Sezon urlopowy zbliża się wielkimi krokami. Jak wiadomo, sprzyja on bliskim i dalekim podróżom, niekoniecznie w miejsca odwiedzane wcześniej. Dobrze więc przygotować się do wyjazdu i dokładnie zaplanować trasę. Obecnie, posiadając nawigację można bez większego trudu dotrzeć do wybranego celu. Niestety, pomimo zapewnień operatorów, w Polsce (jak i na świecie) wciąż znajdują się miejsca, w których trudno o zasięg. Co więcej, nie zawsze pakiety transmisji danych obejmują wystarczającą wielkość, do swobodnego korzystania bez limitu np. za granicą. Aby ułatwić sobie życie, a jednocześnie nie liczyć na przychylność przydrożnych mieszkańców, dobrze jest wybrać nawigację, która w razie problemów poprowadzi wybraną trasą także w trybie offline.

Mapy Google – Najbardziej popularna nawigacja

Usługa Google, jest współcześnie najczęściej wybieraną aplikacją na smartfony z systemem Android i iOS. Dzięki swojej prostocie, a także częstym aktualizacjom umożliwia dotarcie do celu, bez konieczności korzystania z internetu. Pomimo nieznacznych braków, jej olbrzymią zaletą jest brak opłat pobieranych przez producenta. Co prawda 100% funkcjonalność Mapy Google dają poprzez podłączenie do internetu, jednak również w trybie offline, można dojechać tam, gdzie potrzeba. Wystarczy tylko przed podróżą pobrać właściwe mapy. Niestety nie da się za jednym razem zaznaczyć obszaru całej Polski (bądź innego kraju), jednak wybór np. drogi w góry jest już wykonalny i prosty. Co więcej, w razie potrzeby dany wycinek trasy można usunąć bądź zmienić mu nazwę. Producent pozwala też na aktualizację wybranych tras w momencie uzyskania dostępu do sieci.

Mapy Google cieszą się popularnością ze względu na kilka istotnych cech. Przede wszystkim są mocno intuicyjne i wygodne, zaplanowanie i trzymanie się trasy jest banałem. Po drugie, aplikacja umożliwia opcje sterowania głosowego, co również jest bardzo praktyczne, zwłaszcza wśród osób niepełnosprawnych. Po trzecie, mapy są dość szczegółowe, często aktualizowane, a co ważniejsze, wciąż pojawiają się nowe informacje (choć na razie tylko w innych krajach), które docelowo ułatwią podróże jeszcze bardziej. Minusem może być niepełna funkcjonalność przy trybie offline – niestety bez połączenia z internetem użytkownik nie ma szans monitorowania na bieżąco informacji dotyczących korków, czy korzystania z asystenta pasa. Także modyfikacja trasy nie może mieć miejsca.

AutoMapa – Klasyka w najlepszym wydaniu

Zanim Google Maps zostało tak popularne, większość użytkowników korzystała z przejrzystych map oferowanych przez tą nawigację. Rozwiązanie doczekało się również wersji skierowanej na smartfony z systemem Android i iOS. Zaletą AutoMapy są szczegółowe obszary, dostępne w trybie offline, informacje o fotoradarach i ograniczeniach prędkości. Co ważniejsze, dzięki tej opcji użytkownik może szybko wynaleźć właściwy parking, punkt POI czy stację benzynową.

W ciągu ostatnich miesięcy, AutoMapa zyskała na popularności, ponieważ spora jej część została unowocześniona. Przede wszystkim ulepszeniu został poddany interfejs, który obecnie jest zdecydowanie bardziej przejrzysty i intuicyjny. Dodatkowo, nawigacja zyskała możliwość sterowania głosowego, co jest cenioną funkcją przez wielu użytkowników. Niestety producent udostępnia wersję darmową, którą można użytkować jedynie przez tydzień. Po upływie 7 dniu, dalsze korzystanie z nawigacji jest możliwe przy uiszczeniu właściwych opłat. Oczywiście, nie są to wysokie koszty, jednak miłośnicy darmowych koncepcji nie będą zadowoleni.

HERE Maps rozwiązanie stworzone przez Nokię

Komfortowa aplikacja, która jeszcze nie tak dawno dostępna była wyłącznie na telefonach Nokia Lumia. Obecnie, pod wieloma względami, może śmiało konkurować z Google Maps. Wygodna, przejrzysta i dostępna zarówno w trybie online, jak i bez obecności sieci. Pobranie interesujących map nie należy do skomplikowanych, jednak wymaga obecności internetu. Atutem aplikacji jest możliwość pobierania map całych kontynentów (nie tylko poszczególnych krajów), co bywa przydatne podczas wakacyjnych podróży.

HERE Maps dostępne jest w wielu wersjach językowych, jednak przed pierwszym użyciem aplikacji, warto sprawdzić, czy polski jest ustawiony. Co więcej, producent daje możliwość alertów dźwiękowych, ustawianych po przekroczeniu prędkości, co dla użytkowników z „ciężką nogą” bywa szczególnie praktyczne. Wiele opcji, podobnie jak w przypadku Google Maps dostępnych jest wyłącznie w trybie online, jednak mimo wszystko, nawigacja doskonale sprawdza się również bez niego.

Be-On-Road

Kolejną aplikacją nawigacyjną, dostępną na smartfony jest rozwiązanie o nazwie Be- on-Road. Wygodna koncepcja, o mocno przejrzystym interfejsie pozwala na swobodne użytkowanie także w trybie offline. Podobnie, jak wspomniane powyżej rozwiązania, tak i w tym przypadku użytkownik może pobierać mapy konkretnych kontynentów, które nie zajmują aż tak wiele miejsca w pamięci telefonu.

Be-On-Road opinie

Warto pamiętać również o pobraniu i instalacji języka polskiego, oczywiście, o ile chcemy by właśnie w nim pojawiały się wszelkie komunikaty. Be-On-Road korzysta dostępnych open source’owo OpenStreetMap. Sama instalacja aplikacji także nie wymaga zbyt dużego zachodu. Warto również nadmienić, iż pierwsze siedem dni po instalacji, producent udostępnia wersję premium, co pozwala na sprawdzenie dodatkowych możliwości. Be-On-Road a użytkowników.

Nawigacja bez internetu dla wymagających – Sygnic

Aplikacja na Androida, Windows Phone i iOS. Dostępna zarówno w trybie online, jak i offline. Wygodna, przejrzysta i dokładna. Oparta na mapach TomTom, docenianych przez wielu użytkowników. Podobnie, jak w poprzednich przypadkach, program udostępnia do pobrania mapy poszczególnych kontynentów i krajów o nie największych rozmiarach. Przykładowo mapa Polski zajmuje na telefonie niewiele ponad 200 MB.

Pomysł jest wygodny, posiada ustawienia w języku polskim. Jego interfejs pozwala np. na szybkie wybieranie poprzez ekran główny, a więc możliwość wprowadzenia nie najważniejszych adresów.