Huawei Mate X, czyli kolejny składany telefon

Huawei Mate X to urządzenie, które bez wątpienia zwraca na siebie uwagę. Zobaczmy czym się charakteryzuje nowy składany smartfon.

Prace nad Huawei Mate X jeszcze trwają

Na samym początku warto wspomnieć, że składanego smartfona Huawei nie ma jeszcze na sklepowych półkach, gdyż musi zostać dopracowany. Sytuacja była bardzo podobna jak w przypadku Samsunga Galaxy Fold. Telefon wymaga jeszcze pewnych zmian. Pierwotnie jego premiera miała odbyć się w czerwcu jednak została przesunięta przez producenta po to, aby nie wydać na rynek kolejnego telefonu z wadami fabrycznymi.

Jak wiadomo w ostatnich miesiącach Huawei pracował również nad innymi modelami, dlatego właśnie nie mógł w pełni skupić się na swoim składanym urządzeniu, ale pomimo tego już za niedługo powinno być ono ogólnodostępne.

Huawei Mate X – specyfikacja

Teraz w telefonie zaszło kilka zmian względem wersji pierwotnej. Zmieniła się masa z 287 do aż 300 gram. Prawdopodobnie spowodowane jest to zastosowanie bardziej wytrzymałego mechanizmu składania, który pewnie podobnie jak w Samsungu został wykonany niezbyt starannie i ulegał awarii. Jeśli chodzi o wygląd to tak naprawdę nic więcej się nie zmieniło, poza przyciskiem zasilania, który jest teraz bardziej podłużny i płaski.

Ekran i akumulator Huawei Mate X

Do dyspozycji mamy tutaj ekran o przekątnej 8 cali i rozdzielczości 2480 x 2200 pikseli wykonany w technologii OLED. Producent zdecydował się tutaj na zastosowanie baterii o pojemności 4500 mAh i szybkim ładowaniem 55 W, co w połączeniu z tak dużym ekranem nie jest wcale takim dobrym wynikiem, jednak zobaczymy jak będzie wyglądało to w praktyce.

Procesor i grafika Huawei Mate X

Sercem smartfona jest cały układ Kirin 980: 4 x ARM Cortex A76: 2 x 2,6 GHz i 2 x 1,92 GHz; 4 x ARM Cortex A55 1,8 GHz. Z kolei grafika na jaką postawiono to ARM Mali G76MP10.

Ponadto otrzymamy w zależności od wersji 6, 8 lub 12 GB pamięci RAM oraz 128, 256 lub 512 GB pamięci wewnętrznej. Urządzenie wspierać ma łączność 5G.

Huawei Mate X bez uznania wśród użytkowników

Na pewno smartfony z rozkładanym ekranem to ciekawe i innowacyjne rozwiązanie, jednak trzeba sobie szczerze powiedzieć, że nie cieszy się ono zbyt dużym zainteresowaniem wśród użytkowników, a jest to zapewne w głównej mierze spowodowane wysoką awaryjnością tego typu modeli, za które trzeba zapłacić dużo więcej niż w przypadku klasycznych smartfonów.

Huawei Mate X – cena i data premiery

Być może najnowszy smartfon od Huawei pojawi się na rynku jeszcze we wrześniu. Na ten moment nie ma jeszcze żadnych konkretnych informacji na temat ceny, jednak odwołując się do Samsunga Galaxy Fold, za którego trzeba zapłacić ponad 8000 zł to i w tym przypadku musimy nastawić się na wydatek takiej kwoty.

Gdyby ta wersja składanego telefonu okazała się bezawaryjna Huawei tym samym mógłby udowodnić, że jest przed koreańskim producentem. Niemal pewne jest, iż już niedługo w sieci pojawią się kolejne informacje na temat tego modelu.