Wymiana baterii w smartfonie – informacje

Za każdym razem, gdy kupujemy nowy telefon zależy nam na tym, aby posiadał on odpowiednie parametry techniczne. Powinny być one w miarę możliwości adekwatne do ceny urządzenia choć oczywiście nie zawsze jest to możliwe. Jednym z ważniejszych aspektów, na który zwracamy uwagę jest pojemność baterii. W dzisiejszych czasach ma to spore znaczenie, gdyż zależy nam na tym, aby smartfon wytrzymywał jak najdłużej na jednym ładowaniu. Jednak bateria jak każdy inny element wraz z biegiem czasu ulega zużyciu i utrzymuje telefon przy życiu dużo krócej. Jeśli tak się dzieje jest to znak, że powinniśmy zająć się wymianą akumulatora w naszym telefonie. Jednak czy zawsze się to opłaca? Nowoczesne smartfony są zbudowane nieco inaczej pod względem samego rodzaju baterii. W nieco starszych telefonach mogliśmy ją bez problemu wyciągnąć i wymienić na nową, a w tym celu wystarczyło jedynie podnieść tylną obudowę.

Niewymienne akumulatory tylko w teorii

W dzisiejszych modelach jest to już znacznie bardziej skomplikowana operacja, ponieważ mają one w teorii niewymienną baterię, jednak nie jest to wcale prawdą. Warto zwrócić uwagę na to, że w rzeczywistości da się ją wymienić, ale szansa na to, iż uda nam się zrobić to samemu jest niewielka, ponieważ trzeba użyć w tym celu specjalistycznych narzędzi. Taką usługę zatem lepiej zlecić profesjonalnemu serwisowi, który wykona to w odpowiedni sposób. Mało który dzisiejszy telefon posiada zdejmowaną obudowę, a są to zazwyczaj urządzenia ze średniej półki, a nie najwyższej jakości flagowce. Z drugiej strony smartfony z ”niewymiennym akumulatorem” mają też pewną zaletę – nie zbierają się zanieczyszczenie pod tylną klapką podczas otwierania co również w niektórych przypadkach może prowadzić do uszkodzenia.

Koszt wymiany akumulatora

Teraz warto zastanowić się nad kosztem wymiany baterii na nową i jak się okazuje nie jesteśmy w stanie na już otrzymać dokładnej ceny, ponieważ wszystko uzależnione jest od modelu telefonu oraz przede wszystkim od tego czy decydujemy się na oryginalny produkt czy też na zamiennik.

Uwaga na zamienniki

Z tą drugą opcją lepiej uważać, gdyż bardzo często zdarza się tak, że pojemność akumulatora jest dużo mniejsza niż ta deklarowana na pudełku. Oryginał zawsze będzie droższy od zamiennika, jednak w takim przypadku mamy pewność, iż kupujemy najwyższej jakości sprzęt. Za pełną usługę, czyli wymianę wraz z ”częścią” zapłacimy od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych i od nas samych zależy, na który wariant się zdecydujemy i jaki serwis wybierzemy. Warto, jednak oddawać nasze urządzenia tylko i wyłącznie w ręce salonów, które mają dobre opinie wśród klientów. Czy wymiana jest opłacalna?

Czy wymiana baterii w smartfonie się opłaca?

Wszystko uzależnione jest od konkretnego modelu. Jeśli telefon spełnia nasze oczekiwania, a jego jedynym problemem jest właśnie słaba bateria to jak najbardziej możemy zdecydować się na wymianę. Z kolei, gdy posiadamy nieco starszy model smartfona raczej nie warto decydować się na taki zabieg, ponieważ za niedługo będzie on w tyle pod względem technologicznym i w tym przypadku zdecydowanie lepiej nabyć nowy sprzęt.

Dbajmy o baterie w naszych smartfonach

Warto również pamiętać o tym, aby odpowiednio dbać o nasz akumulator. Zapewni to długotrwałe działanie na najwyższym poziomie. Najprościej mówiąc powinniśmy unikać ładowania baterii do 100% oraz rozładowywania jej do końca – 0%. Takie postępowanie bardzo mocno skraca jej żywotność. Zatem jak widać wymiana baterii w nowoczesnych modelach jest jak najbardziej możliwa, jednak nie zawsze opłacalna. Przed podjęciem takiego kroku należy się dobrze zastanowić czy na pewno jest to opłacalna operacja zwracając uwagę na typ, wiek, możliwości oraz rodzaj posiadanego telefonu.