Czyj to numer? Jak sprawdzić kto nas dzwonił?

Nieodebrane połączenie od nieznanego numeru jest dość popularną sytuacją, która może (i zapewne spotyka) każdego z nas. O ile, jednokrotne zdarzenie tego typu nie stanowi problemu, o tyle nękające połączenia mogą być uciążliwe dla abonamentów. Nie każdy ma ochotę rozmawiać o „nowoczesnych garnkach” czy wykłócać się z osobami, chcącymi zaprosić nas na darmowe badania. Dowiedz się jak sprawdzić czyj to numer telefonu.

Jeszcze przed wejściem w życie ustawy o Ochronie danych osobowych, wystarczyło wziąć książkę telefoniczną bądź po prostu zadzwonić na numer 913. Obecnie, sytuacja nieco mocniej się komplikuje, lecz pomimo tego, nadal istnieje kilka rozwiązań pozwalających na odzyskanie „świętego spokoju”.

Jak sprawdzić kto do nas dzwoni?

Najprostszym, ale niekoniecznie najbardziej wiarygodnym sposobem jest skorzystanie z portali internetowych, na których inni użytkownicy zamieszczają natarczywe numery telefonów. W takich przypadkach, po wpisaniu w wyszukiwarkę fraz „Kto dzwonił?” bądź „Czyj to numer?” uzyskujemy dostęp do kilkunastu miejsc, gdzie użytkownicy chętnie dzielą się takimi informacjami. Zwykle, obok samego numeru występują konkretne komentarze, z których można dowiedzieć się, jaka firma dzwoni i w jakim celu. Z takiej opcji najczęściej korzystają osoby nękane przez telemarketerów i przedsiębiorstwa windykacyjne, słynące z wykonywania nawet kilkunastu połączeń w czasie dobry.

Niestety, często zdarza się, iż komentarze pod konkretnym numerem są sprzeczne i tak naprawdę ciężko zorientować się, do kogo należy nieznany numer telefonu. Zwykle również, komentarze opatrzone są oceną, czy dany numer telefonu jest zaufany, neutralny czy niebezpieczny, co bywa przydatne. Nie zawsze jednak w takich serwisach odnaleźć można interesujący nas numer. Oczywiście, przy dużej ilości wolnego czasu warto zapisać kontakt na przeglądanym portalu bo być może w ciągu następnych dni pojawi się notatka, która nas zainteresuje i rozwieje wątpliwości. My jednak polecamy sugerować się innymi, szybszymi opcjami, o których piszemy poniżej.

Dowiedz się kto do Ciebie dzwoni za pomocą aplikacji

Jak sprawdzić numer?Obok polskich serwisów, istnieją strony pozwalające na uzyskanie konkretnych informacji o połączeniach nie tylko wewnątrz danego kraju, ale również na arenie międzynarodowej.

Do najlepszych z nich zaliczyć można www.truecaller.com, który jak podają informacje, ma w swojej bazie blisko 3 miliardy numerów telefonów. Jedynym ograniczeniem, które musimy spełnić przed rozpoczęciem korzystania z serwisu jest zalogowanie się na konto Google bądź Microsoft.

Wszystko pięknie – ale skąd serwis pobiera informacje o innych rozmówcach i ich numerach telefonu? Schemat działania jest banalnie prosty – podczas logowania użytkownik wyraża zgodę na udostępnienie własnej książki telefonicznej, i tym samym przyczynia się do poszerzenia bazy danych.

Dowiedz się kto do Ciebie dzwoniPodobnym działaniem charakteryzuje się strona sync.me. Można ją aktywować na dowolnym urządzeniu, w tym (co bardzo wygodne) także w postaci aplikacji na telefon (podobnie jak truecaller). Tutaj również liczy się zalogowanie do serwisu i udostępnienie swojej bazy kontaktów innym.

W wielu testach, to właśnie powyższe dwa rozwiązania zyskały najwięcej punktów za rzetelność i realną pomoc przy sprawdzeniu kto dzwoni. Zresztą, najwygodniejszą opcją jest założenie darmowego konta Google – innego, niż to, które używane jest na co dzień, i samodzielne sprawdzenie jak to działa w praktyce.

Co zrobić z niechcianymi połączeniami?

Jeśli rozpoznajemy, że numer, który od kilku dni nie przestaje wydzwaniać to nie daleki krewny, a zwykła firma telemarketingowa, mamy kilka sposobów, aby pozbyć się natręta. Kontakt można swobodnie dodać do czarnej listy i zablokować numer telefonu, która obecnie dostępna jest niemalże w każdym telefonie. Oczywiście nie oznacza to, że pozbędziemy się danej firmy, gdyż zwykle posiada ona więcej, niż jeden numer- warto jednak systematycznie poszerzać konto niechcianych kontaktów, by ostatecznie się ich pozbyć.

Innym rozwiązaniem może być również zablokowanie numeru bezpośrednio u operatora. W najgorszym wypadku można złożyć doniesienie na policję o stalking, jednak zwykle takie rozwiązania polecane są w sytuacjach ludzi nękanych przez „wielbicieli”.

Wyszukiwanie nieznajomych numerów telefonów, jak można się zorientować chociażby po polskich serwisach, jest właściwie normą i praktyką stosowaną na co dzień, a zdań, co do jej skuteczności- zapewne tyle, ilu ludzi…

Czyj to numer? Jak sprawdzić kto nas dzwonił?
5 (100%) 4 votes

Zostaw komentarz