Nowoczesne smartfony są urządzeniami wielofunkcyjnymi, pozwalającymi na wykonywanie szeregu czynności, nie tylko ułatwiających życie, ale również pozwalających na przechowywanie i utrwalanie różnorakich danych. Do takich plików zalicza się zdjęcia wykonywane w niemalże każdej sytuacji. Niestety czasem zdarza się, że użytkownik omyłkowo kasuje dane, na których bardzo mu zależy.

Niekiedy również do usprawnienia telefonu potrzeba przywrócić ustawienia fabryczne, która z automatu wiążą się z utratą wszystkich danych. Na szczęście istnieje kilka opcji, dzięki którym można odzyskać dane takie jak ulubione zdjęcia rodzinne czy selfie, a tym samym cieszyć się utrwalonymi wspomnieniami przez długi czas.

Odzyskiwanie danych Android – Automatyczny backup w smartfonie z systemem Android

Niemalże wszystkie nowoczesne telefony oparte na systemie Android posiadają możliwość tworzenia kopii zapasowych w tzw. Chmurze Google. Dzięki temu w łatwy sposób możemy odzyskać dane i zdjęcia, które zostały usunięte z telefonu. Jeśli dana opcja jest włączona, wówczas nawet po przywróceniu ustawień fabrycznych, użytkownik może swobodnie odzyskać wszystkie dane na Androidzie, wcześniej skopiowane na zewnętrzny dysk. Aby móc uruchomić taką funkcję, należy zainstalować na własnym komputerze aplikację Kopia zapasowa i synchronizacja.

Po uaktualnieniu i zalogowaniu się kontem Google można swobodnie wybrać utworzenie kopii zapasowej. Funkcja ta dotyczy wszystkich plików przechowywanych na telefonie z Androidem, jednak to od właściciela zależy, które foldery ona obejmie. W przypadku zdjęć i filmów wideo czynność ta jest prosta i nawet osoba początkująca, nie będzie z nią miała żadnego problemu.

Odzyskiwanie danych na Androidzie za pomocą aplikacji

Odzyskiwanie danych na Androidzie za pomocą Android Data Recovery

Android Data Recovery to pierwsza, godna uwagi aplikacja, dedykowana niemalże wszystkim urządzeniom z systemem Android. Umożliwia odzyskiwanie zdjęć, filmów, wiadomości tekstowych, kontaktów historii połączeń oraz wielu innych, ważnych dla użytkownika dokumentów mobilnych. Jej atutem jest możliwość działania zarówno poprzez podłączenie, jak i w trybie zdalnym. Dużym plusem jest również sposobność do wcześniejszego podejrzenia wybranych plików, co stanowi sporą oszczędność czasu i wygodę. Ponadto, aplikacja pozwala przywrócenie plików nie tylko z pamięci wewnętrznej urządzenia, ale też karty SD. Ma intuicyjny interfejs o przejrzystej szacie, przez co jest jedną z najczęściej wybieranych opcji.

FonePaw – odzyskiwanie danych Android

FonePaw Android Data Recovery jest kolejną, prostą w obsłudze propozycją, która pozwala na odzyskiwanie wszystkich danych mobilnych, takich jak zdjęcia, nagrania wideo, a nawet kontakty czy wiadomości tekstowe. To całkowicie darmowy program, wyróżniający się banalnym interfejsem oraz kompatybilnością z wieloma urządzeniami z systemem Android. FonePaw jest również opcją, dzięki której użytkownik ma sposobność podejrzenia wcześniej wybranych plików, co podobnie, jak we wspomnianym wyżej Data Recovery, jest sporą oszczędnością czasu i nerwów. To, co istotne dla wielu osób to fakt,, iż aplikacja zachowuje maksymalną poufność danych, więc można być spokojnym i czuć się bezpiecznie podczas odzyskiwania danych czy samego procesu instalacji.

