Na stronie Samsunga, można przeczytać, iż wspomniany Fold to „[…]najbardziej przełomowe urządzenie od początku istnienia telefonów komórkowych.” Dwukrotnie przekładana premiera, miała finalnie miejsce podczas targów IFA 2019 – 6 września, kiedy to smartfon oficjalnie trafił do sprzedaży w Korei. Na wspomnianej konferencji prasowej, Samsung potwierdził również datę premiery Galaxy Fold w innych krajach. Mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec mogą cieszyć się innowacyjnym urządzeniem od 18 września.

Co warto wiedzieć o technologii, która według Samsunga, ma zmienić oblicze przyszłości?

Stylowy design

Smartfon od Samsunga to 7,3-calowy wyświetlacz Infinity Flex, który ma charakteryzować się nie tylko łatwym składaniem, ale również wysoką jakością prezentowanego obrazu. Jak podaje producent, urządzenie wyposażono w ekran podstawowy i pomocniczy Dynamic AMOLED, charakteryzujący się obecnością gamy kolorów HDR10+ oraz zbalansowanego kontrastu Dynamic Tone Mappping.

Przedni wyświetlacz to wygodne 4,6 cali, z łatwością mieszczące się w jednej dłoni, plecaku bądź torebce. Po rozłożeniu smartfon staje się opcją odpowiadającą niewielkiemu tabletowi. Podobnie jak w innych produktach, również Fold zyskuje dodatkowe obszary ekranu, dzięki smukłym ramkom.

Dwie wersje kolorystyczne

Trzeba przyznać, że sam wygląd smartfona wyróżnia się przemyślaną i dopracowaną stylistyką. W zależności od kraju dostępnych jest kilka wersji kolorystycznych, gdzie klasyką będzie kolor Cosmos Black i Space Silver. Choć jak podkreśla sam producent, smartfon posiada mechanizm nowoczesnego zawiasu, który ponoć ma wytrzymywać nawet do 200 tysięcy zgięć, użytkownicy wspomnianego urządzenia powinni obchodzić się z nim dość delikatnie. Pomimo przemyślanej konstrukcji, zaleca się, aby nie nosić w jego towarzystwie kluczy, pilniczków ani kart kredytowych (obecność magnesów).

Wydajność Samsunga Galaxy Fold

To, czym szczyci się Samsung to jeszcze lepsza wydajność urządzenia, która jest możliwa dzięki obecności 12 GB RAM oraz 512 GB pamięci wewnętrznej. System bazuje na popularnym Androidzie 9.0 oraz ośmio-rdzeniowym procesorze Qualcomm Snapdragon 855. Takie zestawienie umożliwia swobodne korzystanie nawet z trzech aplikacji jednocześnie, co przyda się osobom stawiającym na wielozadaniowość smartfona.

Dodatkowo inteligentny system zarządzania ma przystosowywać się do codziennego korzystania z urządzenia. Regularnie stosowane aplikacje mają ładować się wcześniej, aby umożliwić właścicielowi jeszcze szybsze korzystanie z wybranych i potrzebnych funkcji.

Bateria i technologia Qi

Samsung Galaxy Fold wyposażono w podwójną baterię, o pojemności 4380 mAh (w przypadku modelu 5G pojemność wynosi 4235 mAh). Jak podaje producent, adaptacyjny system oszczędzania baterii dostosowuje się do użytkowania, umożliwiając korzystanie ze smartfona bez konieczności ładowania przez cały dzień. Podobnie jak u konkurencji, Fold może stanowić źródło energii dla innych urządzeń.

Technologia Qi pozwala na ładowanie np. Galaxy Watch bądź Galaxy Buds bazując na położeniu wybranego urządzenia na środku smartfona. Dużą wygodą jest z pewnością również opcja Fast Wireless Charging, a więc ładowarka umożliwiająca uzupełnienie baterii w sposób bezprzewodowy.

