Na pewno nieraz zdarzyła się sytuacja, w której pilnie potrzebowaliśmy dostępu do Internetu, jednak nie mieliśmy jak z niego skorzystać. W takiej sytuacji warto wiedzieć, że istnieje coś takiego jak możliwość stworzenia routera wi-fi z telefonu.

Takie rozwiązanie umożliwi nam podłączenie do telefonu nawet kilkunastu urządzeń jednocześnie. Wtedy wszystkiego mogą korzystać z Internetu. Obecnie zdecydowana większość urządzeń posiada możliwość połączenia się z siecią bezprzewodową. Problem, jednak pojawia się wtedy, gdy jesteśmy poza domem i nie mamy dostępu do wi-fi, a nasze dane komórkowe się już skończyły. Wtedy może pomóc nam druga osoba, która posiada smartfona. Wystarczy, że udostępni nam swój Internet. Zanim, jednak zaprezentuje sposób w jaki sposób to zrobić wymieńmy sobie kilka wad i zalet wykorzystania naszego telefonu jako routera.

Zalety routera w telefonie

Do zalet na pewno należy zaliczyć możliwość podłączenia wielu urządzeń i możliwość przesyłania plików między telefonami. Ponadto możemy stworzyć sieć lokalną i mieć ciągły dostęp do Internetu.

Wady

Jak każde rozwiązanie również i to ma swoje wady. Główną z nich jest to, że jeśli udostępnimy komuś nasz Internet pakiet danych komórkowych zużywa się szybciej, a ponadto bateria telefonu wytrzymuje znacznie krócej. Teraz czas napisać o tym w jaki dokładnie sposób udostępniać innym użytkownikom Internet.

Krok po kroku

Pierwszą czynnością jaką musimy zrobić to włączenie danych komórkowych na naszym urządzeniu. Bez tego udostępnianie nie będzie możliwe. Następnie wchodzimy w ustawienia. Teraz wszystko zależy od tego jaki mamy model telefonu. Opcja ta będzie nazywać się przenośny punkt dostępu, udostępnianie Internetu lub hotspot wi-fi. Teraz należy kliknąć właśnie jedno z okienek dotyczące udostępniania Internetu. Na ekranie wyświetlą nam się trzy możliwości. Router wi-fi, router Bluetooth oraz router USB. Pierwsza z nich to właśnie utworzenie sieci bezprzewodowej, druga oparta na funkcji Bluetooth oraz trzecia pozwoli nam na udostępnienie Internetu za pomocą kabla USB, który podpięty jest do komputera. Po wejściu w pozycję „router wi-fi” mamy możliwość ustawienia hasła, które będzie trzeba wprowadzić w przypadku łączenia się z naszą siecią, możemy także sprawdzić jakie urządzenia są podłączone.

Łączenie z siecią

W pierwszej kolejności, jednak włączamy router. Teraz jest on aktywny i inne osoby w pobliżu będą miały możliwość połączenia się z naszą siecią po wpisaniu poprawnego hasła. W jaki sposób się połączyć? Wszystko to odbywa się w identyczny sposób jak w przypadku łączenia się z siecią domową. Wchodzimy więc w dostępne sieci wi-fi, a następnie wybieramy interesującą nas sieć. Po wpisaniu hasła możemy cieszyć się z dostępu do Internetu. Trzeba, jednak pamiętać, że udostępnianie danych z naszego smartfona wiąże się z wysokim zużyciem pakietu Internetowego oraz baterii w telefonie.