Obecnie rozwiązań, pozwalających na nagrywanie rozmów jest sporo na rynku. Warto jednak zauważyć, iż wszystko zależne jest nie tylko od platformy ale i producenta posiadanego urządzenia. Wbrew pozorom, najnowocześniejsze smartfony rzadko posiadają taką możliwość w zestawie, a te, występujące nie różnią się specjalnie od technologii stosowanych w starszych telefonach. Dlaczego?

Fakt wspomniany powyżej jest uwarunkowany prawem. Żaden producent nie chce brać udziału w ewentualnych bataliach sądowych, wysuwanych przez osoby nagrywane. Choć takie podejście dziwi wielu użytkowników, niewiele można z nim zrobić. Na szczęście istnieją aplikacje, dzięki którym każda rozmowa może zostać nagrana, co bywa przydatne w momencie, gdy brakuje kartki z długopisem. Na które aplikacje do nagrywania rozmów warto zwrócić szczególną uwagę?

Aplikacje działające pod systemem Android

W Google Play jest szeroki wachlarz rozwiązań, pozwalających na swobodne nagrywanie rozmów. Warto wybierać jednak te aplikacje, które nie tylko nie znikają po mimo upływu czasu, ale też posiadają dobre recenzję użytkowników.

ARC – Another Call Recorder

ARC - nagrywanie rozmów AndroidWśród takich aplikacji do nagrywania rozmów, dużą popularnością cieszy się ARC czyli Another Call Recorder.

Prosta w konfiguracji i obsłudze aplikacja, dostępna jest w języku polskim. Swoim użytkownikom udostępnia możliwość zapisu nagrywanych rozmów w różnych formatach, takich jak: MP3, 3GP, AMR, FLAC, MP4, MP4-HQ, OGG i WAV. Co więcej, w ustawieniach istnieje opcja wyboru zapisu automatycznego, bądź po wciśnięciu przycisku. Ważna jest też obecność filtrów, dzięki którym to użytkownik decyduje, które, z prowadzonych rozmów mają być rejestrowane. Przydatnym rozwiązaniem jest zastosowanie blokady PIN, pozwalającej na zabezpieczenie dostępu do rozmów, poprzez podanie właściwego kodu. Dzięki niemu, osoby trzecie nie będą miały wglądu w zapisane pliki.

Aplikacja ARC udostępnia przejrzystą listę wszystkich rozmów, co zdecydowanie ułatwia odnalezienie konkretnego nagrania. Sama konfiguracja jak i obsługa programu jest czytelna i intuicyjna, więc nawet początkujący użytkownik nie będzie miał z nią żadnego problemu. ARC posiada również wersję PRO (płatną), charakteryzującą się dodatkowymi możliwościami, takimi jak chociażby synchronizacja z dyskami w chmurach. Daje to możliwość zwolnienia miejsca w smartfonie, a jednocześnie swobodnego przechowywania wybranych plików przez długi czas.

FonTel – darmowa aplikacja do nagrywania rozmów

FonTel - aplikacja do nagrywania rozmów AndroidKolejną aplikacją, dostępną na telefony z Androidem jest FonTel – darmowy rejestrator rozmów.

Podobnie, jak poprzedniczkę, tak i tą aplikację można pobrać z Google Play. Warunkiem prawidłowego jej działania jest konieczność usunięcia wszystkich innych aplikacji, pozwalających na nagrywanie rozmów.

