Wejście w życie ustawy antyterrorystycznej z dniem 1 lutego 2017 roku spowodowało wiele zmian, w tym również w branży telekomunikacyjnej. Do tego dnia posiadacze kart prepaidowych mieli obowiązek rejestracji kart SIM, w przeciwnym razie ich usługi zostawały dezaktywowane. Nie był to jednak wyjątek, gdyż obowiązek ten istnieje nadal, co oznacza, iż każdy nowy Klient korzystający z oferty na kartę, aby aktywować konto, musi zarejestrować swój numer telefonu, a sposobów jest wiele…
Rejestracja karty SIM i numeru w Orange
Pierwszym krokiem podczas rejestracji numeru w Orange jest sprawdzenie, czy posiadana karta faktycznie nie jest już przypisana do czyjegoś nazwiska. Choć sytuacja wydaje się absurdalna, dobrze mieć pewność, tym bardziej, iż takie sprawdzenie trwa dosłownie chwilę. Wystarczy bowiem wysłać smsa o treści „numer” pod 80190.
Podobnie jak sam zakup karty, tak i jej rejestracja odbywa się w wielu, ogólnodostępnych miejscach. Poza oczywistymi salonami Orange zainteresowany może to zrobić w takich miejscach jak:
- Poczta Polska,
- w kioskach RUCHU-u,
- InMedio,
oraz w sklepach takich jak:
- Saturn,
- Media Ekspert,
- Media Markt,
- Neonet
- czy na stacjach benzynowych Statoil i BP.
Możliwości rejestracji jest wiele, należy jednak pamiętać, że w każdym innym punkcie poza salonem, aktywacja danego numeru (a więc przesyłanie odpowiednich informacji do operatora może trwać do 24 godzin). Jeśli więc zależy komuś na czasie, najlepiej zarejestrować kartę bezpośrednio w salonie Orange.
Sieć z Orange daje jednak spory wybór przyszłym Klientom, starając się zminimalizować okres oczekiwania na aktywację karty. Dlatego też pracownicy przekonują, że dobrym pomysłem jest wcześniejsze wysłanie swoich danych specjalnym formularzem online, znajdującym się na stronie Orange https://www.orange.pl/rejestracja.phtml. Personalia właściciela mogą również dotrzeć do Orange w postaci smsa, jednak usługa ta jest dostępna dla obecnych użytkowników, posiadających przynajmniej jedną zarejestrowaną kartę prepaid bądź abonament.
Jeszcze inną propozycją, jest rejestracja swojego numeru poprzez system transakcyjny w banku. Na chwilę obecną jest to ING Bank Śląski oraz Bank Millenium. Tu procedury są skrócone do minimum, gdyż wystarczy tylko wybrać zakładkę „bankowość mobilna”, a następnie „Zarejestruj swój numer na kartę”. Po wpisaniu podstawowych danych system automatycznie uzupełni brakujące informacje (pobierane bezpośrednio z banku jak PESEL), a następnie prześle je właściwemu operatorowi.
Personalia właściciela mogą również dotrzeć do Orange w postaci bezpłatnego smsa na numer 80170, zawierającego imię, nazwisko oraz PESEL.
Rejestracja karty SIM w Orange jest także możliwa bez konieczności wychodzenia z domu, jednak opcja ta dedykowana jest osobom, które chcą podłączyć nowy numer pod osobę posiadającą abonament w Orange.
Jak to zrobić? Wystarczy wysłać bezpłatnego smsa na 80280 (z numeru, który ma być zarejestrowany). Treść wiadomości tekstowej musi zawierać numer telefonu osoby, która ma usługę w Orange (zarówno prepaidową, jak i abonament czy MIXA). Wskazana w smsie osoba otrzyma prośbę o zgodę na przypisanie kolejnego numeru (jej wyrażenie odbywa się poprzez odesłanie bezpłatnej wiadomości o treści „TAK”). Ostatnim krokiem jest oczekiwanie na potwierdzenie rejestracji, wysyłane na aktywowany numer, jak i telefon osoby, na którą jest on rejestrowany.
