Zbudowanie od podstaw swojego komputera może na początku wydawać się dość trudnym zadaniem. Od czego zacząć? Co dokładnie będzie potrzebne? Czy dam radę wszystko zamontować samodzielnie? Na początek trzeba skompletować odpowiednie komponenty. Kiedy już znamy podstawy, warto rozszerzyć swoją wiedzę, aby dopasować elementy do swoich potrzeb. Wszystko zależy od tego, w jakich celach będzie wykorzystywane urządzenie.
Podstawowe wyposażenie komputera
Decydując się na zbudowanie własnego komputera, należy skompletować jego podstawowe elementy. Brak któregokolwiek z nich uniemożliwi funkcjonowanie urządzenia lub też będzie działać ono w ograniczonym stopniu. Chcąc uniknąć takiej sytuacji, trzeba dobrze zapamiętać poniższe komponenty.
- Procesor jest jednym z najważniejszych części naszego nowego komputera. Odpowiada za poprawne działanie systemu operacyjnego oraz innych programów lub gier zainstalowanych na komputerze. Wykorzystując sprzęt w stopniu podstawowym, zdecydowanie wystarczy procesor z serii Intel Core i3. Jeśli komputer będzie służył do zadań specjalnych, warto zainwestować w procesor o większej szybkości np. Intel Core i5 lub AMD Ryzen 5 7600 X. Należy zwracać uwagę, czy w pakiecie dostępne jest chłodzenie procesora. Jeśli nie, trzeba zakupić je osobno.
- Płyta główna. Bez niej nasz komputer nie zadziała. Podzespół ten odpowiada za „komunikację” między pozostałymi częściami komputera. Umożliwia także podłączenie nowych elementów. Warto poświęcić nieco więcej uwagi poszukiwaniom odpowiedniej płyty głównej. Jeśli w przyszłości komputer będzie rozbudowywany, płyta główna będzie tu decydującym czynnikiem ograniczającym.
- Kolejnym elementem niezbędnym przy konstruowaniu komputera jest pamięć RAM. W przypadku tego podzespołu należy zwrócić uwagę na kilka parametrów. Ważna jest pojemność, dobre minimum to 8 GB. Do gier możemy potrzebować trochę więcej, dobrze będzie zdecydować się na 16 GB. Uwagę należy zwrócić również na taktowanie. Za standard uznaje się DDR4 i 3200 MHz.
- Dysk twardy. Obecnie nie musimy już inwestować w przestarzałą technologię dysków HDD, która skutecznie spowalniała komputery. Teraz należy zaopatrzyć się w dysk SSD, który będzie dotrzymywał kroku reszcie nowoczesnych podzespołów w naszym komputerze. Warto wziąć pod uwagę dysk SSD 256 Gb.
- I wreszcie karta graficzna. Obecnie na rynku jest dość spory wybór kart graficznych. Bez problemu można dopasować ten podzespół do swoich wymagań i oczekiwań. Ograniczeniem mogą być ceny, które są wysokie, jeśli nie bardzo wysokie. Jeżeli zamierzamy korzystać z komputera w celach raczej podstawowych, można zadowolić się kartą zintegrowaną z procesorem. Natomiast jeśli komputer będzie służył np. do gier – spory wydatek będzie tu koniecznością.
- Nie uruchomimy komputera również bez zasilacza. Aby nie narazić komponentów komputera na uszkodzenia, zakończmy budowę szukając dobrej obudowy.
Dodatkowe elementy komputera
Jeśli jest to nasz pierwszy komputer i nie mamy do niego dodatkowych urządzeń, na pewno będziemy musieli dokupić jeszcze kilka rzeczy. Monitor jest tutaj podstawą. Następnie mysz i klawiatura. W zależności od preferencji wybieramy słuchawki lub głośniki (lub oba!), aby cieszyć się dźwiękiem. Do tego przyda się również karta dźwiękowa. Aby nasz komputer miał łączność z internetem, potrzebna będzie karta sieciowa. Jest dostępna także w wersji bezprzewodowej. Zupełnie dodatkowymi elementami będą kamera oraz mikrofon.
Jaki komputer wybrać do gier?
Jeśli decydujemy się zbudować sprzęt odpowiedni do grania w gry, będziemy musieli zainwestować w bardzo dobry procesor. Komputery do gier, cechujące się bardzo dużą wydajnością, wyposażone są np. w procesor Inter Core i5-12400 lub AMD Ryzen 5 3600. Niezwykle ważny jest także dobór karty graficznej. Jeśli chcemy maksymalnie wykorzystywać potencjał naszego sprzętu, będziemy musieli liczyć się ze sporym wydatkiem na ten komponent. Przykładowa, dobra karta graficzna do gier to NIVIDIA GeForce RTX 3060. Ważne, aby zwrócić uwagę na pamięć RAM. Do gier zaleca się minimum 16 GB. Dysk twardy – najlepszy będzie dysk SDD o minimalnej pojemności 256 GB.