Odzyskiwanie danych iOS – Automatyczny backup w iPhone, iPadzie lub iPodzie Touch

Także Apple umożliwia swoim użytkownikom tworzenie kopii zapasowych w celu zachowania zdjęć i ich późniejszego odzyskania. Różnica polega wyłącznie na wyborze metody stworzenia kopii zapasowej. To właściciel bowiem decyduje, czy woli zastosować backup iCloud czy iTunes. Można też zdecydować się na powyższe opcje jednocześnie, co umożliwi stworzenie dodatkowej kopii. Wszystko odbywa się z poziomu urządzenia, co stanowi wygodę i komfort odzyskiwania danych w smartfonie.

Kopia zapasowa w iCloud

W przypadku kopii zapasowej w iCloud wystarczy wykonać kilka prostych czynności, by codziennie wieczorem smartfon automatycznie zapisywał wszystkie zdjęcia i inne dane. W tym celu należy upewnić się, że pożądana funkcja jest włączona na ekranie, a następnie podłączyć urządzenie do zasilania i połączyć się z Wi-Fi.

Kolejnym krokiem jest wybór kolejno opcji Ustawienia > [Twoje imię i nazwisko], a następnie zaznaczenie opcji iCloud i ponowny jej wybór poprzez przeciągnięcie suwaka. Na koniec pozostaje tylko zdecydować się na Utwórz backup teraz i w żadnym wypadku nie rozłączać się z siecią Wi-Fi, dopóki proces nie dobiegnie końca.

Backup w iTunes wymaga uaktualnienia programu do dostępnej obecnie najnowszej wersji. Później to kwestia kilku kroków, aby móc swobodnie użytkować urządzenie bez obaw o stratę danych. Wystarczy otworzyć program iTunes i podłączyć smartfona do komputera, a następnie wybranie odpowiednio telefonu, iPada czy iPoda, gdy program zostanie już wyświetlony. Niekiedy pojawia się komunikat z prośbą o podanie właściwego kodu bądź zapytanie, czy zaufać temu komputerowi. Wówczas pozostaje tylko postępować zgodnie z instrukcjami, które wyświetlą się na ekranie komputera. Na koniec wystarczy tylko nacisnąć przycisk Utwórz backup teraz.

Recuva

Recuva – pozycja powstała dzięki firmie Piriform. Chwalona przede wszystkim za prostą obsługę i niezwykłą skuteczność w przechowywaniu i odzyskiwaniu zdjęć z telefonu.
Podobnie, jak sugestie powyżej, pozwala na odzyskiwanie niemalże wszystkich plików, które przechowywane są na smarfonie. Co więcej, należy do aplikacji działających przy wielu, różnorodnych nośnikach wielokrotnego zapisu ( a więc pendrivy czy karty pamięci).

iOS Data Recovery

iOS Data Recovery, czyli program dedykowany urządzeniom marki Apple. Propozycja jest bezpłatna i działa dobrze, dlatego często jest wybierana przez użytkowników. Pomysł umożliwia każdemu swobodne odzyskiwanie zdjęć czy filmów, ale również tworzenie kopii zapasowej, dzięki której wszystkie ważne pliki mobilne, nigdy nie przepadną. Wystarczy tylko podłączyć urządzenie do komputera, przeskanować je, a następnie wybrać usunięte pliki i je po prostu przywrócić.

Wondershare Dr.Fone

Wondershare Dr.Fone dla iOS. Aplikacja dostępna w wersji Trial, jak i płatnej. Jest prosta i wygodna w użytkowaniu, a co ważniejsze, pozwala na swobodne odzyskiwanie niezbędnych plików, w tym ważnych zdjęć i nagrań wideo. Dodatkowo jest rozwiązaniem, dzięki któremu można tworzyć kopie zapasowe, a więc skutecznie zabezpieczyć swoje dane. Aby odzyskać wybrane zdjęcia, nie trzeba instalować pełnej wersji, gdyż wersja Trial udostępnia tę opcję.

Powyższe aplikacje, zarówno na system Android, jak i iOS są tylko przykładami. Istnieje bowiem olbrzymia baza rozwiązań, które użytkownik może swobodnie wybrać i zainstalować. Warto jednak korzystać z sugestii i wysoko ocenianych opcji, by mieć pewność, żę zarówno odzyskiwane zdjęcia, jak i dane są bezpieczne.