Na te pytania najczęściej poszukujemy odpowiedzi, gdy zamierzamy posługiwać się nowym numerem telefonu, zmienić operatora sieci komórkowej lub chcemy przedłużyć dotychczasową umowę na nieco zmienionych warunkach. Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na te pytania nie jest proste, ponieważ wymaga wzięcia pod uwagę wielu ważnych i istotnych czynników, o których powinniśmy pamiętać w chwili podpisywania dokumentów pomiędzy nami i operatorem.
Bardzo ważnym kryterium są nie tylko nasze wymagania dotyczące oferty, ale przede wszystkim możliwości finansowe. Które rozwiązanie się bardziej opłaca?
Abonament – co należy wiedzieć?
Wybierając tę opcję, musimy liczyć się z tym, że będziemy musieli podpisać umowę z operatorem. W większości przypadków okres jej trwania waha się od 24 do 36 miesięcy, a my w tym okresie zobowiązujemy się comiesięcznie opłacać daną kwotę abonamentu. Jej wysokość jest różna i zależna od naszych indywidualnych potrzeb dotyczących minut, ilości wiadomości tekstowych czy transferu internetowego.
W zamian otrzymujemy niezmienne warunki, które trwają przez cały okres obowiązywania umowy. W większości przypadków w przypadku oferty na abonament dodatkowym plusem, dla poszukujących dodatkowo telefonu dla siebie, jest szeroka oferta smartfonów, a płatność za nie najczęściej odbywa się w kilku lub kilkunastu ratach doliczanych do naszego zobowiązania.
To doskonała propozycja dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na jednorazowy wydatek przeznaczony na zakup nowego modelu komórki i wolą ją spłacać w cyklicznych ratach. Jednakże należy dokładnie przeliczyć, czy takie rozwiązanie na pewno będzie się nam bardziej opłacało, ponieważ operatorzy zawsze doliczają prowizję, więc zakup telefonu na wolnym rynku może być dużo korzystniejszym rozwiązaniem dla domowego budżetu. Warto jednakże podkreślić, że decyzja o abonamencie wcale nie musi wiązać się z wyborem smartfona. Jeżeli posiadamy sprawny telefon, drugi może być po prostu zbędny. Oferta na abonament wiąże się także ze stałym posiadaniem środków na koncie i brakiem potrzeby pamiętania o cyklicznych doładowaniach.
Oferta na kartę. Plusy i minusy oferty
Atrakcyjność ofert na kartę jest obecnie tak samo duża, jak w przypadku abonamentu. Wybierając ofertę dla siebie, nie warto kierować się jedynie wysokością kosztów, ale przede wszystkim takimi czynnikami jak minuty, sms-y i Internet. Warto także dokładnie porównać ze sobą zbliżone cenowo oferty, ponieważ wielu większych, jak i mniejszych operatorów oferuje swoim Klientom ciekawe i korzystne bonusy. Należy jednakże pamiętać o doładowaniach oraz mieć na uwadze fakt, że bez środków na kącie nie jesteśmy w stanie korzystać z połączeń i wiadomości. Plusem takiej oferty jest brak konieczności podpisywania umowy z operatorem sieci, jednakże w takim wypadku nie możemy liczyć na zakup oferty z telefonem.
Podsumowanie
Obie oferty mają zwolenników jak i przeciwników. Najważniejsze jest to, aby wybrać ofertę dostosowaną do naszych potrzeb i zasobów finansowych.