Jedną z wielu, przydatnych opcji, dostępnych w każdym smartfonie, jest wykonywanie zrzutu ekranu, zapisywanego na telefonie w postaci pliku graficznego. Funkcja wykonania screena sprawdza się zarówno na urządzeniach z Androidem, jak i telefonach posiadających system iOS. Poniższy artykuł wyjaśnia, w jaki sposób wykonać zrzut ekranu, zawsze wtedy, gdy jest najbardziej potrzebny.

Jak zrobić zrzut ekranu na telefonie z systemem Android?

Wykonanie screen’a, w przypadku urządzenia z Androidem zajmuje dosłownie kilka sekund. Wystarczy bowiem wcisnąć właściwą kombinację klawiszy, by w galerii telefonu został zapisany nowy plik graficzny, gotowy do wykorzystania. Najczęściej należy przycisnąć jednocześnie przycisk „Home” (znajdujący się na dole, przedniego panelu smartfona) oraz klawisz blokady telefonu. Po kilku sekundach screen automatycznie zapisze się we właściwym miejscu.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, w której smarfon nie posiada fizycznego przycisku „Home” (przedni panel jest w całości ekranem dotykowym). Wówczas użytkownik musi skorzystać z dolnego klawisza regulacji głośności oraz przycisku zasilania. Aby zrzut ekranu został zapisany, wystarczy przytrzymać oba klawisze przez dwie sekundy. Proste? Tak, zwłaszcza że wykonanie zrzutu wiąże się z sekundowym „mrugnięciem” ekranu oraz wydaniem dźwięku, towarzyszącemu zwykłemu robieniu zdjęć.

Warto również wiedzieć, iż niektóre urządzenia na Androidzie nie mają możliwości wykonywania zrzutu ekranu. W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem będzie instalacja aplikacji, spośród różnorodnych dostępnych w sklepie Google Play.

A co z udostępnianiem bądź edycją zapisanych plików? Android pozwala użytkownikom także na takie działania. Podobnie, jak w przypadku wykonywania zrzutów ekranu, także ich udostępnienie jest wyjątkowo szybkie. Wystarczy bowiem zlokalizować potrzebny obraz, następnie wyświetlić go na swoim urządzeniu i nacisnąć ikonkę. W kilka chwil zrzut może zostać wysłany drogą elektroniczną, zamieszczony na portalu społecznościowym bądź przekazany poprzez klasycznego mmsa.

Wygodą, jest również swobodna edycja zapisanych plików, o ile posiadane przez nas urządzenie posiada właściwe do tego programu. W celu edycji screen’a należy go otworzyć w aplikacji Zdjęcia, oznaczonej ikonką. Następnie wybrać edycję i cieszyć się możliwością stworzenia bądź dodania czegoś na wybranym pliku.

Jak zrobić zrzut ekranu w iPhone?

Urządzenia oparte na systemie iOS, a więc telefony marki Apple również pozwalają na wygodne i szybkie wykonanie screenshot’a.

Aby zrobić zrzut ekranu, użytkownik musi przycisnąć kombinację klawisza Usypianie i Początek. W nowszych modelach iPhone’a klawisz Usypianie znajduje się w prawym boku posiadanego iPhone’a. Należy najpierw przytrzymać boczny przycisk, a następnie środkowy. Tutaj także wystarczy kilka sekund, aby zrzut ekranu zostały zapamiętane w postaci pliku graficznego. Jeśli dany obraz nie chce nam się zapisać na urządzeniu, najprawdopodobniej przytrzymujemy przycisku zbyt krótko.

Zrzut ekrany w telefonach marki Samsung

Wykonywanie zrzutów ekranu, w niektórych modelach Samsunga wygląda zdecydowanie inaczej, niż w przypadku większości urządzeń z systemem Android. W modelach takich jak np. Galaxy Note 4, J3, J5, czy J7 użytkownik musi wcisnąć jednocześnie przycisk Home i Power, a nie, jak do tej pory dolny przycisk regulacji głośności.
Co ważniejsze, wiele z wymienionych modeli posiada wbudowaną opcję wykonywania screen’ów przy pomocy gestów. To zdecydowanie najszybsza forma zrzutu ekranu, która odbywa się poprzez machnięcie dłonią nad ekranem urządzenia. Telefon automatycznie odczyta ruch, zapisując zrzut ekranu we właściwym miejscu.

Gdzie zapisywane są zrzuty ekranu?

Aby wykorzystać wykonany screenshot w iPhonie, należy wejść w aplikację Zdjęcia, a następnie odpalić Albumy i Rolkę z aparatu. Z kolei, właściciele smartfonów z Androidem, muszą odnaleźć folder Pictures/Screenshots na swoim urządzeniu.
Choć samo wykonywanie zrzutów ekranu dla wielu ludzi (zwłaszcza tych starszych) wydaje się „czarną magią”, sama czynność zrobienia zrzutu jest banalnie prosta i nie zajmuje więcej niż kilku sekund.

Screeny warto stosować w codziennym życiu, zwłaszcza wtedy, gdy pod ręką nie ma klasycznego długopisu i kartki. To niezwykle wygodna i przydatna opcja, dzięki której człowiek może niemalże natychmiastowo zapisać najważniejsze informacje, czy dane, które później może oglądać w dowolnie wybranej chwili.

Zrzuty ekranu (screeny) wykorzystywane są w trudnych sytuacjach, w których użytkownik chce uwiecznić informacje wyświetlane na własnym urządzeniu. Najczęściej są to pliki graficzne zawierające istotne rozmowy na Messengerze, informacje wyświetlane na różnych witrynach internetowych czy też w aplikacjach mobilnych. Screeny służą także pomocą w sytuacjach awaryjnych, gdy na ekranie urządzenia pojawia się nieznany komunikat, informujący o usterce. Wykonanie zrzutu ekranu w takiej chwili pozwala nie tylko rozpoznać problem, ale i go skutecznie usunąć. Warto zatem wiedzieć, jak w szybki sposób wykonać screen’a.