Wiemy, że obecnie działanie telefonu nie opiera się jedynie na sieci telekomunikacyjnej, ale warunkowane jest współpracą z innymi technologiami, odpowiedzialnymi za przesyłanie danych. NFC jest kolejnym z usprawnień, mającym na celu bezpośrednie połączenie aktywne, czyli telefon-telefon, bądź pasywne czyli telefon-urządzenie, będących w niewielkiej odległości. Rozwinięcie tego skrótu to Near Field Communication, nazwa ta jest od razu opisem działania – komunikacja w bliskim polu. Działanie modułu opiera się na falach radiowych o wysokiej częstotliwości – 13,65 MHz.
Jak sprawdzić, czy mam NFC w telefonie?
Najprostszą drogą do sprawdzenia czy nasz telefon posiada wbudowany moduł NFC jest wejście w ustawienia a następnie próba wyszukania frazy NFC. Jeśli nie znajdziemy opcji dotyczących konfiguracji, oznacza to, że nasz telefon nie posiada jeszcze danego usprawnienia. Innym szybkim sposobem jest sprawdzenie noty katalogowej w sieci, bądź tej dołączonej do urządzenia przy zakupie. NFC w Apple pojawiło się wraz z modelem IPhone6 natomiast u Samsunga jako pierwszy tę opcję miał Nexus S.
Czym są Tagi NFC?
Oprócz komunikacji między telefonami, nasz smartfon może odbierać informacje od odpowiednio zaprogramowanych chipów, które naklejone na różne obiekty, czekają aż telefon znajdzie się w zasięgu. Przykładowo jeśli w galerii czy muzeum dokleja się tagi w okolice eksponatów, osoba która ma włączone aktywne połączenie NFC, może podchodząc do obiektu pobierać jego opis bezpośrednio na telefon. W bardziej codziennych zastosowaniach chipy sprawdzają się w mieszkaniu, za ich pomocą możemy sparować telefon z innym urządzeniem (głośnik, ładowarka) czy zmieniać ustawienia np. kładąc się do łóżka i odkładając swój smartfon w wybrane miejsce, automatycznie, za sprawą naklejonego tam chipa zmieniamy tryb na cichy.
NFC we współpracy z aplikacjami bankowymi, płatności telefonem
Najpopularniejszym zastosowaniem tego typu przesyłania danych są płatności telefonem. W związku z małą przepustowością i niewielką prędkością wysyłki NFC dedykowane jest właśnie do wymiany danych o niewielkim rozmiarze, czyli nie nadaje się za bardzo do współdzielenia filmów, ale do komunikacji z terminalem płatniczym już jak najbardziej. Obecnie każdy z większych banków w Polsce oferuje swoje aplikacje, dlatego zastosowanie NFC znajdziemy m.in. w ING, Santanderze, mBanku, PKO. Transakcje takie są opatrzone odpowiednimi protokołami bezpieczeństwa, stąd nie odbiegają pod kątem stabilności od standardowej płatności kartą.
Near Field Communication w komunikacji miejskiej
Dużym ułatwieniem dla podróżnych jest zakup biletów przez telefon. W autobusach oraz pociągach można znaleźć nalepki, które są zakodowanymi biletami, właśnie w standardzie NFC. Jeśli posiada się aplikację obsługującą płatności, typu SkyCash, można zbliżyć telefon do danego chipa, na początku i końcu podróży, a obsługa płatności odbędzie się w tle. Tym samym nie trzeba pamiętać o tym by doładowywać konto, kupować bilety papierowe, czy szukać automatu bądź konduktora.