Czujnik zbliżeniowy – co to takiego?

W każdym nowoczesnym smartfonie znajduje się wiele elementów, których poprawne działanie pozwala nam na łatwe korzystanie z tych urządzeń. Jak się okazuje jednym z najważniejszych elementów każdego telefonu jest czujnik zbliżeniowy. Może nie jest to rzecz, na która zwracamy uwagę przy zakupie nowego smartfona, jednak warto wiedzieć za co on odpowiada, tym bardziej, że tak naprawdę korzysta z niego każdy z nas używając swojego telefonu – bardziej lub mniej świadomie, ale korzysta.

Czujnik zbliżeniowy – jaka jest jego funkcja?

Może jego nazwa jest zwyczajna, ale w rzeczywistości to skomplikowany mechanizm, dzięki któremu ekran w naszym smartfonie podczas rozmów telefonicznych po prostu gaśnie. Dzieje się tak, ponieważ wykrywa on obiekty znajdujące się w niewielkiej odległości od smartfona przez co zakrywając go ekran automatycznie zostaje wygaszony. Pewnie niektórzy teraz zastanawiają się co daje wygaszanie ekranu podczas rozmów czy innych czynności. Odpowiedź jest prosta – pozwala to na uniknięcie wykonania przypadkowych i jednocześnie niechcianych gestów właśnie np. podczas rozmowy policzkiem czy uchem. Gdy nie wygaszanie ekranu moglibyśmy rozmawiając przez przypadek wysłać do kogoś sms-a. Jego druga chyba równie ważna funkcja wygaszania ekranu to najzwyczajniej oszczędność baterii. Gdy ekran jest cały czas podświetlony zużycie baterii wzrasta, a dzięki takiemu czujnikowi podczas rozmów zużyjemy jej dużo mniej.

Czujnik zbliżeniowy – gdzie się znajduje?

Gdzie zatem zlokalizowany jest czujnik zbliżeniowy? Wynika to przynajmniej w pewnym stopniu z powyższego opisu. Musi on być w takim miejscu, aby w momencie przykładania telefonu do ucha go zakrywać. Zatem w zdecydowanej większości przypadków jest to górna część frontu urządzenia. Natomiast w przypadku smartfonów z bezramkowym wyświetlaczem, a taka jest przecież większość dzisiejszych telefonów taki czujnik umiejscowiony jest pod ekranem.

Czujnik zbliżeniowy kiedyś i dziś

Jeszcze kilka lat temu w starszych modelach nie występował. W jego miejsce pojawiała się funkcja, która podczas połączeń automatycznie blokowała większość funkcji przycisków na ekranie. W dzisiejszych czasach żaden z producentów oczywiście nie wymienia tego czujnika w specyfikacji, bo jest to po prostu podstawowy element wyposażenia każdego smartfona. Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie i codzienne użytkowanie telefonu bez czujnika, gdyż nie musimy martwić się o to czy ekran podczas rozmowy będzie podświetlony czy też nie.