Sieć Play jest 5G ready, co to znaczy?

Hype na sieć 5G trwa od ponad roku. Ten nowy standard przesyłania danych ma równie wielu zwolenników, co przeciwników. Nierzadko tak, jak w przypadku ruchu antyszczepionkowego, pojawiają się rzekomo kompromitujące tę nowość pseudo fakty, ocierające się nawet o teorie spiskowe z CIA, czy jaszczurami w roli głównej.

Teraz będzie bardziej serio. Przede wszystkim 5G to normalna technologia tak jak wcześniej 3 oraz 4G. Jej promieniowanie to zaledwie kilka procent dopuszczalnej w Polsce normy, więc o zagrożeniu nie ma mowy. Sieć 5G bezpiecznie działa już przecież w Wielkiej Brytanii oraz USA. A jak ma być nad Wisłą?

5G ready, czyli prawie 5G

W sieci Play kupimy obecnie kilka modeli smartfonów, które mogą działać w 5G i tym samym mogłyby zapewnić niezrównaną prędkość internetu tam, gdzie ten nowy standard komunikacji byłby dostępny. Problem tylko w tym, że… on jeszcze nie jest dostępny. Nawet u operatora Play, który poniekąd się tym chwali w reklamach.

Play zrobił bowiem coś nieco innego. Wiele przekaźników tej sieci zostało wzbogaconych o nowoczesne technologie MIMO 4×4, agregację pasm, modulację 256 QAM, synchronizację fazy, a także Cloud Air. W efekcie internet rzeczywiście jest szybszy, dużo szybszy, jednak wciąż nie jest to 5G. Firma zresztą pisze o tym na swojej stronie, z rozbrajającą szczerością podając, że standard 5G ready jedynie zbliża użytkownika do tego, co kiedyś zaoferuje prawdziwe 5G.

Czy zatem Play kłamie z tym 5G? Nie.
Czy mówi całą prawdę? Też nie.

Operator liczy na to, że większość zainteresowanych nie doczyta, o co w rzeczywistości chodzi i na przykład wybierze tę sieć, a nie konkurencję. Jest to manipulacja, ale nie pierwsza, jakiej dopuszczali się gracze rynku GSM w Polsce. Trzeba jednak też uczciwie przyznać, że nowa technologia rzeczywiście pozwala na szybsze korzystanie z internetu. Oferuje nawet dwukrotnie większą prędkość przesyłania danych, w zasięgu zmodyfikowanych przekaźników.

Czy zatem jest się z czego cieszyć? Zdecydowanie tak! W nowym standardzie możemy pokusić się na przykład o streaming filmów w jakości 4K, czy o korzystanie z wymagających bardzo szybkiego internetu gier online.

Jak skorzystamy z szybkiego 5G ready w Play?

Na stronie play.pl znajdziemy listę kilku rekomendowanych urządzeń, wspierających szybszy internet w nowym standardzie. Są na niej Samsung Galaxy S10 i S10+, Huawei modele P20, P20 Pro oraz Mate 20 Pro, a także iPhone Xs i Xs Max. Warto także przypomnieć o czymś oczywistym. Szybszy internet oznacza szybsze zużywanie się naszego transferu. Zanim zaczniemy więc korzystać z 5G ready, które nie jest tak naprawdę 5G, upewnijmy się, że miesięczny limit danych wystarczy nam na całe 30 dni. W przypadku wątpliwości, zdecydowanie warto rozważyć przejście na wyższy abonament, z większym transferem. Przyda się to jeszcze bardziej, kiedy w Polsce pojawi się prawdziwe 5G.

Zostaw komentarz