Nowoczesne smartfony poza możliwością komunikowania się ze światem mają również możliwość podłączenia zewnętrznych urządzeń takich jak np. pamięci USB. Dzięki niej mamy możliwość archiwizowania zdjęć czy filmów.

Odpowiedni kabel do podłączenia pendrive

Aby podłączyć pendrive do telefonu musimy jedynie mieć kabel USB OTG (USB On-The-Go), dzięki któremu podłączymy urządzenie do naszego smartfona. Ceny kabli USB OTG oscylują pomiędzy 3 zł a 60 zł. Ma on dwie różne końcówki. Jedna z nich to microUSB, natomiast z drugiej strony mamy żeńskie USB.

Produkowane dzisiaj pendrive są małe, ale za to bardzo pojemne przez co możemy mieć go cały czas przy sobie praktycznie tego nie odczuwając. Może on uratować nam życie w przypadku, gdy braknie miejsca w naszym telefonie, a będziemy potrzebowali np. zrobić kilka zdjęć. Aby przegrać pliki ze smartfona na pamięć zewnętrzną wcale nie musimy używać do tego celu komputera.

Jak podłączyć pendrive telefonu?

Podłączenie jest bardzo proste. Mniejszą z końcówek podłączamy do telefonu, a z drugiej strony wkładamy naszego pendrive. Tak jak już wcześniej wspomniałem taki kabel można kupić nawet za kilka złotych. Do jednorazowego użytku w sam raz, jednak trzeba być świadomym, że wtedy jego jakość nie będzie na zbyt wysokim poziomie, dlatego warto zainwestować w kabel lepszej jakości.

Obsługa trybu OTG

Aby nasz smartfon odczytywał pendrive musi posiadać obsługę trybu OTG. Jest to konieczne, ponieważ w przeciwnym razie nasze urządzenie zewnętrzne nie będzie odnajdywane. Można to sprawdzić w łatwy sposób, a wystarczy tylko pobrać aplikację USB OTG Checker. Następnie kliknąć „testuj”, po czym na ekranie naszego telefonu pojawi się informacja czy urządzenie posiada taką funkcję czy też nie.

Konfiguracja pendrive i telefonu

Pendrive również musi zostać odpowiednio przygotowany do współpracy z telefonem. W tym celu należy podłączyć go do komputera, a następnie wybrać opcję formatuj. Potem musimy zwrócić uwagę, aby posiadał system plików był: FAT32. Warto wiedzieć, że podczas formatowania wszystkie pliki z urządzenia zostaną usunięte, dlatego jeśli mamy tam coś cennego należy zrobić kopie zapasową, aby tego nie stracić. Teraz nie pozostaje nic innego jak tylko podłączyć pendrive do telefonu. Jeśli ma on jakąś większą pojemność trzeba zapewnić mu dodatkowe źródło prądu w postaci zasilania.

Dla ułatwienia przesyłania zawartości można skorzystać z jednego z menadżerów plików. Jak widać w prosty sposób możemy powiększyć pamięć swojego smartfona czyszcząc telefon ze starych zdjęć czy danych.