Jak działa VPN w Androidzie? Przed czym chroni?

Android to obecnie jeden z najpopularniejszych systemów w smartfonach. Niestety podobnie jak iOS nie jest on jednak w 100% odporny na ataki hakerów. Dlatego też warto pomyśleć o zainstalowaniu na nim technologii VPN. Jak działa ona na Androidzie oraz przed czym chroni? Wyjaśniamy poniżej!

Czy warto mieć VPN w swoim Androidzie?

Nie ulega wątpliwościom, że wirtualna sieć prywatna (ang. Virtual Private Network – w skrócie VPN) podnosi bezpieczeństwo Twojego Androida. Technologia ta pozwala bowiem na szyfrowanie połączenia, dzięki czemu śledzenie Twojej aktywności w sieci staje się niemożliwe. Ponadto VPN pozwala również ukryć dane związane z lokalizacją Twojego urządzenia, co sprawia, że staje się ono nie do wyśledzenia. (źródło: Co to jest VPN?)

Jak się również okazuje, problem cyberprzestępczości staje się na tyle poważny, że o jego posiadaniu powinien pomyśleć każdy użytkownik Androida. Eksperci szacują bowiem, że tylko w 2020 r. cyberprzestępcy ukradli ponad 1 biliona dolarów. Zdaniem specjalistów tendencje te będą się również zwiększać z każdym kolejnym rokiem. Tylko w 2020 r. w porównaniu do roku 2019, ilość cyberataków wzrosła aż o 600%. Związane jest to głównie z faktem, iż coraz bardziej uzależniamy się od smartfonów, tabletów i innych urządzeń, które oferują nam dostęp do Internetu. Tym samym nie wzbraniamy się od publikowania w sieci prywatnych informacji oraz nie myślimy o tym, by dodatkową ochroną objąć telefon.

Co daje VPN w Androidzie?

VPN dla Androida to technologia, której wykorzystywanie przynosi wiele korzyści. Za największe jego zalety uważa się:

  • Możliwość zapewnienia bezpiecznego połączenia internetowego – nawet w publicznych i darmowych sieciach Wi-Fi. W praktyce więc oznacza to, że bez względu na to, jaki sposób połączenia z Internetem wybierzesz, wysyłane z Twojego Androida informacje będą bezpieczne.
  • Anonimowość w Internecie – stosowanie VPN uniemożliwia serwisom śledzenie Twoich aktywności w sieci. Co więcej, niektóre ze stron mogą wykorzystać te dane przeciwko Tobie, np. wpływając na podniesienie ceny produktu. VPN jednak im to skutecznie uniemożliwi, blokując możliwość śledzenia Twoich aktywności.
  • Dostęp do serwisów społecznościowych i komunikatorów za granicą – VPN umożliwia także swobodne korzystanie z serwisów, które na terenie niektórych państw może być zabronione. Tak jest m.in. z portalem Facebook, który nie działa w Chinach oraz kilku innych krajach. VPN pozwala jednak na ominięcie blokady terytorialnej i skorzystanie z tych serwisów.

To jednak dopiero początek możliwości technologii VPN.

VPN – w trosce o bezpieczeństwo Twojego Androida

Od dawna wiadomo, że nic co robimy w sieci, nie pozostaje bez echa, a każda wykonana w nim aktywność może zostać wykorzystana. Jest tak, ponieważ serwisy, które odwiedzamy, śledzą nasze poczynania. Technologia VPN pozwala na skuteczne ukrycie prawdziwego adresu IP, co sprawi, że stajesz się niewidzialny. Stosowane w VPN szyfrowanie polega na przekształceniu czytelnego tekstu w kod, który jest skonstruowany w taki sposób, by nie można go było odczytać. W efekcie przesyłane dane ulegają zniekształceniu, przez co niepowołane osoby nie mogą ich wykorzystać. To jeszcze nie wszystko – niektóre programy VPN oferują także własne systemy rozpoznawania nazw (ang. Domain Name System — w skrócie DNS), który blokuje hakerom możliwość śledzenia Twojego Androida.

Dobra aplikacja kluczem do sukcesu

Na końcu warto również wspomnieć kilka słów o tym, że to jakiego VPN-a używasz na swoim Androidzie, ma ogromne znaczenie na bezpieczeństwo Twoich danych. Na rynku nie brak bowiem aplikacji VPN na telefon, które można pobrać za darmo. Niestety jednak w trakcie ich instalacji posiadacz telefonu musi wyrazić zgodę na wykorzystywanie swoich danych. To, w jakim celu zostaną one wykorzystane, zależy tylko i wyłącznie od samego producenta aplikacji. Dlatego też warto od razu pomyśleć o pobraniu płatnego VPN. Wbrew pozorom nie są one takie drogie, jakby się to mogło wydawać. Biorąc pod uwagę, że stosowanie tej technologii podniesie bezpieczeństwo Twojego Androida – zakup VPN można potraktować jako inwestycję, która przyniesie ogromne zyski.