Ostatnie lata charakteryzują się wzrostem liczby pracowników realizujących część swoich zadań w sposób zdalny. Coraz chętniej wykorzystują oni do pracy tzw. chromebooki. Są one relatywnie tanie i służą głównie realizacji podstawowych zadań biurowych. Czy cena przekłada się na jakość wykorzystanych komponentów? Warto rzucić okiem na specyfikację urządzeń opartych o system operacyjny Chrome OS i zapoznać się z działaniem takich notebooków.
Chromebook – specyfikacja
Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy w kontekście tego typu urządzeń, jest ich cena. Są one po prostu tańsze od klasycznych notebooków. Nasuwa się więc pytanie, co oczywiście w pełni zrozumiałe, o ich jakość. Chromebook znajduje się w ofercie każdego dużego producenta laptopów i już sam ten fakt nasuwa pozytywne skojarzenia. Przeważnie wykonany jest z dobrych jakościowo materiałów, zapewnia wysoką ergonomię i długi czas działania baterii. Wykorzystane podzespoły umożliwiają swobodną pracę na arkuszach kalkulacyjnych i realizację zadań biurowych. Skąd więc cena przywodząca na myśl laptopy poleasingowe? Otóż chromebooki nie mają na ogół mocnych podzespołów. Wystarczają one co prawda na podejmowanie operacji roboczych i korzystanie z multimediów, ale nic ponadto.
Jak sama nazwa wskazuje, opierają się one na systemie operacyjnym Chrome OS. Stanowią swoisty pomost między urządzeniami mobilnymi opartymi o Android a klasycznym Windowsem. Pamięć podręczna takich urządzeń waha się od 4 do 8 GB RAM. Wystarczająco, żeby podejmować nieskomplikowane operacje w sieci i używać chromebooka do pracy. Za mało, żeby pracować na wymagających programach do obróbki grafiki i materiałów wideo. W zależności od producenta i ceny trafić można na dyski twarde o pojemności od 32 do 512 GB wolnej przestrzeni. Procesor, który odpowiada za płynność pracy, jest zależny od producenta i spotkać można w tej kategorii różne typy, od prostych układów po podzespoły klasy Intel Core i5. Przekątna matrycy chromebooka waha się również od 13 do 17 cali.
Chromebook – działanie
To kolejna kwestia, którą warto omówić, tuż po analizie jakości. Chromebooki działają na systemie operacyjnym Chrome OS. Rodzi to pytania dotyczące możliwości przerzucenia się na system operacyjny klasy Windows. Nie jest to możliwe, ponieważ dysponują one dość specyficznym środowiskiem BIOS. Przed potencjalnym zakupem narzędzia do pracy warto zadać sobie nieco trudu i sprecyzować swoje oczekiwania. To pozwoli wybrać mądrzej i cieszyć się później potencjalnym zakupem. Jeśli jednak urządzenie ma służyć realizacji nieskomplikowanych zadań lub prostemu przeglądaniu sieci, to chromebook, powinien spełnić w pełni oczekiwania. System ten działa w chmurze i umożliwia korzystanie z narzędzi Google. Mowa tu o wszelkich usługach tej przeglądarki. W istocie kontakt z tym systemem daje nieodparte wrażenie obcowania z wyszukiwarką Google.
Chromebook – zastosowanie w domu i w pracy
Gdzie wykorzystuje się chromebooka? Istnieje kilka możliwości. Stosuje się go przede wszystkim w biznesie. Umożliwia on swobodną pracę, zapisywanie ważnych notatek służbowych, sporządzanie raportów, pracę z dokumentami tekstowymi oferowanymi przez przeglądarkę Google. Dostrzeżony został wszędzie tam, gdzie funkcjonuje system zmianowy. Spokojnie można z niego korzystać również w warunkach home office, o ile nie wykonuje się bardziej skomplikowanych zadań. Poza charakterem roboczym służy on użytkownikom, którzy na co dzień korzystają z sieci. Surfowanie po Internecie i przeglądanie social mediów nie stwarza żadnych problemów. Chromebooki spełnią się także w charakterze nośnika umożliwiającego kontakt z multimediami. Odsłuchanie ulubionych piosenek na YT czy obejrzenie odcinka polecanego serialu na popularnych platformach streamingowych nie nastręcza większych trudności.