Jak najłatwiej przenieść dane do nowego smartfona?

Czasami przychodzi taki moment kiedy chcemy wymienić nasz dotychczasowy telefon na nowszy model. Musimy dokonać rozsądnego wyboru, ponieważ prawdopodobnie będzie on towarzyszył nam przez kilka najbliższych lat. Jednak nie jest to nasze jedyne zmartwienie przy wymianie smartfona na nowszy. Użytkując nasz starszy model zapewne jest na nim wiele danych takich jak zdjęcia, kontakty czy wiadomości.

Nikt z nas raczej nie chce ich utracić, dlatego warto je po prostu przenieść. W jaki sposób to najlepiej zrobić? Nie jest to skomplikowane i możemy wykorzystać do tego różne techniki. Na samym początku warto dodać, że sprawa jest prostsza, gdy oba urządzenie pochodzą od tego samego producenta, jeśli jednak nie to również nie jest to duży problem.

Przenoszenie danych przy pomocy kabla USB do smartfona

Pierwszym ze sposobów jest ten najbardziej klasyczny, czyli transfer danych przy pomocy kabla USB. Niezwykle prosta metoda, bo wystarczy tylko przenieść wszystkie dane ze starego smartfona na komputera, a następnie z niego przy pomocy odpowiedniego kabla zgrać wszystko na nasz nowy telefon. Ciekawostką jest to, że w przypadku zakupów modeli flagowych często mamy możliwość transferu danych bezpośrednio między urządzeniami. W tym celu wykorzystujemy kable USB i przejściówki dostępne w zestawie. Telefony od Samsunga posiadają fabrycznie zainstalowaną aplikację Smart Switch, dzięki której przeniesiemy dane już przy pierwszym uruchomieniu. Musimy tylko połączyć ze sobą smartfony w odpowiedni sposób. Gdy proces ten się rozpocznie pozostaje nam tylko czekać na przeniesienie wszystkich danych.

Przenoszenie danych z kontem Google

Jest to chyba najłatwiejsza z metod, a na pewno najszybsza. Jedynym warunkiem jest posiadanie smartfona z systemem operacyjnym Android. Wystarczy tylko mieć zapisane wszystkie kontakty, a następnie po zalogowaniu się na nowym urządzeniu będą one od razu dostępne.

Wiele aplikacji zostało przypisanych do naszego konta, dlatego po zalogowaniu na nowym urządzeniu mogą one zostać automatycznie zainstalowane. Zdjęcia możemy zapisać w chmurze w postaci kopii, dzięki czemu one również znajdą się na naszym urządzeniu. Warto wiedzieć, że z danych znajdujących się na dysku Google będziemy mogli korzystać wszędzie, gdzie się zalogujemy.

Aplikacje do przenoszenia danych do nowego smartfona

Wcześniej wspomniałem już o aplikacji Smart Switch. Jest ona wykorzystywana na flagowcach od Samsunga, jednak przesyłanie danych trwa znacznie dłużej niż przy pomocy kabla. Wszystko odbywa się poprzez wi-fi. Jeśli jesteśmy użytkownikami iPhone’a powinniśmy zalogować się na nasze konto iCloud i z niego przenosić wszystkie dane.

Użytkując telefon marki Huawei możemy skorzystać z aplikacji Phone Clone. Aby to zrobić musimy zainstalować ją na obu smartfonach. Ważne jest, aby oznaczyć w niej, który smartfon jest ”nowy”, a który ”stary”. Następnie tworzy się automatyczne hasło wi-fi. Kolejny i ostatni krok to połączenie urządzeń właśnie przy pomocy tego hasła. Następnie dane zaczną się same kopiować.

CLONEit i Helium

Istnieją jeszcze aplikacje dostępne w Sklepie Play. Jedna z nich to CLONEit, a druga Helium – są niezwykle proste w obsłudze. Możemy przenieść przy ich pomocy wszystkie dane w tym także wiadomości sms i kontakty. Jak widać dane mogą znaleźć się na nowym urządzeniu bardzo szybko i wcale nie jest to skomplikowane. Wszystko odbywa się w kilku prostych krokach.