Sieć Play jest 5G ready, co to znaczy dla użytkowników?

Hype na sieć 5G trwa od ponad roku. Ten nowy standard przesyłania danych ma równie wielu zwolenników, co przeciwników. Nierzadko tak, jak w przypadku ruchu antyszczepionkowego, pojawiają się rzekomo kompromitujące tę nowość pseudo fakty, ocierające się nawet o teorie spiskowe z CIA, czy jaszczurami w roli głównej.

Teraz będzie bardziej serio. Przede wszystkim 5G to normalna technologia tak jak wcześniej 3 oraz 4G. Jej promieniowanie to zaledwie kilka procent dopuszczalnej w Polsce normy, więc o zagrożeniu nie ma mowy. Sieć 5G bezpiecznie działa już przecież w Wielkiej Brytanii oraz USA. A jak ma być nad Wisłą?

5G ready, czyli prawie 5G

W sieci Play kupimy obecnie kilka modeli smartfonów, które mogą działać w 5G i tym samym mogłyby zapewnić niezrównaną prędkość internetu tam, gdzie ten nowy standard komunikacji byłby dostępny. Problem tylko w tym, że… on jeszcze nie jest dostępny. Nawet u operatora Play, który poniekąd się tym chwali w reklamach.

Play zrobił bowiem coś nieco innego. Wiele przekaźników tej sieci zostało wzbogaconych o nowoczesne technologie MIMO 4×4, agregację pasm, modulację 256 QAM, synchronizację fazy, a także Cloud Air. W efekcie internet rzeczywiście jest szybszy, dużo szybszy, jednak wciąż nie jest to 5G. Firma zresztą pisze o tym na swojej stronie, z rozbrajającą szczerością podając, że standard 5G ready jedynie zbliża użytkownika do tego, co kiedyś zaoferuje prawdziwe 5G.

Czy zatem Play kłamie z tym 5G? Nie.
Czy mówi całą prawdę? Też nie.

Operator liczy na to, że większość zainteresowanych nie doczyta, o co w rzeczywistości chodzi i na przykład wybierze tę sieć, a nie konkurencję. Jest to manipulacja, ale nie pierwsza, jakiej dopuszczali się gracze rynku GSM w Polsce. Trzeba jednak też uczciwie przyznać, że nowa technologia rzeczywiście pozwala na szybsze korzystanie z internetu. Oferuje nawet dwukrotnie większą prędkość przesyłania danych, w zasięgu zmodyfikowanych przekaźników.

Czy zatem jest się z czego cieszyć? Zdecydowanie tak! W nowym standardzie możemy pokusić się na przykład o streaming filmów w jakości 4K, czy o korzystanie z wymagających bardzo szybkiego internetu gier online.

Jak skorzystamy z szybkiego 5G ready w Play?

Na stronie play.pl znajdziemy listę kilku rekomendowanych urządzeń, wspierających szybszy internet w nowym standardzie. Są na niej Samsung Galaxy S10 i S10+, Huawei modele P20, P20 Pro oraz Mate 20 Pro, a także iPhone Xs i Xs Max. Warto także przypomnieć o czymś oczywistym. Szybszy internet oznacza szybsze zużywanie się naszego transferu. Zanim zaczniemy więc korzystać z 5G ready, które nie jest tak naprawdę 5G, upewnijmy się, że miesięczny limit danych wystarczy nam na całe 30 dni. W przypadku wątpliwości, zdecydowanie warto rozważyć przejście na wyższy abonament, z większym transferem. Przyda się to jeszcze bardziej, kiedy w Polsce pojawi się prawdziwe 5G.