FonTel działa w języku polskim, posiadając przejrzysty interfejs. Swoim użytkownikom pozwala na rejestrację rozmów w sposób automatyczny, szyfrowanie ich specjalnym kodem, a także swobodne odsłuchiwanie i dodawanie notatek. Wersja podstawowa – darmowa, archiwizuje połączenia przez trzy dni, umożliwia włączanie i wyłączanie nagrywania także w trakcie rozmowy. Posiada również opcję automatycznej regulacji wzmocnienia, co bywa przydatne w momencie, gdy z kwestii technicznych, nagrywane rozmowy są słyszalne na różnych poziomach głośności (głos użytkownika zdecydowanie głośniej, niż jego rozmówcy). FonTel posiada także płatną, bardziej rozbudowaną wersję, dzięki której istnieje opcja archiwizacji nagrań poprzez integrację z Dropbox, Dyskiem Google czy OneDrive. W celu wypróbowania pełnej wersji, polecamy wyrazić chęć 14-dniowego okresu testowego, który jest całkowicie darmowy.

All Call Recorder – prosta aplikacja do nagrywania rozmów

All Call Recorder - nagrywarka rozmówJeszcze inną propozycją, jest nieco mniej obszerna, choć nadal skuteczna aplikacja All Call Recorder. W tym wydaniu, użytkownik może jedynie włączyć automatyczną rejestrację połączeń, bez opcji podziału na rozmowy przychodzące i wychodzące. Nie da się również samodzielnie decydować, o wyborze nagrywanych połączeń. Niestety w All Call Recorder nie da się również zabezpieczyć plików odpowiednim hasłem, ani wybrać formatu. Wszystkie nagrania rejestrowane są w formacie 3GP. Co więcej, odsłuchiwanie plików ma miejsce tylko i wyłącznie z poziomu wbudowanego odtwarzacza, co stanowi małą niedogodność, zwłaszcza dla najbardziej wymagających. Producent wprowadził też ograniczenie w sortowaniu zapisywanych rozmów – użytkownik nie ma opcji samodzielnej segregacji, każdy plik pojawia się na liście zgodnie z datą zapisu. Choć w porównaniu z poprzednimi, aplikacja jest mocno okrojona, dla pojedynczych przypadków sprawdzi się idealnie. Użytkownicy oceniają ją dość wysoko, gdyż faktycznie rejestruje rozmowy, co nie zawsze ma miejsce przy tego typu programach.

Nagrywanie rozmów

Nagrywanie rozmów - aplikacja Google PlayNagrywanie rozmów to aplikacja, która również wymaga uwagi. Aplikacja, obsługiwana w języku polskim jest czytelna i niezwykle prosta w obsłudze. Pozwala na nieco więcej, niż w przypadku All Call Recorder, choć nie należy się spodziewać tak złożonych konfiguracji jak chociażby w ARC. Program daje sposobność wyboru rejestracji automatycznej bądź ręcznej. To od użytkownika zależy również, w jakim formacie ma zostać zapisany plik – wybór jest tu jednak dość ograniczony, bowiem mowa zaledwie o formatach: 3GP, WAV lub AMR. Co ważniejsze, producent nie nakłada żadnych ograniczeń czasowych względem nagrywanych rozmów – ich limit może stanowić wyłącznie ilość miejsca na posiadanym urządzeniu. Choć do każdego pliku, można swobodnie dodać notatkę, aplikacja nie daje szansy na zabezpieczenie nagrań hasłem. To spory minus, zwłaszcza dla osób, ceniących sobie swoją prywatność.

Atutem programu Nagrywanie rozmów jest bez wątpienia obecność wyszukiwarki numerów, która umożliwia szybkie odnalezienie wybranego pliku. Każda rozmowa, zapisywana jest w tzw. Skrzynce Odbiorczej, z której niepotrzebne rejestracje można natychmiastowo usunąć. Co więcej, użytkownik może też przesłać dane nagrania Dropboxa lub Google Drive bądź tez udostępnić drogą mailową. Link do aplikacji Nagrywanie rozmów

To tylko kilka z dostępnych propozycji, wspomagających użytkownika w rejestracji rozmów. Do znalezienia idealnej na własne potrzeby, trzeba wypróbować kilka możliwości. Darmowe wersje programów, choć posiadają mniej funkcji, w zupełności wystarczają do codziennego użytkowania, dlatego w pierwszej kolejności można skupić się właśnie na nich.