Play rejestracja karty SIM i numeru
Można śmiało stwierdzić, iż poza drobnymi detalami (jak np. wysyłanie smsa pod inny numer telefonu), rejestracja w PLAY niewiele różni się od tej w ORANGE. Podstawowym krokiem jest sprawdzenie, czy karta, którą się posiada, nie jest personalnie do kogoś przypisana, co można uczynić, poprzez wysłanie smsa „REJESTRACJA” na 111 bądź też wpisać prosty kod: *111*49*1#.
Miejsca, w których każdy zainteresowany będzie mógł zarejestrować swój nowy numer telefonu, są bardzo zbliżone do ORANGE, gdyż zalicza się do nich punkty Poczty Polskiej, salony InMedio, Kolporter, kioski RUCH-u, a także stację paliw Statoil i wszystkie punkty partnerów PLAY.
Podobnie, jak u pomarańczowego operatora, użytkownicy posiadający ofertę MIX bądź abonament w PLAY mogą swobodnie zarejestrować kartę SIM na swoje dane, co następują poprzez wysłanie bezpłatnego smsa pod numer 676, o treści „ZAREJESTRUJ”, podając jednocześnie zakupiony wcześniej numer oraz jego kod PUK. Co ważniejsze, zapisany w smsie numer otrzyma powiadomienie, które musi potwierdzić, aby aktywacja uznana była za zakończoną.
Wygodną, a jednocześnie szybką formą jest rejestracja karty poprzez rozmowę telefoniczną z konsultantem, który nie tylko uaktywni kartę, ale również udzieli wszelkich niezbędnych informacji. W tym celu wystarczy tylko zadzwonić z telefonu PLAY na numer 730 300 300 i podać potrzebne dane operatorowi infolinii.
Ci najbardziej wygodni mogą skorzystać z propozycji rejestracji SIM poprzez stronę internetową (http://24.play.pl/Play24/rejestracja). Tutaj także niezbędną rzeczą będzie posiadanie telefonu, z obecną już usługą PLAY (to na ten numer przyjdzie sms z hasłem), oraz nowo zakupionej karty SIM wraz z jej kodem PUK. Operator daje więc wybór właścicielowi nowego numeru, co pozwala na decyzję najbardziej komfortową, a jednocześnie niezwykle łatwą.
Zainteresowany może również uzyskać taką aktywację, poprzez rejestrację numeru w internetowym banku ING bądź Millenium. Procedura jest dokładnie taka sama jak w przypadku innych operatorów. Wystarczy wpisać podstawowe dane (jak nr karty i nr telefonu) a wszystkie niezbędne informacje zostaną uzupełnione w sposób automatyczny.
Dodatkowo ukłonem zwłaszcza wśród osób starszych, a także tych z problemami z chodzeniem jest możliwość rejestracji u listonosza. W takiej sytuacji należy zgłosić taką potrzebę osobie dostarczającej listy, a następnie przekazać numer telefonu i karty, jak i wylegitymować się ważnym dokumentem potwierdzającym tożsamość.
Jeśli posiadasz już zarejestrowaną kartę, sprawdź jak doładować konto w Play.
Rejestracja karty SIM i numeru w PLUSIE
PLUS, podobnie jak inne firmy daje sposobność rejestracji swoich kart w wielu, ogólnodostępnych miejscach. Przed konkretną czynnością, warto jednak sprawdzić posiadaną kartę SIM, używając do tego smsa o treści „STATUS”, wysyłanego pod numer 80104 lub zadzwonić bezpośrednio na 601 102 601. Operator udostępnia także sprawdzenie numeru karty SIM (niezbędnego do każdej rejestracji), poprzez wysłanie wiadomości tekstowej „KARTA” na numer 80105.
Decydując się na bezpośrednią rejestrację, należy udać się do salonu PLUSA, punktów sprzedaży Cyfrowego Polsatu, urzędów Poczty Polskiej, stacji benzynowej Statoil bądź też do salonów prasowych jak 1 Minute, Kolporter czy InMedio. Bardziej wygodni, mogą skorzystać z opcji rejestracji przez smsa.
