Wielu, zwłaszcza młodych rodziców zastanawia się nad tym, czy ich dziecko powinno mieć smartfona. Jeżeli tak, to od kiedy? Bardzo wiele mówi się także o negatywnym wpływie nowoczesnych telefonów komórkowych na rozwój umysłowy i funkcje poznawcze u naszych małych Pociech. Czy dziecko powinno mieć smartfona?
Smartfon nie tylko dla zabawy
Obecnie już kilkulatkowie bezbłędnie potrafią posługiwać się komórkami i dlatego też ten stan rzeczy zupełnie przestał kogokolwiek dziwić. Przeciętnemu rodzicowi trudno jest jednak określić, od jakiego momentu dziecko powinno mieć własny telefon. Warto tutaj podkreślić, że komórka w życiu Malucha może być także źródłem wielu niebezpieczeństw, od oglądania niepoprawnych treści po uzależnienie włącznie. Wiele dzieci zaczynając swoją przygodę z telefonem komórkowym, widzi w nim przede wszystkim możliwości związane z zabawą czy rozrywką. Każdy rodzic przed zakupem takiego sprzętu powinien zastanowić się, czy na pewno chce, aby smartfon był ulubioną zabawką w życiu swojej małej Pociechy.
Czy dziecko powinno mieć telefon według specjalistów?
Specjaliści mający na co dzień do czynienia z dziećmi podkreślają, że telefony obsługiwane dotykowo mają bardzo zły wpływ na intelektualny rozwój dziecka oraz na wykształcane szczególnie w pierwszych latach życia funkcje poznawcze. Warto mieć na uwadze fakt, że długie korzystanie przez dzieci z tych zdobyczy techniki prowadzi do rozwijania się skomplikowanych wad narządu wzroku w coraz młodszym wieku.
Nie można zaprzeczać jednak, że telefon w obecnych czasach stanowi podstawowe źródło komunikacji między ludźmi. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że rodzice chcą mieć stały kontakt ze swoją pociechą oraz kontrolować to, gdzie ona się znajduje. Obecnie mamy do dyspozycji bardzo dużo aplikacji do lokalizacji telefonu, co jest na pewno bardzo dużym plusem posiadania smartfona. Eksperci podkreślają jednak, że nowoczesne telefony komórkowe przyczyniają się do zaniku więzi społecznych tworzonych przez dziecko nie tylko z jego rówieśnikami, ale także opiekunami i najbliższą rodziną. Warto więc dokładnie rozważyć wszystkie okoliczności.
Pociecha pokazująca w przedszkolu lub szkole nowy smartfon jest dodatkowo narażona na kradzieże ze strony swoich rówieśników- argument ten przywołują rodzice, którzy są stanowczymi przeciwnikami posiadania przez malucha własnego telefonu.
Kupić dziecku smartfona czy nie?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Decyzja uzależniona jest od tego, w jaki sposób dziecko będzie korzystało z telefonu. Jeśli zainstalujemy dziecku gry, które wzbogacać będą jego rozwój intelektualny, a jednocześnie ograniczymy czas, jaki nasza pociecha poświęca na zabawę ze smartfonem, możemy mieć same korzyści. Należy pamiętać jednak o ograniczeniu dostępu do internetu, ponieważ często rodzice w pewnym momencie rodzice tracą kontrolę nad tym, co dziecko ogląda w internecie.
Jeśli chcemy mieć jedynie kontakt z dzieckiem, to warto rozważyć zakup najtańszego telefonu, z możliwością wykonywania połączeń i pisania sms’ów. Telefon do 50 zł będzie wówczas idealnym rozwiązaniem. Jednocześnie nie będziemy musieli się martwić, że zostanie on zniszczony lub zgubiony.
Warto także rozważyć abonament rodzinny i dostosować go do potrzeb każdego użytkownika z ograniczeniem internetu oraz telefonów wychodzących czy smsów. Taka oferta ograniczy z pewnością wydatki w przypadku gdy dziecko będzie chciało bez ograniczeń dzwonić do rodziny lub znajomych.