W niektórych przypadkach kiedy posiadamy swój własny telefon komórkowy nie jesteśmy do końca świadomi jakie funkcje on posiada. A z kolei odkrycie takiej funkcji, o której wcześniej nie mieliśmy pojęcia jest dla nas czymś niezwykle przyjemnym. Jeżeli mamy urządzenie z Androidem być może nie wszyscy z nas słyszeli jeszcze o funkcji Google Smart Lock. Na czym ona polega? O tym poniżej w tym artykule.
Odblokowywanie telefonu bez użycia rąk
Smart Lock w przypadku systemu Android jest w stanie zablokować nasz telefon w momencie, gdy nie mamy go przy sobie. To jednak nie wszystko, bo zostanie on odblokowany w momencie kiedy tylko będzie już bezpieczny.
Dzięki funkcji Smart Lock mamy możliwość skorzystania z wielu różnego rodzaju ustawień. Mowa tutaj o czymś takim jak odblokowywanie urządzenia przy użyciu takich połączeń jak NFC czy Bluetooth. Ponadto jego odblokowanie może nastąpić wtedy, gdy będzie tylko w zaufanej lokalizacji, będziemy mieć go przy sobie lub też rozpozna on nasz głos lub twarz. Funkcja ta ma na celu umożliwienie użytkownikom odblokowywanie i blokowanie telefonu bez użycia rąk, podkreślając fakt, że wszystko jest w pełni bezpieczne. Z racji tego, że w ciągu dnia odblokowujemy telefon bardzo dużo razy wprowadzono powyższą funkcję, aby stało się to prostsze, a dzięki ustawieniom możemy ustalić kiedy nasz smartfon jest w pełni bezpieczny. Jak działają wszystkie funkcje?
Smart Lock – Zaufana osoba
W pierwszej kolejności weźmy pod uwagę funkcję ”Zaufana osoba”. W tym przypadku telefon jest odblokowany cały czas, gdy mamy go ze sobą. Czujniki sprawdzają nasz rytm chodu i, jeśli wszystko się zgadza telefon jest odblokowany. Gdy odłożymy go na 60 sekund zostanie automatycznie zablokowany. Funkcja ta na pewno jest przydatna, ale nie zawsze bezpieczna i powinniśmy korzystać z niej tylko wtedy kiedy wiemy, że nic nam nie grozi. W przypadku kradzieży telefonu sprzed nosa złodziej może iść tym samym tempem co my, a co za tym idzie, telefon pozostanie wciąż odblokowany przez co złodziej będzie mógł robić na nim co tylko chce.
W znanym miejscu
Teraz przejdźmy do funkcji ”Zaufane miejsce” w Smart Lock. Wszystko tutaj oparte jest o lokalizację. Możemy wskazać obszar ze współrzędnych GPS, gdzie jesteśmy bezpieczni. Ponadto może to być także sygnał naszej sieci wi-fi. Jeśli już to zrobimy zostanie wyznaczony specjalny obszar, który będzie miał szerokość 80 m i na nim telefon pozostanie odblokowany. Jest to opcja idealna do uruchomienia w miejscu, gdzie nikt inny nie ma dostępu do naszego telefonu.
Wraz z innym urządzeniem
Funkcja ”Zaufane urządzenia” pozwoli nam na dodanie zaufanego urządzenia z funkcją Bluetooth. Może to być np. zestaw głośnomówiący w samochodzie lub smartwatch. Jeśli parowanie obu urządzeń zakończy się to w telefonie zniknie ekran blokady. Tym samym nasze urządzenie będzie odblokowane zawsze, gdy będziemy mieć przy sobie te dwa urządzenia i będą one miały ze sobą łączność. Jeśli telefon lub drugie urządzenie zostaną od siebie oddalone ekran blokady zostanie automatycznie włączony.
Za pomocą twarzy
Funkcja ”Zaufana twarz” jak nietrudno się domyślić da nam możliwość odblokowania telefonu, gdy w przednim aparacie pojawi się nasz twarz, którą wcześniej skonfigurowaliśmy z urządzeniem. Nie jest to jednak w pełni bezpieczne, gdyż w momencie kiedy będzie ktoś podobny do nas istnieje ryzyko, że urządzenie również zostanie odblokowane.
Nasz głos
Ostatni z funkcji Smart Lock to ”Zaufany głos”. Chodzi tutaj o wypowiedzenie słów ”OK Google”, czyli tak samo jak w przypadku asystenta Google. Po wypowiedzeniu tych słów nasz telefon powinien się odblokować. Trzeba jednak wiedzieć, że zanim urządzenie nauczy się w pełni rozpoznawać nasz głos musi minąć trochę czasu. W tym przypadku, jednak trochę denerwujące może być to, że po wydaniu pierwszego polecenia telefon będzie oczekiwał od nas kolejnego. Ta funkcja będzie miała zapewne nieco mieszane opinie.
Włączenie opcji Smart Lock na pewno jest w stanie ułatwić nam codzienne korzystanie ze smartfona i pozwoli niejednokrotnie na zaoszczędzenie sporej ilości czasu.