Akcelerometr – co to takiego?

W nowoczesnych smartfonach są pewne elementy, o których się praktycznie nie mówi, a odgrywają one niezwykle istotną rolę. Jednym z takich podzespołów jest akcelerometr. Służy on do pomiaru przyspieszenia liniowego lub kątowego. Znajduje się w nim specjalny ciężarek, który wykonuje ruchy zawsze, gdy wspomniane urządzenie się rusza.

Akcelerometr – pierwotne zastosowanie w motoryzacji

Jest w stanie mierzyć ruch nie tylko swój, ale przede wszystkim całego urządzenia i to właśnie wydaje się być najbardziej istotne. Warto wiedzieć, że na początku wynalezienia akcelerometru zamysł jego zastosowania był zupełnie inny, bo pierwotnie miał być wykorzystywany w motoryzacji, a o tym, iż będzie stosowany w urządzeniach mobilnych nikt nie mówił. Jednak dzisiaj jest bardzo potrzebny i bez niego telefony nie miałyby tak dużych możliwości. Rozpowszechnienie mikroukładów elektromechanicznych (MEMS) pozwoliło na umieszczenie akcelerometru w smartfonach. Zatem co nam daje dokładnie?

Akcelerometr – przykłady wykorzystania

Najprościej mówiąc jego zadania to pomiary pochyleń naszego telefonu. Mamy do czynienia z tym niemal na co dzień, a konkretniej osoby, które korzystają z automatycznego obrotu ekranu z ustawienie pionowego na poziome oraz na odwrót. W tych momentach wykorzystywany jest właśnie akcelerometr i bez niego te czynności byłyby niemożliwe. Znajdziemy jednak o wiele więcej przykładów. Kolejny z nich to wykorzystywanie go np. w grach wyścigowych kiedy musimy obracać telefon, aby skręcić.

Akcelerometr – nie tylko w smartfonach

Jeśli chodzi jeszcze o codzienne użytkowanie to dobrym przykładem jest wyciszanie połączeń po obróceniu telefonu ekranem do ”podłoża” – wtedy właśnie wykorzystywany jest akcelerometr. Co ciekawe to właśnie, dzięki niemu możliwe jest mierzenie kroków przy pomocy smartfona. Jest on stosowany również w tabletach czy smartwatchach, a zostają jeszcze przy telefonach znajdziemy go nawet w tych najtańszych modelach, ponieważ jest to absolutnie podstawowe wyposażenie każdego tego typu urządzenia.