Samsung Galaxy Fold – Aparat fotograficzny

Miłośników fotografii z pewnością zadowoli obecność sześcioobiektywowego aparatu, który pozwoli na uchwycenie wielu ważnych chwil. Tylne urządzenia to aparat z ultraszerokokątnym obiektywem 16 MP, aparat z szerokokątnym obiektywem 12 MP oraz aparat z teleobiektywem 12 MP. Wygodne przełączanie pomiędzy nimi, daje sposobność poszerzania bądź zwężania punktu widzenia, a co za tym idzie dostosowywania kadrów do wybranych fotografii.

Otwierając smartfona, użytkownik może swobodnie zobaczyć to, co planuje uchwycić w danej chwili. 7,3 calowy wyświetlacz daje możliwość zobaczenia tego, co aparat w proporcjach 4:3. To bardzo wygodne rozwiązanie, które zyskało już wielu zwolenników.

Samsung Galaxy Fold aparaty

Dopasowanie aparatu do scenerii

Przyjemnym akcentem jest także obecność optymalizatora scenerii, a więc programu, umożliwiającego dopasowanie ustawień aparatu do wybranej scenerii. Opcja pozwala na rozpoznanie blisko 30 popularnych tematów takich jak np. krajobraz, pojazdy, kwiaty czy ludzie. Ponadto, zastosowanie tego rozwiązania ostrzeże w przypadku próby wykonania zdjęcia niedoskonałego (poruszenie, rozmazanie itp.).

Obiektyw do selfie, Live Focus i filmy 4K

W zależności od potrzeb użytkownik może skorzystać również z 10 MP obiektywu do selfie (drugi umiejscowiono na klapce) oraz 8 MP aparatu z funkcją głębi ostrości. Obecność funkcji Live Focus w Galaxy Fold, korzystającej z najnowszych technologii to sposobność robienia fantastycznych zdjęć ludzi, z wytłumieniem tła, sprawiając, iż powstałe fotografie zbliżone są do profesjonalnych, artystycznych zdjęć. Oczywiście standardem jest już możliwość edycji wykonanych ujęć bezpośrednio po ich zapisaniu. Atutem jest z pewnością także wygoda w nagrywaniu filmów w jakości video 4K UHD oraz przy wykorzystaniu profesjonalnego trybu HDR10+.

Prywatność i bezpieczeństwo

Samsung Galaxy Fold posiada wyposażenie, stosowane już w poprzednich modelach. Automatyczne rozpoznawanie twarzy czy czytnik linii papilarnych (ulokowanego na jednej z bocznych krawędzi) nie jest nowością, jednak stanowi rozwiązanie, z którego korzysta wielu użytkowników. Oczywiście zwolennicy klasycznych rozwiązań, mogą zabezpieczyć swój smartfon poprzez ustawienie kodu PIN, wzoru bądź też hasła.

Dodatkowo Samsung wprowadza wielopoziomowy system bezpieczeństwa, umożliwiający ochronę przed złośliwymi programami, a także właściwe zabezpieczenie aplikacji użytkownika.

Samsung Galaxy Fold. Cena i pierwsze reakcje użytkowników

Należy przyznać, że taki smartfon jak Samsung Galaxy Fold nie będzie łatwo dostępnym modelem dla przeciętnego użytkownika. Pomimo opóźnionej premiery, jego cena wciąż jest bardzo wysoka. W Europie, za model Galaxy Fold LTE przyjdzie zainteresowanym zapłacić blisko 2000 euro, co w przeliczeniu daje kwotę oscylującą w granicach 8700 złotych.

Wersja 5G jest droższa o ok. 100 ero, czyli polscy użytkownicy muszą liczyć się z wydatkiem rzędu 9160 złotych. Jak podają doniesienia, pomimo kosmicznych niemalże kwot, nowoczesny smartfon nie leżał zbyt długo na półkach. Sam producent przyznaje, iż nie spodziewał się aż tak dużego zainteresowania (nie tylko w Korei), ale również krajach Europy.

Więcej informacji znajdziesz na o Galaxy Fold znajdziesz na insidemobile.pl.

[pt_view id=”0b9d0eeus0″]