Polskim providerom internetu bardzo często zdarza się „zapominać” jaką prędkość połączenia obiecywali klientowi, kiedy tylko ten podpisze z nimi umowę. Aby mieć pewność, że dostajesz dokładnie taki internet, za jaki płacisz, postępuj zgodnie ze starym, radzieckim powiedzeniem: „ufaj, ale kontroluj”.
Dlaczego warto zrobić test prędkości łącza?
Szybki dostęp do internetu to dziś jedna z podstawowych potrzeb człowieka. Ponieważ zasoby sieci wykorzystywać można nie tylko do zabawy, ale także nauki oraz pracy, dostęp do nich uważany jest przez ONZ od 2003 roku za jedno z Praw Człowieka. A zatem masz prawo do szybkiego połączenia internetowego oraz ściągania i udostępniania plików z taką prędkością, jaką obiecuje dostawca internetu. Czy wywiązuje się on z tej obietnicy, sprawdzić możesz w każdej chwili, za pomocą niezwykle prostych testów online. Speedtesty mogą ci także pomóc w innych przypadkach, o których przeczytasz w dalszej części tego artykułu.
Sprawdź prędkość internetu
Provided by Meter.net
Prędkość internetu – Podstawowe pojęcia, które musisz znać
- Prędkość ściągania plików – czyli download, to miara tego, jak szybko pobieramy treści z internetu na nasze urządzenie, download dotyczy zarówno plików zapisywanych na naszym dysku, jak i streamingu audio, czy wideo. W przypadku niesymetrycznego dostępu do internetu jest to wartość o wiele wyższa.
- Prędkość wysyłania plików – czyli upload, to odwrotność tego, co przeczytałeś powyżej. Mówi nam, jak szybko udostępniamy pliki znajdujące się na naszym urządzeniu na zewnętrzne serwery lub innym użytkownikom. W przypadku niesymetrycznego dostępu do internetu jest to wartość znacznie (nawet 10-krotnie) niższa.
- Ping – to pojedyncze zapytanie z naszego urządzenia na serwer. Prędkość odpowiedzi na to zapytanie decyduje o tym, czy podczas oglądania, słuchania albo grania online występują irytujące wszystkich opóźnienia, czyli lagi.
Jak sprawdzić prędkość internetu?
Strona ze speedtestem powinny być łatwe w użyciu i przejrzyste. Wiele z nich jest przeładowanych reklamami, ma za mało serwerów, z których korzysta, mierząc prędkość łącza, albo atakuje użytkowników wyskakującymi okienkami. My udostępniliśmy możliwość zrobienia testu łącza na początku tego artykułu. Możesz także skorzystać ze sprawdzonych i polecanych przez nas serwisów:
- Speedtest.net, chyba najstarsza ze wszystkich popularnych stron tego typu. Oferuje szeroką bazę serwerów, a dzięki temu bardzo miarodajne wyniki. Niestety, można na niej trafić na reklamy, ale trzeba też zrozumieć, że stoi za nią firma, a nie działalność charytatywna.
- Speedof.me, mistrz przejrzystości. Na tej stronie znajdziemy wyłącznie to, co niezbędne do mierzenia prędkości internetu, a przedstawione wyniki są bardzo czytelne.
- Testmy.net, to nie jest strona, o której szacie graficznej można powiedzieć wiele dobrego. Daje jednak możliwość przeprowadzania zarówno testów zwykłych, jak i samodzielnego wprowadzania wartości testu. Wyniki są bardzo jasne oraz czytelne.
- Internethealthtest.org, to minimalistyczny i miarodajny speedtest, który oferuje podstawowe, najważniejsze wyniki pomiaru naszego łącza.
Co może wpływać na wynik prędkości internetu?
Niezmiernie ważne jest też to, w jaki sposób przeprowadzana jest próba. Aby wynik uzyskany przez test prędkości twojego internetu był rzetelny, powinieneś upewnić się, że nic nie będzie na niego dodatkowo wpływało. Pobieranie albo wysyłanie treści, oglądanie filmu online, a nawet otwarta przeglądarka z kilkoma zakładkami, mogą spowodować niemiarodajne rezultaty. Dlatego, zanim jeszcze klikniesz przycisk „start”, upewnij się, że test będzie przeprowadzony w odpowiednich warunkach. Oczywiście dobrym pomysłem jest też powtórzenie testu, by sprawdzić, czy kolejny wynik będzie zbliżony do pierwszego.
Jakie prędkości internetu są wymagane do korzystania z różnych usług online?
Najlepsza prędkość internetu do słuchania muzyki
Streaming muzyki za pośrednictwem platform takich, jak Spotify nie wymaga szybkiego internetu, download na poziomie 0,5 Mbps to wartość, która zapewni nam płynny odbiór treści. 1 Mbps z kolei wystarczy, by móc cieszyć się bezproblemowym dostępem do standardowych wideo udostępnianych w serwisie Youtube. Niewiele więcej, bo 1,5 Mbps wymagane jest do korzystania z wideorozmów HD przez komunikator Skype.
