgubienia urządzenia i próbie wymiany karty. Ponadto użytkownik sam może zablokować urządzenie i zdalnie wymazać z niego dane, co jest szczególnie istotne przy kradzieży.

Sam program umożliwia wyczyszczenie pamięci przeglądarki, pozbycie się niechcianych plików pamięci podręcznej, czy też usuwanie starych list wiadomości i połączeń. To rozwiązanie umożliwiające zapewnienie maksymalnej optymalizacji systemu i bezpieczeństwa. Atutem jest możliwość połączenia 80 aplikacji w jedną, zapewnienie wykonywania kopii zapasowej najważniejszych danych na karcie SD, skanowanie antywirusem czy też blokadę niepożądanych numerów i przychodzących wiadomości. Choć program jest płatny, wymaga tylko jednorazowej opłaty.

CCleaner – bezpłatna aplikacja na Androida

CCleaner - czyszczenie telefonuProgram, który doskonale sprawdza się wśród użytkowników chcących wyczyścić swój telefon ze zbędnych plików. Aplikacja CCleaner jest całkowicie darmowa i skuteczna zarazem. Nie tylko dokładnie czyści pamięć podręczną w telefonie, puste foldery, niepotrzebne
procesy czy listy połączeń, ale jednocześnie pozwala na optymalizację pamięci RAM. Co ważniejsze, jej działanie bazuje na wykonywaniu analizy, po której użytkownik samodzielnie wybiera niepotrzebne pliki. Co więcej, dzięki CCleaner istnieje możliwość dokonania analizy pamięci telefonu, a więc sprawdzenia, co tak naprawdę zajmuje najwięcej pamięci w telefonie, czy sprawdzenia temperatury baterii.

Producent udostępnia również płatną wersję Pro, charakteryzującą się przede wszystkim opcją ustawiania harmonogramu czyszczenia telefonu. Dzięki takiemu rozwiązaniu, użytkownik nie musi pamiętać o czyszczeniu urządzenia, które w określonych dniach zostaje wykonane z automatu. I jeszcze jedno – aplikacja, pomimo, że jest całkowicie darmowa nie wyświetla reklam.

Clean Master dostępny w Google Play

Kolejna sprawdzona, darmowa aplikacja, która pozwala na zoptymalizowanie wybranego smartfona. Czyszczenie niepotrzebnych danych oparte jest tu na czterech modułach. W pierwszym następuje wymazywanie danych podręcznych i historii z telefonu. Kolejny pozwala na wyszukiwanie największych plików w pamięci smartfona. Trzeci skupia się na usunięciu wszystkich niepożądanych danych dotyczących prywatności użytkownika. A więc informacji takich jak historia połączeń, lista wyszukiwania, czyszczenie schowka czy wyszukiwania lokalizacji. Ostatni moduł przegląda wszystkie aktualnie działające procesy, sprawdza użycie pamięci RAM oraz zamyka niepotrzebne procesy, które tylko spowalniają urządzenie.

Dodatkowo, we wspomnianej aplikacji istnieje rozwiązania zwane Menadżerem aplikacji, które umożliwia właścicielowi smartfona bezpieczne usuwanie aplikacji oraz tworzenie przydatnych kopii zapasowych. Clean Master jest przydatnym programem, który w razie potrzeby ( i chęci użytkownika) może regularnie, z wybraną częstotliwością przypominać o konieczności optymalizowania systemu i czyszczenia niepotrzebnych danych.

Czyszczenie telefonu aplikacją The Cleaner

Kolejna ważna aplikacja, która jest całkowicie darmowa dla użytkowników. Zachwyca swoją przejrzystością i prostym działaniem, także osoby niedoświadczone i mniej poinformowane w czyszczeniu urządzeń, z pewnością odnajdą się w jej interfejsie. Program umożliwia oczyszczanie pamięci operacyjnej systemu za wszystkich procesów i niepotrzebnych aplikacji działających w tle. Dodatkowo, dzięki The Cleaner użytkownik może swobodnie wyczyścić pamięć podręczną oraz pozbyć się wszystkich wcześniej pobranych, i już niepotrzebnych plików.

Dzięki komfortowej funkcji Aplikacje, na urządzeniu wyświetlana jest lista wszystkich dostępnych aplikacji, z podziałem na przyznane im uprawnienia, co w praktyce pozwala na szeregowanie i stopniowanie programów częściej i mniej używanych. Obecność App Locker, a więc blokady aplikacji jest opcją, dzięki której użytkownik może samodzielnie ustawić pin do wybranych programów. Rozwiązanie poprosi o podanie kodu każdorazowo, przy próbie
otworzenia właściwej aplikacji. Jest to opcja umożliwiająca swobodne przechowywanie ważnych dokumentów czy zdjęć. The Cleaner jest koncepcją niezwykle praktyczną, pozwalającą też na zwalnianie pamięci RAM. W porównaniu z innymi rozwiązaniami nie pozwala jednak na hibernowanie aplikacji, co zdecydowanie zwiększa wytrzymałość baterii. Jednak jak na propozycję darmową, jest sposobem na skuteczne zoptymalizowanie systemu i zapewnienie właściwego poziomu bezpieczeństwa telefonu.