Jak zrobić screena (zrzut ekranu) w smarfonie?

Współczesne telefony komórkowe posiadają wiele zaawansowanych funkcji, które zdecydowanie ułatwiają życie. Nie ma się zatem czemu dziwić, iż ich popularność wzrasta z każdą godziną, a niemalże każdy dorosły (jak i wiele młodszych osób) posiada już przynajmniej jednego smartfona. Jedną z przydatnych opcji jest wykonywanie zrzutu ekranu, zapisywanego na telefonie w postaci pliku graficznego. Funkcja ta, sprawdza się zarówno na urządzeniach Androida, jak i telefonach posiadających system iOS. Poniższy artykuł wyjaśnia, w jaki sposób wykonać zrzut ekranu, zawsze wtedy, gdy jest najbardziej potrzebny.

Zrzuty ekranu wykorzystywane są w trudnych sytuacjach, w których użytkownik chce uwiecznić informacje wyświetlane na własnym urządzeniu. Najczęściej są to pliki graficzne zawierające istotne rozmowy na Messengerze, informacje wyświetlane na różnych witrynach internetowych czy też w aplikacjach mobilnych.

Jak zrobić screena na Androidzie?

Posiadając smartfona z Androidem, wykonanie zrzutu ekranu zajmuje dosłownie kilka sekund. Wystarczy bowiem wcisnąć właściwą kombinację klawiszy, by w galerii telefonu został zapisany nowy plik graficzny, gotowy do wykorzystania. Najczęściej należy przycisnąć jednocześnie przycisk „Home” (znajdujący się na dole, przedniego panelu smartfona) oraz klawisz blokady telefonu. Po kilku sekundach screen automatycznie zapisze się we właściwym miejscu.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, w której smarfon nie posiada fizycznego przycisku „Home” (bowiem przedni panel jest w całości ekranem dotykowym). Wówczas użytkownik musi skorzystać z dolnego klawisza regulacji głośności oraz przycisku zasilania. Aby zrzut ekranu został zapisany, wystarczy przytrzymać oba klawisze przez dwie sekundy.

Jak zrobić screena w iPhone?

Urządzenia oparte na systemie iOS, a więc telefony marki Apple również pozwalają na wygodne i szybkie wykonanie screenshot’a.

W tym celu użytkownik musi przycisnąć kombinację klawisza Usypianie i Początek. W nowszych modelach iPhone’a klawisz Usypianie znajduje się w prawym boku posiadanego iPhone’a. Należy najpierw przytrzymać boczny przycisk a następnie środkowy.

Tutaj także wystarczy kilka sekund, aby wybrane informacje zostały zapamiętane w postaci pliku graficznego.

Gdzie zapisywane są zrzuty ekranu?

Aby wykorzystać wykonany screenshot w iPhonie, należy wejść w aplikację Zdjęcia, a następnie odpalić Albumy i Rolkę z aparatu. z kolei, właściciele smarfonów z Androidem, muszą odnaleźć folder Pictures/Screenshots na swoim urządzeniu.

Choć samo wykonywanie zrzutów ekranu dla wielu ludzi (zwłaszcza tych starszych) wydaje się „czarną magią”, sama czynność jest banalnie prosta i nie zajmuje więcej niż kilku sekund. Screeny warto stosować w codziennym życiu, zwłaszcza wtedy, gdy pod ręką nie ma klasycznego długopisu i kartki.

Twoja ocena