Szybkość internetu do oglądania filmów
Kiedy chcemy streamować filmy i seriale z platform VOD, takich jak na przykład Netflix albo HBO Go, wymagania stają się wyższe. Absolutne minimum to 2 Mbps, jednak już wysoka rozdzielczość to co najmniej 5 Mbps, a w przypadku treści w 4K, 15 Mbps, albo więcej. Inaczej wygląda sytuacja, jeśli chodzi o korzystanie z gier online, ponieważ tutaj, jak już wspomniano wcześniej, kluczową wartością jest ping. Niski, mniejszy niż 100 ms to wynik absolutnie niezbędny, by nie psuć sobie dobrej zabawy z ulubionymi tytułami.
Wszystkie prędkości internetu podane wyżej zakładają, że użytkownik korzysta z jednej tylko usługi na raz. Przykładowo, 2 Mbps wystarczą na wideorozmowę Skype w jakości HD albo streaming Netflixa w niższej rozdzielczości, ale nie na obie te usługi razem. Sytuacja wygląda podobnie, kiedy gramy online i chcemy jednocześnie wrzucić duży plik do naszej chmury. Obie usługi wykorzystują upload i jeśli działają w tym samym czasie, mogą wpływać na siebie nawzajem negatywnie.
Jeśli chodzi o internet stacjonarny, dostarczany po światłowodzie, providerzy mają w swoich ofertach prędkości ściągania na poziomie 200, czy 500 Mbps, firmy takie jak UPC, czy Netia oferują też 1 Gbps w całkiem niezłej cenie. Takie łącza zapewniają nam spokój korzystania z praktycznie wszystkiego, na co tylko mamy ochotę.
Prędkość internetu mobilnego
Inaczej wygląda sytuacja w przypadku, kiedy mamy internet mobilny. Mamy tutaj dwa problemy, pierwszy dotyczy prędkości, które przy technologii 4G (LTE) wynoszą obecnie maksymalnie 20 Mbps. To wystarczająco dużo do korzystania z jednej usługi na raz, ale za mało dla fanów multitaskingu. Drugim problemem jest limit internetu. Chcesz obejrzeć film w HD? Zmniejszy on Twój transfer o ok. 5 GB. Film w 4K? Pomnóż to przez cztery. Mając limit transferu na poziomie kilkudziesięciu GB miesięcznie łatwo policzyć, na jak długo nam on wystarczy.
Do czego przydatny może być speedtest?
Najprostsze i najbardziej oczywiste jego zastosowanie to trzymanie ręki na pulsie, jeśli chodzi o usługi, za które płacimy. Dostawcy internetu nawalają bardzo często, a zgłaszanie reklamacji usług telekomunikacyjnych ma sens wyłącznie wtedy, kiedy jesteśmy w stanie poprzeć je jakimikolwiek dowodami. Wyniki speedtestów, pokazujące prędkości rażąco odbiegające od tego, do czego zobowiązał się nasz provider, w dodatku na przykład przez kilka dni, to już całkiem niezły dowód.
Porównywanie i wybór dostawcy usług to kolejny dobry powód. W internecie bez trudu znaleźć można realne wyniki downloadu i uploadu u poszczególnych firm, dzięki czemu bez trudu dowiesz się, ile warte są obietnice składane przez pracownika, przy którym podpisujesz umowę. Pamiętaj, że każda wartość u providerów internetu ma przed sobą niewielkie słówko „do” – do 300 Mbps, czy do 1 Gbps. Zanim wydasz swoje pieniądze, sprawdź, ile za nie dostaniesz i wybierz najlepszą ofertę.
Jak czytać wynik speedtestu?
Jeśli chcesz policzyć, ile zajmie Ci pobieranie danego pliku, w sekundach, powinieneś podzielić wynik podany przez Speedtest przez 8. Przykładowo, prędkość 80 Mb/s oznacza, że w 10 sekund pobierzesz plik.
Prędkość internetu zależna od pory dnia
Sprawdzanie, w jakich porach dnia mamy najlepszy download i upload, pozwoli ci wybrać optymalne godziny na przykład na granie przez internet, czy przesyłanie dużych plików do innych użytkowników, albo na swoją chmurę. Dostosowując zadania do prędkości osiąganych przez twój internet, zapewniasz sobie spokojną głowę i optymalne wykorzystanie czasu.
Podsumowanie
Dostawcy internetu często obiecują najszybszy internet i niezawodne łącze, a większość ich klientów nawet nie wie, że może przepłacać za usługę. Jeśli więc nagle oglądany film albo ulubiona gra online zaczynają lagować, albo strona internetowa ładuje się zadziwiająco powoli, działaj! Natychmiast włącz jeden z polecanych w naszym tekście testów i sprawdź prędkość swojego połączenia internetowego. Gdy okaże się, że jest ona rażąco niższa od tej opisanej w ofercie providera, może być to podstawą do składania reklamacji usługi. Szczególnie jeśli tego rodzaju problemy pojawiają się często. Sprawdzaj zatem swój internet jak najczęściej.