Jak wiadomo, aby komunikowanie się przez telefon było w ogóle możliwe niezbędna jest do tego karta SIM. Jest to tak naprawdę układ scalony, w którym zawarte są wszystkie najważniejsze informacje na temat naszego numeru telefonu, a jednocześnie odgrywa ona rolę łącznika pomiędzy telefonem, a operatorem.

Niedziałająca karta SIM

Od czasu do czasu, jednak zdarza się, że karta ta ulegnie awarii. Zapewne wiele osób w takiej sytuacji od razu oddałoby swojego smartfona do serwisu. Nie zawsze jest to, jednak dobre wyjście, bo w większości przypadków można poradzić sobie z tym problemem samemu. Gdy po włączeniu telefonu zobaczymy komunikat błąd karty SIM lub brak karty SIM przede wszystkim nie możemy panikować. Istnieje kilka sposobów, które są w stanie rozwiązać nasz problem, a może nam to zająć zaledwie kilka minut.

Kilka prostych sposobów

Po pierwsze warto wiedzieć, że w takiej sytuacji najlepiej jest od razu wyłączyć i włączyć jeszcze raz nasze urządzenie. Technologia często zawodzi i należy być na to przygotowanym, a ten sposób może być skuteczny, jeśli chodzi nie tylko o ten problem.

Czyszczenie slotu karty SIM

Kolejny sposób to dokładne wyczyszczenie slotu karty SIM. Musimy wiedzieć, że nawet najmniejsze zabrudzenie w tym miejscu może uniemożliwić działanie karty SIM.

Jak najlepiej wyczyścić slot? Wystarczy sprężone powietrze, czyli polega to na przedmuchaniu tego miejsca. Oczywiście nie wolno tego robić wodą, gdyż możemy uszkodzić nie tylko samo wejście na kartę SIM, ale także nasz telefon.

Ponadto powinniśmy spróbować przeczyścić styki bezpośrednio na karcie SIM. W tym celu najlepiej jest użyć alkoholu o stężeniu 40%, czyli po prostu wódki. Jest ona najlepszym środkiem do odtłuszczania i czyszczenia powierzchni elektronicznych. Robi się to bardzo prosto – nanosimy niewielką ilość płynu na ściereczkę, a następnie polerujemy wewnętrzną stronę karty – tą ze stykami.

Gdy karta SIM nam nie działa istnieje taka możliwość, że mamy wyłączoną usługę roamingu krajowego. Znajdziemy to w ustawieniach. Co prawda powinna ona być aktywowana automatycznie, natomiast dla pewności warto to sprawdzić. Czasem może być też tak, że poprzez ciągłe zmiany w telekomunikacji i unowocześnianie infrastruktury w naszej sieci przeprowadzane są prace, które uniemożliwiają nam połączenie się z nią.

Ostatnia deska ratunku to udanie się do punktu stacjonarnego swojej sieci i wymiana karty SIM na nową. To rozwiązanie już na pewno będzie skuteczne o ile oczywiście nasz telefon jest w pełni sprawny, jeśli natomiast nie, pracownicy powinni odesłać go do serwisu, a ten po pewny czasie wróci do nas już w pełni sprawny.

Jak widać problem z niedziałającą kartą SIM nie musi od razu oznaczać konieczności wymiany telefonu na nowy. Wszystkie domowe sposoby mogą okazać się dużo mniej czasochłonne niż odsyłanie telefonu do naprawy.