Chyba każdy użytkownik smartfona, choć raz dostał ataku paniki, nie mogąc zlokalizować swojego urządzenia. Sytuacja jest tym bardziej stresowa, iż współczesne telefony są nie tylko formą kontaktu, ale i przechowywania wielu ważnych dokumentów, zdjęć, czy aplikacji ułatwiających codzienne życie. Często jednak zostawiamy telefony w miejscu, o którym zapominamy. Na szczęście każda platforma- zarówno Android jak i iOS udostępnia rozwiązania, dzięki którym namierzenie smartfonu czy tabletu jest wykonalne. Dodatkowo, istnieje kilka aplikacji mobilnych, których pobranie może pomóc użytkownikowi w odzyskaniu ulubionego sprzętu.
System Android i lokalizacja zgubionego urządzenia
Zaginiony smartfon lub tablet, działający na systemie Android posiada opracowaną przez Google usługę „Menadżera urządzeń Android”. Jest ona ściśle powiązania z kontem Google, stanowiącym standardową wizytówkę każdego użytkownika ze wspomnianym systemem operacyjnym.
Menedżer Urządzeń Android
Aby móc swobodnie korzystać z lokalizacji telefonu, a także wielu innych, przydatnych funkcji, w pierwszej kolejności należy włączyć Menadżera urządzeń, poprzez zezwolenie na zdalną lokalizację. W tym celu należy wejść w Ustawienia Google, a następnie w zakładkę Bezpieczeństwo. Obecnie opcja Lokalizuj zdalnie to urządzenie jest automatycznie włączona w standardowym ustawieniu Androida, jednak do założenia zdalnej blokady bądź wymazania danych (w przypadku kradzieży telefonu) należy wspomniane opcje odblokować.
Jak znaleźć telefon z Androidem?
Znajdowanie telefonu czy tabletu odbywa się z pozycji komputera podłączonego do sieci. Wystarczy zalogować się na swoje konto Google (np. poprzez sklep Google Play) w przeglądarce internetowej, a następnie kliknąć w Menu ustawień i wybrać Menadżera urządzeń Android. Tutaj system poprosi o powtórne zalogowanie na konto, co jest czynione z automatu w celu zapewnienia użytkownikowi maksymalnego bezpieczeństwa. Następnie, otworzona zostanie mapa, przypominająca Google Maps, a w lewym górnym rogu pojawi się niewielka ikonka z wybranym urządzeniem.
Ważne! Gdy użytkownik posiada kilka urządzeń, musi wybrać zaginione z listy. W tym momencie pojawi się także informacja o próbach połączenia z urządzeniem, co jednak może mieć miejsce tylko po spełnieniu trzech warunków.
- Zagubiony sprzęt musi wciąż działać. Jeśli bateria została rozładowana albo ktoścelowo wyłączył urządzenie, lokalizacja będzie niemożliwa.
- Poszukiwany telefon bądź tablet musi być podłączony do internetu (niezależnie czy będzie to HotSpot, Wi-Fi czy też aktywne dane komórkowe).
- Urządzenie, które lokalizuje użytkownik, powinno być zalogowane do konta Google (co w większości przypadków ma miejsce z automatu).
Zwykle kilka sekund wystarcza, aby Menadżer urządzeń zlokalizował telefon lub tablet. Choć mapa jest dość ogólna, podpowie, czy Twój telefon został przez roztargnienie zostawiony w znanym użytkownikowi miejscu (co z pewnością ułatwi jego odnalezienie) czy też pojawił się na zupełnie innym obszarze (co zwykle wiąże się z użytkowaniem przez szczęśliwego „znalazcę”).
Najkorzystniejsza z opcji – telefon zagubiony w domu
Po zlokalizowaniu urządzenia, pojawi się okienko z kilkoma opcjami do wyboru. Wśród nich znajduje się też przycisk „Zadzwoń”, który po wciśnięciu i potwierdzeniu spowoduje uruchomienie dzwonka w urządzeniu. Jeśli smartfon leży gdzieś niedaleko, istnieje spora szansa, że użytkownik go usłyszy. Niestety czasem zdarza się sytuacja, że w odpowiedzi pozostaje jednak wyłącznie cisza. Co wtedy zrobić?
Zdalna blokada telefonu i usunięcie wszystkich danych
Opcja najgorsza z możliwych, jednak jedyna w sytuacji, gdy telefon został zgubiony daleko poza zasięgiem użytkownika. Choć nie pozwala na odzyskanie urządzenia, umożliwia jego zablokowanie i usunięcie danych, które nie powinny dostać się w niepowołane ręce. W tym celu należy wybrać opcję Zablokuj, co spowoduje konieczność wpisania nowego hasła do blokady ekranu telefonu. Menadżer urządzeń Android daje również sposobność wpisania wiadomości, która wyświetli się na ekranie urządzenia przy jego próbie odblokowania.
