Jakie aspekty brać pod uwagę przed kupnem nowego laptopa?

Co powinniśmy wiedzieć przed zakupem nowego laptopa? Na co zwracać szczególną uwagę? Laptopy od lat są nieodłączną częścią naszego życia. Służą nam do codziennej pracy w biurze i w domu podczas homeoffice czy najzwyczajniej w świecie do codziennego użytku i rozrywki. Jak jednak wybrać odpowiedni dla nas sprzęt oraz na co zwrócić uwagę?

Nie potrzebujesz zaawansowanego sprzętu? Sięgnij po budżetowe opcje z dyskiem SSD

W życiu każdego laptopa przychodzi taki czas, że najzwyczajniej w świecie podzespoły nie dają już rady udźwignąć ciężaru najnowszego oprogramowania, o grach nie wspominając. Wówczas należy rozważyć zakup nowego sprzętu. Co jednak powinniśmy wiedzieć przed zakupem oraz na co zwrócić szczególną uwagę?

Na samym początku musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego będzie używany nasz laptop. Jeśli zarabiamy na życie pisząc teksty, jesteśmy księgową bądź nie zależy nam na wielkiej mocy obliczeniowej, nie musimy zwracać większej uwagi na podzespoły, gdyż z większością podstawowych programów z reguły każdy sprzęt bez problemu sobie poradzi. Możemy wówczas skupić się na laptopach z niższej półki cenowej, szukając sprzętu w granicach do 2500 zł.

Jeśli zaś jesteśmy grafikami komputerowymi bądź pasjonatami najnowszych gier wideo, a od naszego laptopa oczekujemy, że uciągnie na swoich barkach ciężary najnowszych produkcji oraz obciążających programów graficznych, będziemy musieli poszukać czegoś, co oferuje porządne podzespoły. Tutaj ceny potrafią już osiągać spore rozmiary. Laptop gamingowy może kosztować od 4000 zł  w górę, w zależności od ilości pamięci RAM, jakości procesora oraz mocy karty graficznej.

Co więc wybrać? Nieważne, czy potrzebujemy super mocnego czy budżetowego sprzętu do przeglądania witryn internetowych. Tak czy inaczej, pierwsze, na co powinniśmy zwrócić uwagę przed zakupem, to rodzaj dysku twardego oraz jego pojemność. Wystarczy sam dysk SSD, aby odczuć różnicę w płynności naszego systemu. Nowoczesne dyski są nie tylko znacząco szybsze, ale również bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, przez co rzadziej ulegają awarii.

Innowacje na rynku komputerów przenośnych

Obecnie producenci laptopów wręcz prześcigają się w tym, kto wprowadzi większą rewolucję na rynku. Niektóre marki oferują nam nie tylko zwykły ekran z klawiaturą jak w każdym zwyczajnym laptopie, ale otrzymujemy również dotykowy bądź obracany ekran, przez co możemy poczuć, że obsługujemy nie zwykły komputer, a sporych rozmiarów tablet.

Przykładem takiego laptopa jest np. seria Lenovo Yoga. Sprzętu na rynku jest naprawdę sporo, więc niejednokrotnie możemy poczuć się przytłoczeni ilością treści. Odpowiadając sobie jednak na wcześniejsze pytanie – do czego będę używać mojego laptopa – łatwo zawęzimy krąg poszukiwań. Praktycznie każda marka, czy to Lenovo, Acer bądź Asus, posiada w swojej ofercie sprzęty budżetowe za zdecydowanie mniejsze pieniądze niż laptopy rozbudowane o nowoczesne procesory czy karty graficzne. Wyjątkiem rzecz jasna, są MacBooki od Apple. Jak wszystkie produkty tej firmy, musimy być nastawieni na przygotowanie sporej sumy pieniędzy, jeśli zdecydujemy się na zakup takiego laptopa. Jednak MacBooki są bardzo polecane przy pracy biurowej.

Na co zwrócić szczególną uwagę przed zakupem?

Rynek jest naprawdę spory, a posiadając odpowiednią sumę pieniędzy w portfelu, jesteśmy w stanie spersonalizować nasz przyszły sprzęt pod nasze potrzeby praktycznie w każdym calu. Jeśli jesteśmy jednak ograniczeni finansowo bądź nie wymagamy wiele od naszego laptopa, możemy śmiało przyjrzeć się sprzętowi ze średniej bądź niższej półki. Na co ostatecznie należy zwrócić szczególną uwagę przed samym zakupem? Przede wszystkim na rodzaj dysku i jego pojemność oraz ilość pamięci RAM. Te dwa główne czynniki znacznie wpływają na jakość oraz pozwalają przyspieszyć nasz komputer. Szybki i sprawny sprzęt to właśnie to, co każdy z nas pragnie posiadać.