Tu możliwości są dwie: pierwsza dedykowana jest osobom posiadającym numer na kartę, MIX bądź abonament w PLUSIE, które chcą zarejestrować kartę na swoje dane. Należy wówczas wysłać smsa o treści „DOPISZ” na 80106.
Istnieje jeszcze jedna opcja, stosowana w przypadku, gdy dany numer nie został jeszcze zgłoszony. Wówczas procedura jest taka sama – wysyła się darmowego smsa na ten sam numer, zmieniając jedynie treść wiadomości na „REJESTRACJA”. Opcje przedstawione powyżej należą do tych najszybszych, gdyż weryfikacja przebiega dość sprawnie. Nieco inaczej jest w przypadku rejestracji numeru w Plusie internetowo (bank ING Bank Śląski i MilleniumBank), gdyż to bank wysyła informacje do operatorów, a to może potrwać nawet do 24 godzin. Dokładne czynności, opisane krok po kroku, dostępne są pod tym adresem: https://www.plus.pl/rejestracja.
Można też zdecydować się na najwygodniejszą dla klienta opcję i zgłosić chęć rejestracji numeru zaprzyjaźnionemu listonoszowi. Wówczas to on weryfikuje tożsamość właściciela karty oraz sprawdza, czy dany numer karty, jak i samego telefonu się zgadza.
Rejestracja karty SIM w Polsce jest naprawdę łatwa i wygodna. Przed wybraniem konkretnej sieci warto jednak rozeznać się w panujących promocjach i ofertach stałych. Operatorzy prześcigają się bowiem w zachęcaniu potencjalnych Klientów,
kusząc ich darmowym Internetem, dostępem do płatnych serwisów proponowanych w korzystnej cenie czy wielu innymi możliwościami, które warto rozważyć. Choć każda osoba może mieć zarejestrowanych na siebie aż 20 kart SIM, dobrze jest wybrać tą jedną, właściwą, z której pomocą kontakt z najbliższymi (i tymi nieco dalej) będzie dziecinnie łatwy.
Co należy mieć przy sobie podczas rejestracji numeru:
- bezpośrednia wizyta w salonie PLAY, PLUS czy Orange wiąże się z koniecznością posiadania telefonu komórkowego wraz z nowo zakupioną kartą SIM. Podczas rejestracji pracownik ma obowiązek zapytania o dokument potwierdzający tożsamość,
(Generalny Inspektor Danych Osobowych wydał informacje, iż nie ma już obowiązku skanowania bądź kserowania tych dokumentów), - w przypadku rejestracji numer biznesowego właściciel zobowiązany jest do posiadania przy sobie takich informacji jak: Nazwa firmy, Regon, NIP oraz dane przedstawiciela;
- rejestracja karty SIM odbywa się samodzielnie także wśród osób niepełnoletnich, pod warunkiem, iż właściciel karty ma ukończone 13 lat i posiada dokument potwierdzający jego tożsamość. Osoby nieposiadające 13 lat muszą rejestrować kartę wraz z opiekunem prawnym;
- rejestracja w kioskach RUCHU czy InMedio odbywa się poprzez specjalny program i wszystkie dane pobierane przez pracownika są bezpośrednio przesyłane do wybranego operatora,
- należy zwrócić szczególną uwagę na oszustów, którzy już wielokrotnie atakowali. W przypadku uzyskania drogą elektroniczną bądź smsową prośby o przesłanie swoich danych w celach rejestracji karty SIM bez wychodzenia z domu, wiadomość należy zignorować. POZA MIEJSCAMI SPECJALNIE OZNACZONYMI i WYMIENIONYMI POWYŻEJ NIE ISTNIEJE MOŻLIWOŚĆ REJESTRACJI KARTY SIM.
Jeśli masz kartę od innego operatora, możesz sprawdzić jak zarejestrować numer w T-mobile, Virgin Mobile i nju mobile w naszym drugim artykule.