Żyroskop jest urządzeniem, które ma za zadanie ustalić w jakim miejscu się znajdujemy bądź nakierować nas z powrotem na dobry kurs. Można więc powiedzieć, że służy do zapewnienia orientacji przestrzennej. W wersji mechanicznej działa na zasadzie zachowania momentu pędu, możemy wyobrazić to sobie na wzorze zabawki dla dzieci – bączka. W telefonach substytuty tradycyjnych sprężyn i mas zostały wypalone na płycie krzemowej wewnątrz. Ich działanie opiera się na przeliczaniu informacji z czujników. Odczyt danych z wibrujących mikropłytek MEMS (mikroukłady elektromechaniczne) pozwoli na ustalenie jak zmieniło się położenie, a nawet lekkie odchylenie telefonu.
Akcelerometr a żyroskop
Można zaryzykować stwierdzenie, że żyroskop stanowi uzupełnienie funkcji akcelerometru. Ten drugi jest w stanie określić, czy telefon jest obecnie w ruchu i jakiego typu jest to ruch. Dzięki temu możemy używać aplikacji typu fitness – do liczenia kroków. Nie wychwytuje natomiast subtelnych niuansów w przemieszczaniu, nie nadaje się więc do bardziej wymagających gier. Akcelerometr składa się z trzech ciężarków zawieszonych w stanie bezwładności, po jednym dla każdej osi w przestrzeni, które przy przemieszczeniu zmieniają położenie i ta zmiana determinuje, jaki ruch został wykonany. W wersji elektronicznej ciężarki zastępuje silikonowy element umieszczony w chipie.
Jak sprawdzić czy mój telefon ma żyroskop
Jeśli posiadamy nowego smartfona, góra kilkuletniego, raczej mało prawdopodobne, że nie posiada on żyroskopu. Najprościej ustalić to na podstawie noty katalogowej naszego modelu. Choć nadal w tańszym smartfonie możemy mieć dostęp jedynie do akcelerometru. Często można przeczytać, że żyroskop jest odpowiedzialny za odwracanie ekranu, można wyciągnąć tu mylny wniosek, że każdy smartfon, w którym można odwrócić ekran go posiada. Nie jest to prawda – do tej funkcjonalności wystarczy akcelerometr. W Sklepie Play odstępne są aplikacje za pomocą których można też sprawdzić szczegółowo komponenty naszego modelu smartfona.
Po co żyroskop w telefonie?
Najpopularniejszą funkcjonalnością dla tego narzędzia są gry na telefon. Szczególnie te, które pozwalają na sterowanie elementami za pomocą przesuwania całego telefonu np. wyścigi samochodowe z symulacją kierownicy. Dużo bardziej rozbudowanym zastosowaniem jest Wirtualna Rzeczywistość, gdzie sensor wykrywa nawet najmniejsze ruchy głową.
Oprócz gamingu żyroskop znajduje szerokie zastosowanie w stabilizacji obrazu kamery, pozwala na wychwycenie drżenia rąk i przeliczenia wartości tak aby zdjęcie nie wyszło rozmazane, a na filmie nie było widać poruszeń.
Jak włączyć żyroskop w telefonie?
Żyroskop działa w smartfonie jako komponent domyślny, nie ma konieczności oddzielnego włączania go. Jeśli nie posiadamy wbudowanego czujnika możemy posłużyć się emulatorem żyroskopu, który pozwala na korzystanie z niektórych funkcji m.in. oglądanie Youtube 360°. Należy w tym celu pobrać osobne oprogramowanie, które będzie wykorzystywać akcelerometr i czujnik pola magnetycznego. Należy jednak pamiętać o dwóch rzeczach: aby go uruchomić należy przywrócić ustawienia fabryczne telefonu, co wymaga wcześniejszego utworzenia kopii zapasowej danych oraz liczyć się z tym, że nie będzie idealnie dokładny.