Ostatecznym krokiem, np. w przypadku pewności, że telefon stał się łupem złodzieja, jest zdalna kasacja danych, następująca dzięki przyciskowi Wymaż. Należy jednak pamiętać, iż opcja ta jest nieodwracalna. Choć dane ze smartfona czy tabletu przestaną istnieć, nie będzie możliwa ponowna próba lokalizacji.
Lokalizacja iPhone’a i iPad’a Znajdź mój iPhone
Podobnie, jak w przypadku Androida, tak i iOS udostępnia rozwiązanie, dzięki któremu możliwa jest lokalizacja zaginionego urządzenia. Cały proces dwóch systemów nie różni się specjalnie od siebie, więc także w przypadku firmy Apple, musi zostać spełnionych kilka podstawowych warunków.
Pierwszym z nich jest konfiguracja swojego konta na Apple ID oraz iCloud. Oczywiście zwykle ma to miejsce przy pierwszym uruchomieniu urządzenia. Skuteczność przeprowadzanych działań jest także zależna od włączonego urządzenia. Znajdź mój iPhone czy Znajdź mój iPad nie zadziała, gdy urządzenie jest rozładowane bądź ktoś celowo je wyłączył. Również wymóg połączenia z siecią jest koniecznością (podobnie, jak w przypadku Androida, nie ma znaczenia, jaką formę przybierze) oraz zalogowania do swojego konta Apple ID.
Zlokalizowanie zagubionego urządzenia iOS Znajdź mój iPhone
Jak zostało już wspomniane, schemat znalezienia telefonu jest podobny. Użytkownik musi mieć dostęp do komputera podłączonego do sieci. W przeglądarce WWW należy bowiem uruchomić usługę iCloud, do której trzeba się zalogować. Po zalogowaniu, na ekranie pojawią się webowe ikonki, spośród których interesuje nas ta oznaczająca Znajdź. Klikając ją, system poprosi o ponowne logowanie, po którym nastąpi przekierowanie na mapę. Tu w zależności od sytuacji, pojawią się niewielkie, kolorowe kółka. Szary kolor oznacza ostatnią znaną, choć nie zawsze aktualną pozycję urządzenia. Zielony pokazuje, w którym miejscu sprzęt znajduje się w chwili lokalizacji. Co ważniejsze, nad kółeczkiem pojawi się także „dymek” z niewielką literką „i”, której naciśnięcie pozwoli na otworzenie kolejnego, najbardziej istotnego okienka.
Podobnie, jak Android, także iOS pozwala na wykonanie kilku zdalnych ruchów. Apple udostępnia również możliwość sprawdzenia poziomu naładowania baterii, co pozwala na określenie potencjalnego czasu na wykonanie kolejnych działań. Pierwszym z nich jest Odtwórz dźwięk, a więc opcja analogiczna do Androida. Poziom ustawienia głośności, czy też wyciszenia urządzenia nie ma w tym wypadku znaczenia. Dodatkowo iOS wyświetla na wyświetlaczu szukanego urządzenia informacje o próbie dźwiękowej.
Zdalna blokada w przypadku iPhone’a i iPada
Gdy użytkownik zdaje sobie sprawę, że sprzęt jest poza jego zasięgiem, warto zastanowić się nad aktywacją trybu utraty. Pierwszym krokiem w takiej sytuacji jest wprowadzenie numeru telefonu, który wyświetli się na ekranie użytkownika (podobnie jak informacja, którą można pozostawić). Umożliwi to nawiązanie kontaktu z właścicielem, o ile sprzęt został znaleziony przez uczciwą osobę. Istotny jest fakt, iż tryb, o którym mowa dopóty inicjuje połączenie z iPhonem czy iPadem, dopóki nie uda mu się zainicjować właściwej blokady.
Krok ostateczny – wymazywanie danych iPhone
Ostatnią opcją, dostępną w interfejsie Apple jest wymaż iPada/iPhone’a (tu wybór zależny jest od posiadanego urządzenia), po naciśnięciu której wyświetlany jest komunikat ostrzegawczy, informujący, że w przypadku Wymazywania danych dalsze śledzenie czy lokalizacja sprzętu będzie niemożliwe. Gdy po wymazaniu danych z iPhone’a lub iPad’a użytkownik pozostawi swoje konto na Apple ID, wówczas skradziony smartfon będzie praktycznie bezużyteczny, gdyż telefon nadal będzie miał uruchomioną blokadę aktywacji. Choć jest to słabe pocieszenie, to jednak w tak niemiłej sytuacji, każde utrudnienie dla złodzieja, cieszy. Co ważniejsze, wspomnianej blokady nie trzeba w ogóle uruchamiać, gdyż startuje ona automatycznie przy włączeniu usługi Znajdź mój iPhone/iPad.