Co to jest serwer VPS i jak działa?

W dzisiejszym świecie posiadanie własnej przestrzeni internetowej jest kluczowe zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej. Na klientów czeka wiele rodzajów hostingów, przez co czasem trudno o wybór tego, który spełni wszystkie wymagania. Pośrodku szerokiej gamy serwerów stoi opcja VPS, która łączy cechy rozwiązań dedykowanych i współdzielonych. Czym dokładnie jest i jak działa? Warto się temu przyjrzeć.

VPS – czym jest?

Pochodząc z języka angielskiego, VPS to akronim od słów Virtual Private Server, co po polsku oznacza Wirtualny Serwer Prywatny. Leży on w swoich możliwościach gdzieś pośrodku opcji współdzielonych i dedykowanych, tworząc w ten sposób ciekawy złoty środek. Warto na początku poznać oba z tych rozwiązań, aby w pełni zrozumieć VPS. Czym się różnią?

  • Serwery współdzielone – to opcje, które operują, jak sama nazwa wskazuje, na zasadzie współdzielonej przestrzeni serwera. Oznacza to, że klient, który decyduje się na taki serwer, otrzymuje również niechcianych sąsiadów, czyli innych użytkowników. Jeśli jedna osoba korzysta z dużych zasobów serwera, druga będzie to odczuwać w postaci wolniejszego działania strony internetowej, jak i możliwości pobierania oraz wysyłania danych.
  • Serwery dedykowane – jest to rozwiązanie, które oferuje cały serwer dla danego klienta. Nie ma tu sąsiadów, którzy by przeszkadzali. Nie trzeba dzielić procesora, pamięci RAM i innych zasobów. Oczywiście łączy się to z dużo większym kosztem, na który zwykle pozwolić sobie mogą tylko większe przedsiębiorstwa.

Pomiędzy wpisuje się serwer VPS, który powstaje na zasadzie wirtualizacji. Jest to proces, w którym na fizycznym serwerze powstaje wiele serwerów wirtualnych z wydzielonymi zasobami. W ten sposób sąsiedzi są eliminowani wielką wirtualną ścianą, a koszt pozostaje niższy, niż w przypadku wersji dedykowanej (źródło: https://hostingonline.pl/tanie-vps/). Jak jednak dokładnie to działa?

Jak działa serwer VPS?

Wiedząc już, czym jest serwer VPS, warto przybliżyć jego działanie. Powstaje on na fizycznym serwerze, który na początku posiada pełnię swoich zasobów. Tutaj warto posłużyć się przykładem – dajmy na to, że dany serwer zawiera w sobie 256 GB pamięci RAM. Kiedy klient decyduje się na hosting VPS, dostaje do dyspozycji wybraną pojemność – na przykład 128 GB RAM, czyli połowę fizycznego serwera. W ten sposób gwarantuje sobie dostęp do tych zasobów, niezależnie od działań sąsiadów – nawet jeśli będą potrzebować dodatkowej pamięci RAM, nie będą mogli skorzystać z naszych gigabajtów.

Co oznacza to w praktyce?

  • Gwarancję zasobów – w przykładzie była to pamięć RAM, ale oczywiście wchodzą w to wszystkie inne zasoby, a w tym procesory i pamięć masowa.
  • Wysokie bezpieczeństwo – izolacja od sąsiadów oznacza, że dostanie się niechcianej osoby do naszych plików jest dużo trudniejsze i mniej prawdopodobne.
  • Wysokie możliwości administracyjne – pomagają w personalizacji serwera, aby spełniał swoje zadania jeszcze lepiej.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule o VPS pod tym adresem: https://hostingserwerow.pl/vps/

VPS – jak wybrać?

Na początku warto zastanowić się nad rodzajem wirtualizacji, gdyż wpływa on znacząco na funkcjonalność serwera. Czym różnią się obie z opcji?

  • Pełna wirtualizacja – tutaj użytkownik dostaje pełne możliwości administracyjne, co pozwala mu na instalację dowolnego systemu operacyjnego.
  • Parawirtualizacja – tutaj nie ma możliwości zmiany systemu operacyjnego – musi on być taki sam, jak system bazowy, co znacznie ogranicza użytkowników.

Jak się można spodziewać, pierwsza opcja jest lepsza, jedna sporo droższa. Im bardziej doświadczony użytkownik, tym więcej osiągnie z pełną wirtualizacją.

Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze VPS? Kluczowe będą tutaj takie parametry, jak:

  • procesor i jego możliwości obliczeniowe,
  • ilość pamięci RAM,
  • dostępność do panelu zarządzania,
  • ilość pamięci dyskowej,
  • rodzaj systemu operacyjnego i możliwość jego zmiany.

Zobacz ranking najlepszych VPS w Polscehttps://jakwybrachosting.pl/vps/

U kogo sprawdzi się VPS?

Dla początkujących osób serwer VPS może być niekoniecznym przedsięwzięciem. Jest to opcja, która staje się potrzebna dopiero, gdy posiadamy witrynę lub sklep internetowy odwiedzany przez tysiące użytkowników dziennie. Jest to również dobra opcja dla każdego, kto pragnie szkolić się w zakresie administracji serwera – pozwala robić to taniej, niż w opcjach dedykowanych. VPS sprawdzi się również jako serwer gier lub poczty.

Wszystko to pokazuje, że VPS to rozwiązanie, które ma wiele możliwości, zachowując przy tym przystępność cenową. Warto z niego skorzystać, jednak musi zostać to poprzedzone dokładnym określeniem potrzeb i wyborem parametrów.